Dokážete si představit brouka stejně velkého jako člověk? Leda tak v nějakém fantasy filmu. Nicméně na rozdíl od mytických bytostí jako jsou například pegasové, draci a mořské panny skutečně existovali a kdyby bývalo nebylo opeřenců, tak bychom se jich možná dožili i my. Vážky s rozpětím křídel 60 centimetrů a dlouhé jeden metr a štíři velcí stejně jako člověk tuto planetu před miliony let podle vědců opravdu obývali. Informoval o tom National geographic.
V současnosti je největším hmyzem na světě brouk Titan obrovský s délkou těla až 22 cm, včetně tykadel, jehož domovinou jsou jihoamerické pralesy. Před lety by mu ale mohl bez problémů konkurovat v úvodu zmíněný druh vážky s výše zmíněnými rozměry. Obecně vzato tu obří obyvatelé našich jezer a rybníků s nezaměnitelným tvarem tělem mohli být spolu s námi. Ti, kteří se hmyzu štítí, by se přírodní vodě obloukem vyhýbali, kdyby ale nebylo ptactva, které je podle odborného článku amerických vědců v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences nedonutili k menší velikosti.
Hmyz totiž roste přímo úměrně s úrovní kyslíku. Tomu, aby dosahoval obrovských rozměrů, přispívá absence jeho přirozeného nepřítele, jímž se stali ptáci. Kdyby totiž byl příliš velký, stal by se snadnou kořistí. Matka příroda je však moudrá, a tak jim dala do vínku menší rozměry, aby se mohl snadno skrýt před predátory, a aby nevyhynul. I z tohoto důvodu můžeme být našim opeřencům vděční.
Nejen, že v létě odhání komáry, mouchy a všemožné škůdce, ale dokonce nás díky nim neobtěžují v diametrálně větších rozměrech, kdyby na ně nestačila pouhá plácačka, případně sprej proti hmyzu. Jako důkaz souvislosti mezi existencí ptáků a velikosti hmyzu lze uvést, že před zhruba 55 miliony lety, kdy se na Zemi objevili jejich první zástupci, byl kyslík v ovzduší zastoupen přibližně 30 %. Dnešní hodnota je 21 %, což je pokles o pouhých 9 procentních bodů.
Bez přirozeného nepřítele by tu byli nejen obří brouci, ale i štířiMatthew Clapham z Univerzity Santa Cruz sice tvrdí, že neexistuje žádný přímý důkaz výše zmíněné teorie, ale že všechny faktory jemu nasvědčují. Proč jinak by se hmyz zmenšoval, když hladina kyslíku zůstávala stejná? Sám potvrdil, že dokud nebyli ptáci coby přirození nepřátelé hmyzu existoval kauzální vztah mezi množstvím kyslíku v ovzduší a velikostí hmyzu. Někdo by sice mohl argumentovat netopýry. Nicméně ti loví pouze v noci, takže by pro metrové vážky nepředstavovali příliš velké nebezpečí.
Před mnoha a mnoha lety ale nebyly obrovské vážky jediným zástupcem obřího hmyzu. Britským vědcům se podařilo objevit zkamenělinu pravěkého mořského štíra, který měřil celkem 8 stop, tedy přes dva metry. Dotyční vědci posléze v časopise britské královské společnosti Biology Letters skutečně potvrdili existenci štíra většího než je člověk. Tento druh zase naopak místo ptáků vyhubili dravé ryby.
Když to tedy shrneme, tak obří hmyz skutečně nepatří pouze do science fiction románů. Biologicky je to možné, ale právě díky existenci predátorů, kteří by pro něj v případě nadměrných rozměrů představovali větší nebezpečí, se s ním nesetkáváme. Pokud bychom ale čistě teoreticky dokázali zlikvidovat veškeré ptactvo, možná by v řádu několika milionů let zase vyrostl do neobvyklých rozměrů. Lidstvo by se toho však vzhledem k dlouho trvající evoluci zřejmě nedožilo.
Související
Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně
Sršeň asijská se poprvé objevila ve Slezsku. Expert vystopoval a zlikvidoval hnízdo
Hmyz , paleontologie , věda , biologie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek