Lidé jsou rok od roku hloupější. Lidstvu klesá IQ 40 let

Hodnota IQ v posledních několika desetiletích neustále klesá, uvádí výzkum norských badatelů. Podle nich nicméně to nejsou geny, co přispívá k poklesu hodnot IQ, ale na vině jsou více environmentální faktory Zprávu přinesla stanice CNN.

Norští badatelé analyzovali hodnoty IQ norských mužů narozených v letech 1962 až 1991 a zjistili, že hodnota se zvýšilo o téměř 3 procentní body v každém desetiletí u těch, co se narodili v letech 1962 až 1975 - ale pak zaznamenali trvalý pokles u těch, kteří se narodili po roce 1975.

Podobné studie v Dánsku, Británii, Francii, Nizozemsku, Finsku a Estonsku též ukázaly podobný klesající trend v hodnotě IQ, uvedl Ole Rogeberg, vědecký pracovník z Ragnar Frisch Center for Economic Research a spoluautor nové studie.

Podle Stuarta Ritchieho, odborníka na kognitivní vědy z University of Edinburgh, došlo na počátku dvacátého století k k tzv. Flynnovu efektu, tj. dlouhodobému zvýšení úrovní inteligence pravděpodobně díky lepšímu přístupu k vzdělávání.

Vědci se dlouho domnívali, že následné hloupnutí lze přičítat jednoduše demografii. Zatímco chytří lidé mají méně dětí, ti méně chytří jich mají hodně, což vede k tomu, že hloupých lidí je statisticky více než těch chytrých. To se pak podepisuje i na výzkumech.

Nová studie norských vědců však tvrdí, že spíše než geny hrají roli jiné faktory. Značné IQ rozdíly bylo možné shledat i mezi dětmi stejných rodičů. Výzkumníci navíc zjistili na základě hodnot IQ různých rodičů, že ti s vyššími IQ mají tendenci mít více dětí, což podrývá teorii o genovém faktoru hlouposti.

Podle Rogeburga pokles hodnoty inteligence je spíše dán environmentálními faktory. Vědci přiznávají, že si nejsou zcela jistí, jaké přesně tyto faktory jsou. Podle Rogeburga se může jednat o změny ve vzdělávacím systému a mediálním prostředí, výživě, v menší času stráveném čtením a více času stráveném online.

Profesor psychologie z Kings College, Robert Morris, který nebyl zapojen do výzkumu, poukazuje, že tradiční měřítka inteligence jako je IQ test, mohou být v dnešním rychle se měnícím světě neustálých technologických změn zastaralé.

„Podle mého názoru je třeba si uvědomit, že jak se čas mění a lidé jsou vystaveni různým intelektuálním zkušenostem, jakou jsou změny v užívání technologií, např. sociální média, způsob, jakým je inteligence vyjadřována, se taktéž mění. Vzdělávací metody se musí přizpůsobit těmto změnám,“ uvedl.

Související

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Vážný průběh koronaviru může podle vědců způsobit pokles inteligence

U lidí, kteří prodělali nemoc covid-19, je pravděpodobnější zhoršení výsledků inteligenčních testů a nejhorší dopady na rozumové schopnosti má těžký průběh nemoci. Podle zpravodajské televize Sky News to zjistili britští vědci ve studii, při níž od ledna do prosince minulého roku zjišťovali inteligenci u 81.337 lidí, z nichž téměř 13.000 bylo infikováno koronavirem.

Více souvisejících

inteligence IQ věda Lidé

Aktuálně se děje

před 9 minutami

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 44 minutami

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 2 hodinami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 3 hodinami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 3 hodinami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři

Izrael povolil vstup zhruba stovky nákladních vozů s humanitární pomocí do Pásma Gazy. Podle lékařských týmů a humanitárních organizací je však tento objem zcela nedostatečný. Upozorňují, že k pokrytí základních potřeb civilního obyvatelstva bude nutné do oblasti dopravit ještě několik stovek vozidel.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy