Raketoplán Discovery je na oběžné dráze, letí ke stanici ISS

Mys Canaveral - Raketoplán Discovery se sedmičlennou posádkou dosáhl v pondělí oběžné dráhy, informuje na svém webu americká vesmírná agentura NASA.

Raketoplán vzlétl z mysu Canaveral na Floridě. Vesmírný koráb s vnější palivovou nádrží a přídavnými raketami se vznesl z rampy Kennedyho vesmírného centra v pondělí před úsvitem, v 6.21 východoamerického letního času (12.21 SELČ). Na oběžnou dráhu doletěl za necelých devět minut. NASA sdělila, že na lodi nenaznamenala vážné technické problémy.

V oblasti zaburácely motory a tmavou oblohu prořízl sloup bílého dýmu. Poté raketoplán mizel v obloze nad Floridou jako bílá tečka.

Discovery vynesl na oběžnou dráhu posádku, ve které jsou poprvé v historii letů raketoplánů tři ženy.

V raketoplánu letí palubní specialistky Dottie Metcal-Lindenburgerová, Stephanie Wilsonová a Naoko Jamazakiová, druhá Japonka ve vesmíru. Mužskou část posádky tvoří velitel mise Alan Pindexter, pilot Jim Dutton a specialisté na práci ve vesmíru Rick Mastracchio a Clay Anderson.

"Užijte si to!" vzkázala posádce několik vteřin před zážehem motorů Laurie Sallyová, ředitelka startu.

Poté, co raketoplán překonal zemskou přitažlivost, ocitly se na oběžné dráze čtyři astronautky - tolik žen ve vesmíru ještě nebylo.

K ISS už v neděli přiletěla v ruské lodi Sojuz Američanka Tracy Caldwellová-Dysonová.

Ředitel mise raketoplánu Mike Moses dvě hodiny po startu oznámil, že vesmírná loď nemá žádné vážné problémy, které by mohly být překážkou pro její let. "Během startu jsme několik malých technických problémů, žádný z nich ale není závažný. Start byl prostě báječný," ujistil Moses.

Raketoplán Discovery veze na ISS, u které by měl zaparkovat ve středu, téměř osm tun nákladu, mimo jiné skládací lůžka pro obyvatele ISS, mrazničku, cvičební pomůcky a vzorky pro vědecké experimenty.

Je to 131. let raketoplánu, 33. k ISS.

Po expedici Discovery, která je rozvržena do třinácti dnů, jsou naplánovány ještě tři lety raketoplánů. Poslední let bude v září patřit právě Discovery. Poté se uzavře historie těchto vesmírných lodí, která trvala tři desítky let.

Americká vesmírná agentura má tři stroje - Atlantis, Endeavour a Discovery. Dva další - Challenger a Columbia - havarovaly v letech 1998 a 2003. Dva raketoplány skončí v muzeích, jeden si NASA ponechá.

Poté, co raketoplány skončí, bude NASA využívat k letům svých astronautů na ISS ruské vesmírné lodě Sojuz. Za jedno sedadlo jí budou Rusové účtovat 50 milionů dolarů, v přepočtu 950 milionů korun.

NASA vyvíjela svou vlastní vesmírnou loď Orion, která měla do vesmíru, na Měsíc a později k Marsu, dopravit americké astronauty. Vláda prezidenta Baracka Obamy však projekt zarazila. Namísto něj má vesmírná agentura šesti miliony dolarů "povzbudit" vybrané soukromé firmy, aby postavily pro astronauty vesmírné taxi.

Související

Aleš Svoboda

Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) zažila tento týden historický moment, i když z důvodů, které si nikdo nepřál. Čtyřčlenná posádka mise SpaceX Crew-11 se ve středu 14. ledna pozdě večer předčasně odpojila od orbitálního komplexu. Důvodem je vůbec první zdravotní evakuace v historii amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Astronauti Zena Cardmanová, Mike Fincke, Japonec Kimija Jui a ruský kosmonaut Oleg Platonov opustili stanici o měsíc dříve, než bylo původně v plánu.

Více souvisejících

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) raketoplán

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

před 40 minutami

před 1 hodinou

Vlaky

České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019

České dráhy přepravily v první polovině roku 2026 nejvíc cestujících od předcovidového roku 2019. Rostoucí zájem o cestování táhne vnitrostátní přeprava. Největší přírůstky cestujících zaznamenal dopravce v rámci regionálních dopravních systémů a na vybraných dálkových linkách s velkým konkurenčním potenciálem, především v porovnání s individuálním motorismem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům

Ukrajinským mužům, kteří nesplnili vojenskou povinnost, nastávají krušné časy. Pokud dorazí do některého z členských států EU, už nebudou mít nárok na udělení dočasné ochrany. Bylo totiž zveřejněno nové rozhodnutí Rady EU, které upravuje podmínky pro udělování dočasné ochrany a zároveň ji prodlužuje. Informovalo o tom ministerstvo vnitra.

před 10 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová

Irsko se v úterý odpoledne v katedrále svatého Patrika v centru Dublinu rozloučilo s úspěšným a uznávaným písničkářem a držitelem Oscara Glenem Hansardem. Hudebník minulý týden tragicky zemřel při nehodě na motorce. Bylo mu 56 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy