Je obří hmyz skutečně jenom scifi? Vědci přicházejí s šokujícími objevy

Dokážete si představit brouka stejně velkého jako člověk? Leda tak v nějakém fantasy filmu. Nicméně na rozdíl od mytických bytostí jako jsou například pegasové, draci a mořské panny skutečně existovali a kdyby bývalo nebylo opeřenců, tak bychom se jich možná dožili i my. Vážky s rozpětím křídel 60 centimetrů a dlouhé jeden metr a štíři velcí stejně jako člověk tuto planetu před miliony let podle vědců opravdu obývali. Informoval o tom National geographic.

V současnosti je největším hmyzem na světě brouk Titan obrovský s délkou těla až 22 cm, včetně tykadel, jehož domovinou jsou jihoamerické pralesy. Před lety by mu ale mohl bez problémů konkurovat v úvodu zmíněný druh vážky s výše zmíněnými rozměry. Obecně vzato tu obří obyvatelé našich jezer a rybníků s nezaměnitelným tvarem tělem mohli být spolu s námi. Ti, kteří se hmyzu štítí, by se přírodní vodě obloukem vyhýbali, kdyby ale nebylo ptactva, které je podle odborného článku amerických vědců v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences nedonutili k menší velikosti.    

Hmyz totiž roste přímo úměrně s úrovní kyslíku. Tomu, aby dosahoval obrovských rozměrů, přispívá absence jeho přirozeného nepřítele, jímž se stali ptáci. Kdyby totiž byl příliš velký, stal by se snadnou kořistí. Matka příroda je však moudrá, a tak jim dala do vínku menší rozměry, aby se mohl snadno skrýt před predátory, a aby nevyhynul. I z tohoto důvodu můžeme být našim opeřencům vděční.

Nejen, že v létě odhání komáry, mouchy a všemožné škůdce, ale dokonce nás díky nim neobtěžují v diametrálně větších rozměrech, kdyby na ně nestačila pouhá plácačka, případně sprej proti hmyzu. Jako důkaz souvislosti mezi existencí ptáků a velikosti hmyzu lze uvést, že před zhruba 55 miliony lety, kdy se na Zemi objevili jejich první zástupci, byl kyslík v ovzduší zastoupen přibližně 30 %. Dnešní hodnota je 21 %, což je pokles o pouhých 9 procentních bodů.

Bez přirozeného nepřítele by tu byli nejen obří brouci, ale i štíři

Matthew Clapham z Univerzity Santa Cruz sice tvrdí, že neexistuje žádný přímý důkaz výše zmíněné teorie, ale že všechny faktory jemu nasvědčují. Proč jinak by se hmyz zmenšoval, když hladina kyslíku zůstávala stejná? Sám potvrdil, že dokud nebyli ptáci coby přirození nepřátelé hmyzu existoval kauzální vztah mezi množstvím kyslíku v ovzduší a velikostí hmyzu. Někdo by sice mohl argumentovat netopýry. Nicméně ti loví pouze v noci, takže by pro metrové vážky nepředstavovali příliš velké nebezpečí.

Před mnoha a mnoha lety ale nebyly obrovské vážky jediným zástupcem obřího hmyzu. Britským vědcům se podařilo objevit zkamenělinu pravěkého mořského štíra, který měřil celkem 8 stop, tedy přes dva metry. Dotyční vědci posléze v časopise britské královské společnosti Biology Letters skutečně potvrdili existenci štíra většího než je člověk. Tento druh zase naopak místo ptáků vyhubili dravé ryby.

Když to tedy shrneme, tak obří hmyz skutečně nepatří pouze do science fiction románů. Biologicky je to možné, ale právě díky existenci predátorů, kteří by pro něj v případě nadměrných rozměrů představovali větší nebezpečí, se s ním nesetkáváme. Pokud bychom ale čistě teoreticky dokázali zlikvidovat veškeré ptactvo, možná by v řádu několika milionů let zase vyrostl do neobvyklých rozměrů. Lidstvo by se toho však vzhledem k dlouho trvající evoluci zřejmě nedožilo.

Související

Sršeň

Změny počasí mají na přírodu výrazný dopad. Zanedlouho s námi může být hmyz celoročně

Ačkoliv podzim většinou znamená čas, kdy se hmyz pomalu vytrácí a začíná zimovat, stále častěji se ukazuje, že doba, po kterou zůstává aktivní, se prodlužuje. Stejně jako u jiných druhů je životní cyklus hmyzu řízen přírodními podmínkami, ty se ale vlivem oteplování mění. A jednou bychom se mohli dočkat nelichotivé budoucnosti, ve které hmyz budeme vídat celoročně.

Více souvisejících

Hmyz paleontologie věda biologie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 27 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 7 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 7 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 7 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy