Válka DNA: Dva vědci nevěří, že nalezená kostra patří králi Richardu III.

Londýn - Kostra nalezená v roce 2012 pod parkovištěm v anglickém městě Leicester možná nepatří anglickému králi Richardovi III. z 15. století. Tvrdí to nyní dva britští vědci poté, co vědci z univerzity v Leicesteru loni s odvoláním na testy oznámili, že kostra bezpochyby patří monarchovi známému i ze slavné hry Williama Shakespeara. Uvedl to dnes web britského deníku The Independent.

Historik a expert na Richarda III. z Winchesterské univerzity Michael Hicks nyní tvrdí, že ho závěry jeho kolegů z Leicesteru nepřesvědčily. Analýza DNA je podle něj neprůkazná, protože do tehdejších bojů se zapojilo mnoho potomků Jindřichovy babičky z matčiny strany, která měla 16 dětí. Že kostra může patřit jednomu z příbuzných, nikoli Richardovi III., připouští podle webu i významný archeolog Martin Biddle.

Univerzita v Leicesteru se proti tvrzení obou mužů ihned ohradila a hodlá přesvědčit odbornou i laickou veřejnost o pravdivosti svých loňských závěrů.

Nález kostry oznámili britští vědci předloni v září. Kostru objevili při vykopávkách na parkovišti na místě někdejšího františkánského kostela, v jehož hrobce byl král pohřben. 

Mimo jakoukoli rozumnou pochybnost jde o kostru krále Richarda III., řekl loni v únoru na tiskové konferenci v Leicesteru hlavní archeolog univerzity Richard Buckley, který tento jeden z nejvýznamnějších archeologických projektů poslední doby vedl. Vědci kostru podle něj podrobili řadě testů včetně DNA.

Analýza radiokarbonovou metodou potvrdila, že kosti patří zhruba třicetiletému muži, který žil přibližně v době mezi lety 1455 až 1540. Richard III. padl, když mu bylo 32 let. 

Pro identifikaci kostry ale byla klíčová analýza DNA. Genealogové z univerzity v Leicesteru identifikovali čtyři žijící potomky Richarda III., kteří souhlasili s anonymní účastí na projektu. Nakonec porovnali DNA z nalezené kostry s DNA truhláře Michala Ibsena, který je po 16 generacích potomkem Richardovy sestry Anny z Yorku a který žije v Londýně. Genetička Turi Kingová loni oznámila, že analýza shodu DNA potvrdila.

Osm ran do hlavy

Mnoho generací vědců, historiků a archeologů se snažilo zjistit, kde odpočívá Richard III. Tento panovník byl posledním králem z rodu Yorků a zemřel v bitvě u Bosworthu, kterou vyvrcholila Válka růží. Z historických pramenů bylo známo, že mrtvé tělo bývalého krále bylo odvezeno právě do Leicesteru, aby poddaní viděli, že král je skutečně mrtev.

Ač se tušilo, že ostatky krále Richarda by měly být v okolí Leicesteru, nikdo neznal přesné místo. Dokonce se tvrdilo, že Tudorovci, kteří nastoupili po Richardovi III., nechali jeho ostatky vhodit do řeky. Historik dr. John Ashdown-Hill se však ponořil do pátrání po Richardově hrobu a jeho úsilí nakonec přineslo plody. Nejprve objevil, že Jindřich VII. nechal nad Richardovým hrobem postavit alabastrovou hrobku a dokonce nalezl dokument určující přímo místo hrobky, čtvrť Greyfriars v Leicesteru, píše zapnimozek.cz.

Richard III. se dostal na trůn úskokem, jako správný šlechtic. Když zemřel jeho strýc, král Eduard IV., nechal Richard zavřít jeho mladé syny v pevnosti Tower, údajně kvůli jejich bezpečnosti. Vlády se ujal roku 1483, když mu bylo 31 let. Nekraloval však dlouho. Během své krátké vlády musel čelit dvěma vzpourám. První dokázal potlačit, tu druhou však ne.

Jindřich Tudor, pozdější král Jindřich VII., se vylodil se svým vojskem v Anglii. Došlo k bitvě u Bosworthu, kde král Richard III. padl následkem zrady svých přátel. Násilnou smrt dokazují i kosterní ostatky – na kostře je patrno deset zranění, z toho osm na lebce. V páteři byl nalezen hrot šípu.

Související

Více souvisejících

Richard III. Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy