Lidé jsou rok od roku hloupější. Lidstvu klesá IQ 40 let

Hodnota IQ v posledních několika desetiletích neustále klesá, uvádí výzkum norských badatelů. Podle nich nicméně to nejsou geny, co přispívá k poklesu hodnot IQ, ale na vině jsou více environmentální faktory Zprávu přinesla stanice CNN.

Norští badatelé analyzovali hodnoty IQ norských mužů narozených v letech 1962 až 1991 a zjistili, že hodnota se zvýšilo o téměř 3 procentní body v každém desetiletí u těch, co se narodili v letech 1962 až 1975 - ale pak zaznamenali trvalý pokles u těch, kteří se narodili po roce 1975.

Podobné studie v Dánsku, Británii, Francii, Nizozemsku, Finsku a Estonsku též ukázaly podobný klesající trend v hodnotě IQ, uvedl Ole Rogeberg, vědecký pracovník z Ragnar Frisch Center for Economic Research a spoluautor nové studie.

Podle Stuarta Ritchieho, odborníka na kognitivní vědy z University of Edinburgh, došlo na počátku dvacátého století k k tzv. Flynnovu efektu, tj. dlouhodobému zvýšení úrovní inteligence pravděpodobně díky lepšímu přístupu k vzdělávání.

Vědci se dlouho domnívali, že následné hloupnutí lze přičítat jednoduše demografii. Zatímco chytří lidé mají méně dětí, ti méně chytří jich mají hodně, což vede k tomu, že hloupých lidí je statisticky více než těch chytrých. To se pak podepisuje i na výzkumech.

Nová studie norských vědců však tvrdí, že spíše než geny hrají roli jiné faktory. Značné IQ rozdíly bylo možné shledat i mezi dětmi stejných rodičů. Výzkumníci navíc zjistili na základě hodnot IQ různých rodičů, že ti s vyššími IQ mají tendenci mít více dětí, což podrývá teorii o genovém faktoru hlouposti.

Podle Rogeburga pokles hodnoty inteligence je spíše dán environmentálními faktory. Vědci přiznávají, že si nejsou zcela jistí, jaké přesně tyto faktory jsou. Podle Rogeburga se může jednat o změny ve vzdělávacím systému a mediálním prostředí, výživě, v menší času stráveném čtením a více času stráveném online.

Profesor psychologie z Kings College, Robert Morris, který nebyl zapojen do výzkumu, poukazuje, že tradiční měřítka inteligence jako je IQ test, mohou být v dnešním rychle se měnícím světě neustálých technologických změn zastaralé.

„Podle mého názoru je třeba si uvědomit, že jak se čas mění a lidé jsou vystaveni různým intelektuálním zkušenostem, jakou jsou změny v užívání technologií, např. sociální média, způsob, jakým je inteligence vyjadřována, se taktéž mění. Vzdělávací metody se musí přizpůsobit těmto změnám,“ uvedl.

Související

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Vážný průběh koronaviru může podle vědců způsobit pokles inteligence

U lidí, kteří prodělali nemoc covid-19, je pravděpodobnější zhoršení výsledků inteligenčních testů a nejhorší dopady na rozumové schopnosti má těžký průběh nemoci. Podle zpravodajské televize Sky News to zjistili britští vědci ve studii, při níž od ledna do prosince minulého roku zjišťovali inteligenci u 81.337 lidí, z nichž téměř 13.000 bylo infikováno koronavirem.

Více souvisejících

inteligence IQ věda Lidé

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy