Praha – Lidské zdraví neohrožuje pouze nedostatek spánku, ale také velké změny ve spánkových zvyklostech. Pokud spíte výrazně kratší nebo delší dobu než dříve, hrozí vám zhoršení paměti i uvažování. Informuje o tom TÝDEN.cz.
Zjistili to angličtí vědci, kteří v květnové čísle časopisu Sleep zveřejnili část národního výzkumu Whitehall Study II. Výzkum probíhá už 26 let a klade si za cíl zjistit, jaký vliv má životní styl na zdravotní stav lidí.Vědci zkoumali pětitisícový vzorek lidí ve věku od 45 do 69 let. Chtěli zjistit, jak změny ve spánku ovlivňují myšlení. A už mají výsledky. „Zjistili jsme, že výrazné změny spánkových návyků vedou ke zhoršení kognitivních funkcí,“ cituje TÝDEN.cz Jane Ferrierovou z londýnské University College London Medical School.Lidé, kteří se výzkumu zúčastnili, si od roku 1997 zaznamenávali, jak dlouho spí a jaký je jejich spánek. Vědci zároveň pravidelně zkoumali činnost jejich mozku. Výsledky jsou jednoznačné – ti, kteří spí podobně dlouhou dobu, jako když byli mladí, dopadli ve srovnání s ostatními mnohem lépe. Zato lidé, kteří spí déle nebo méně než ve středním věku, mají zhoršenou paměť, uvažování a zhoršuje se jim i slovní zásoba.Vědci před změnami varují. „Málo spánku podle nás vede k fyzickým i psychickým problémům, ale jeho nadbytek dokáže člověka i zabít,“ píší ve své studii.
Související
Jak vybrat správnou matraci podle toho, v jaké poloze spíte
Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?
Aktuálně se děje
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
včera
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
včera
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
včera
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
25. července 2026 21:06
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
25. července 2026 20:19
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
Ještě před tím, než se o posledním červencovém víkendu definitivně rozjela česká fotbalová klubová scéna na domácí scéně, už ve čtvrtek nastoupily první dva české týmy v rámci evropských předkol ke svým prvním zápasům v nové sezóně 2026/27.
Zdroj: David Holub