Vědci tvrdí: Alergie chrání před rakovinou. Jak je to možné?

New York - Málokdo by na alergii našel něco pozitivního. Někdo jedno pozitivum přece jen našel. Je to profesor Sherman a jeho tým z Cornell University ve státě New York. Podle těchto vědců totiž právě věčné kýchání, pálení očí, smrkání a svědění chrání před rakovinou.

Že si profesor Sherman a jeho kolegové nevymýšlí, potvrzuje analýza téměř 650 studií o alergiích a nádorových onemocněních vzniklých během posledních 50 let. Z ní jasně vyplývá, že alergie snižuje riziko vzniku nádorového onemocnění u orgánů, které jsou v kontaktu s látkami z vnějšího prostředí. Mezi ně patří kůže, ústní dutina, jícen, hrtan, částečně střevo a trávicí trakt, dále děloha a děložní čípek, močový měchýř a plíce. Ale také slinivka a nervové buňky.

Všechno se dá vysvětlit

Zdá se vám, že tu něco nehraje? Slinivka či nervové buňky přece nejsou v kontaktu s látkami z vnějšího prostředí. Vysvětlení je nasnadě. Buňky glie (podpůrné buňky mozku) jsou vystaveny přes čichový trakt látkám z nosní sliznice a buňky slinivky se mohou potkat s látkami ze střeva, pokud špatně funguje svěrač, který má zabránit, aby se k nim střevní obsah dostal.

Není čas na neplechu

Proč je tedy alergie pro organismus výhodná? Alergické projevy, jako je rýma, kýchání atd., totiž pomáhají odstranit z těla rakovinotvorné látky dříve, než stačí spustit nádorové bujení. Tuto teorii podporuje i fakt, že lidé trpící alergií mají v těle menší množství škodlivých látek.

Astma – černá ovce mezi alergiemi

Jedinou výjimkou z alergických onemocnění, které mají souvislost s nižším výskytem nádorů plic, je astma. Na rozdíl od ostatních alergií je totiž při astmatu vylučování hlenu z dýchacích cest snížené a kvůli tomu se v organismu látky zachycené v hlenu drží déle, a mají tak více času škodit.

Měli by tedy lidé potlačovat všechny projevy alergie? Ani profesor Sherman nezná odpověď. Dodává však, že alergická reakce není jen porucha imunitního systému, ale také první obranná linie proti parazitům a nádorům. Je to vlastně jako teplota nebo ranní nevolnost: nepříjemné reakce, které překonaly přírodní výběr, protože byly pro organismus zároveň i výhodou.

I kontaktní alergie může chránit před rakovinou

Podle dánských vědců chrání před některými nádory i kontaktní alergie. Tedy reakce na kůži po kontaktu například s niklem nebo jinými kovy.

Imunologický dohled

Podkladem pro ochranný vliv imunitního systému stiženého přecitlivělostí, která se navenek projevuje alergickými reakcemi, je pravděpodobně právě její zvýšená citlivost vůči cizím nebo vnějším vlivům. Ukazuje se, že takto nastavený imunitní systém dokáže omezit vznik nádorového bujení například v mozku nebo kůži.

Na pohlaví záleží

Výzkum vychází z údajů získaných v letech 1984 až 2008 od téměř sedmnácti tisíc dospělých pacientů a pacientek vyšetřovaných pomocí kožních testů na přítomnost kontaktní alergie. U těchto pacientů byl zároveň dlouhodobě sledován celkový zdravotní stav včetně výskytu nádorů.

Ukázalo se, že pacienti s potvrzenou kontaktní alergií mají bez ohledu na pohlaví nižší míru výskytu rakoviny prsu a nemelanomového nádoru kůže. Ženy měly navíc nižší míru výskytu rakoviny mozku.

Pro žlučník to neplatí

Jeden typ nádoru však postihoval pacienty s kontaktní alergií častěji než pacienty bez alergie. Jednalo se o nádory žlučníku. Důvodem může být podle vědců vyšší hladina chemických metabolitů v krvi alergika, která vede k vyšší zátěži jater a žlučníku.

Výzkum ještě pokračuje

Vědci upozorňují, že zveřejněné výsledky nejsou definitivní. Zatím nebyl v tomto výzkumu zohledněn vliv vnějšího prostředí, například vliv kouření nebo sociálního statusu pacienta. Nicméně i tak výzkum poukázal na důležitou provázanost vnějších projevů činnosti imunitního systému a výskytu nádorových onemocnění.

Více informací nejen o alergiích se můžete dozvědět na webu Ulékaře.cz.

Související

Více souvisejících

alergie rakovina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy