Lidé jsou rok od roku hloupější. Lidstvu klesá IQ 40 let

Hodnota IQ v posledních několika desetiletích neustále klesá, uvádí výzkum norských badatelů. Podle nich nicméně to nejsou geny, co přispívá k poklesu hodnot IQ, ale na vině jsou více environmentální faktory Zprávu přinesla stanice CNN.

Norští badatelé analyzovali hodnoty IQ norských mužů narozených v letech 1962 až 1991 a zjistili, že hodnota se zvýšilo o téměř 3 procentní body v každém desetiletí u těch, co se narodili v letech 1962 až 1975 - ale pak zaznamenali trvalý pokles u těch, kteří se narodili po roce 1975.

Podobné studie v Dánsku, Británii, Francii, Nizozemsku, Finsku a Estonsku též ukázaly podobný klesající trend v hodnotě IQ, uvedl Ole Rogeberg, vědecký pracovník z Ragnar Frisch Center for Economic Research a spoluautor nové studie.

Podle Stuarta Ritchieho, odborníka na kognitivní vědy z University of Edinburgh, došlo na počátku dvacátého století k k tzv. Flynnovu efektu, tj. dlouhodobému zvýšení úrovní inteligence pravděpodobně díky lepšímu přístupu k vzdělávání.

Vědci se dlouho domnívali, že následné hloupnutí lze přičítat jednoduše demografii. Zatímco chytří lidé mají méně dětí, ti méně chytří jich mají hodně, což vede k tomu, že hloupých lidí je statisticky více než těch chytrých. To se pak podepisuje i na výzkumech.

Nová studie norských vědců však tvrdí, že spíše než geny hrají roli jiné faktory. Značné IQ rozdíly bylo možné shledat i mezi dětmi stejných rodičů. Výzkumníci navíc zjistili na základě hodnot IQ různých rodičů, že ti s vyššími IQ mají tendenci mít více dětí, což podrývá teorii o genovém faktoru hlouposti.

Podle Rogeburga pokles hodnoty inteligence je spíše dán environmentálními faktory. Vědci přiznávají, že si nejsou zcela jistí, jaké přesně tyto faktory jsou. Podle Rogeburga se může jednat o změny ve vzdělávacím systému a mediálním prostředí, výživě, v menší času stráveném čtením a více času stráveném online.

Profesor psychologie z Kings College, Robert Morris, který nebyl zapojen do výzkumu, poukazuje, že tradiční měřítka inteligence jako je IQ test, mohou být v dnešním rychle se měnícím světě neustálých technologických změn zastaralé.

„Podle mého názoru je třeba si uvědomit, že jak se čas mění a lidé jsou vystaveni různým intelektuálním zkušenostem, jakou jsou změny v užívání technologií, např. sociální média, způsob, jakým je inteligence vyjadřována, se taktéž mění. Vzdělávací metody se musí přizpůsobit těmto změnám,“ uvedl.

Související

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Vážný průběh koronaviru může podle vědců způsobit pokles inteligence

U lidí, kteří prodělali nemoc covid-19, je pravděpodobnější zhoršení výsledků inteligenčních testů a nejhorší dopady na rozumové schopnosti má těžký průběh nemoci. Podle zpravodajské televize Sky News to zjistili britští vědci ve studii, při níž od ledna do prosince minulého roku zjišťovali inteligenci u 81.337 lidí, z nichž téměř 13.000 bylo infikováno koronavirem.

Více souvisejících

inteligence IQ věda Lidé

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 38 minutami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

včera

včera

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

včera

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

včera

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

včera

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy