Dokážete si představit brouka stejně velkého jako člověk? Leda tak v nějakém fantasy filmu. Nicméně na rozdíl od mytických bytostí jako jsou například pegasové, draci a mořské panny skutečně existovali a kdyby bývalo nebylo opeřenců, tak bychom se jich možná dožili i my. Vážky s rozpětím křídel 60 centimetrů a dlouhé jeden metr a štíři velcí stejně jako člověk tuto planetu před miliony let podle vědců opravdu obývali. Informoval o tom National geographic.
V současnosti je největším hmyzem na světě brouk Titan obrovský s délkou těla až 22 cm, včetně tykadel, jehož domovinou jsou jihoamerické pralesy. Před lety by mu ale mohl bez problémů konkurovat v úvodu zmíněný druh vážky s výše zmíněnými rozměry. Obecně vzato tu obří obyvatelé našich jezer a rybníků s nezaměnitelným tvarem tělem mohli být spolu s námi. Ti, kteří se hmyzu štítí, by se přírodní vodě obloukem vyhýbali, kdyby ale nebylo ptactva, které je podle odborného článku amerických vědců v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences nedonutili k menší velikosti.
Hmyz totiž roste přímo úměrně s úrovní kyslíku. Tomu, aby dosahoval obrovských rozměrů, přispívá absence jeho přirozeného nepřítele, jímž se stali ptáci. Kdyby totiž byl příliš velký, stal by se snadnou kořistí. Matka příroda je však moudrá, a tak jim dala do vínku menší rozměry, aby se mohl snadno skrýt před predátory, a aby nevyhynul. I z tohoto důvodu můžeme být našim opeřencům vděční.
Nejen, že v létě odhání komáry, mouchy a všemožné škůdce, ale dokonce nás díky nim neobtěžují v diametrálně větších rozměrech, kdyby na ně nestačila pouhá plácačka, případně sprej proti hmyzu. Jako důkaz souvislosti mezi existencí ptáků a velikosti hmyzu lze uvést, že před zhruba 55 miliony lety, kdy se na Zemi objevili jejich první zástupci, byl kyslík v ovzduší zastoupen přibližně 30 %. Dnešní hodnota je 21 %, což je pokles o pouhých 9 procentních bodů.
Bez přirozeného nepřítele by tu byli nejen obří brouci, ale i štířiMatthew Clapham z Univerzity Santa Cruz sice tvrdí, že neexistuje žádný přímý důkaz výše zmíněné teorie, ale že všechny faktory jemu nasvědčují. Proč jinak by se hmyz zmenšoval, když hladina kyslíku zůstávala stejná? Sám potvrdil, že dokud nebyli ptáci coby přirození nepřátelé hmyzu existoval kauzální vztah mezi množstvím kyslíku v ovzduší a velikostí hmyzu. Někdo by sice mohl argumentovat netopýry. Nicméně ti loví pouze v noci, takže by pro metrové vážky nepředstavovali příliš velké nebezpečí.
Před mnoha a mnoha lety ale nebyly obrovské vážky jediným zástupcem obřího hmyzu. Britským vědcům se podařilo objevit zkamenělinu pravěkého mořského štíra, který měřil celkem 8 stop, tedy přes dva metry. Dotyční vědci posléze v časopise britské královské společnosti Biology Letters skutečně potvrdili existenci štíra většího než je člověk. Tento druh zase naopak místo ptáků vyhubili dravé ryby.
Když to tedy shrneme, tak obří hmyz skutečně nepatří pouze do science fiction románů. Biologicky je to možné, ale právě díky existenci predátorů, kteří by pro něj v případě nadměrných rozměrů představovali větší nebezpečí, se s ním nesetkáváme. Pokud bychom ale čistě teoreticky dokázali zlikvidovat veškeré ptactvo, možná by v řádu několika milionů let zase vyrostl do neobvyklých rozměrů. Lidstvo by se toho však vzhledem k dlouho trvající evoluci zřejmě nedožilo.
Související
Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně
Sršeň asijská se poprvé objevila ve Slezsku. Expert vystopoval a zlikvidoval hnízdo
Hmyz , paleontologie , věda , biologie
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 25 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák