Záhada gorilího albína objasněna. Dočkáme se "bílých" opic?

Madrid - Španělští vědci prý odhalili tajemství jediného gorilího albína na světě. Podle nich tento primát, který byl do své smrti před téměř deseti lety symbolem Barcelony, vděčí za svou bílou srst a světlou kůži incestu rodičů.

Odborníci z barcelonské Univerzity Pompeua Fabry a ze španělského výzkumného ústavu CSIC přišli na to, že rodiče Sněhurky, jak oblíbenou gorilu Barceloňané nazvali, byli v blízkém příbuzenském vztahu. Podle zprávy, kterou zveřejnili v odborném časopise BMC Genomics, oba přitom vykazovali genetické mutace, které mohou způsobovat albinismus i u lidí.

Podle jednoho z vědců Tomase Marquese by na základě poznatků získaných při tomto zkoumání bylo možné vypěstovat nového gorilího albína. Barcelonská zoologická zahrada, která se o Sněhurku starala, to ale důrazně odmítla.

Sněhurku objevil katalánský zoolog Jordi Sabater Pi v Rovníkové Guineji. V zoo katalánské metropole pak byla gorila od roku 1966 turistickou atrakcí. V listopadu 2003 její život ukončili veterináři kvůli rakovině kůže.

Albinismus je vzácné dědičné onemocnění, které se vyznačuje chyběním pigmentu melaninu v těle. Pigment je barevná látka, kterou obsahují buňky, a podle toho jakou barvu pigment má, je zbarvená i tkáň, která ho obsahuje. Například rostliny jsou zelené, protože obsahují zelený pigment chlorofyl. Naopak tělo medúzy může být úplně průhledné, protože neobsahuje žádný pigment. Lidské tělo obsahuje pigment zvaný melanin, který má hnědočernou barvu a vyskytuje se hlavně v kůži, vlasech, chlupech a také v očích. Lidé, jejichž kůže obsahuje pigmentu více, mají tmavší pleť.

Hlavní funkce melaninu je v tom, že brání ultrafialovým paprskům obsaženým ve slunečním světle, aby pronikaly hlouběji do kůže. V kůži se totiž vyskytují buňky zvané melanocyty, které melanin produkují a vpravují ho do kožních buněk. Tak se melanin nahromadí v povrchových buňkách kůže, a jelikož přes něj světlo nemůže plně proniknout, tvoří jakousi clonu.

Ultrafialové záření by jinak mohlo způsobovat poškození buněk kůže a hlavně jejich DNA, což by způsobovalo mutace genů a možný vznik kožních nádorů. Melanin je tedy v kůži velmi potřebný, stejně jako ve vlasech a chlupech, které také stíní dopadající světlo.

(Zdroj: vitalion.cz)

Související

Více souvisejících

Opice nemoci

Aktuálně se děje

před 50 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy