Londýn - Britské muzeum začalo zkoumat těla mumií získaná z egyptských hrobek s pomocí počítačového tomografu londýnské nemocnice Royal Brompton. Kurátor antropologických sbírek muzea Daniel Antoine upozornil, že je to šetrnější proces než ty, které se používaly v minulosti. V 19. století se například archeologové nerozpakovali a strhali obinadla z těl mrtvých před zraky dychtivých diváků.
Díky softwaru se dají z těla virtuálně odstranit vrstvy tkanin, takže získáte pohled na odhalené tělo a vidíte třeba, jakými amulety ho před pohřbením vybavili. Stejně tak "sejmete" kůži a pohlédnete na kosti a třeba i uchované vnitřní orgány, vysvětlil postup Antoine.
Osm z takto prohlédnutých mumií bude vystaveno v Britském muzeu od 22. května a hvězdou této výstavy bude bezpochyby kněžka a chrámová zpěvačka Tamut, která zemřela v Luxoru kolem roku 900 před naším letopočtem.
Díky počítačovým snímkům její pánve se zjistilo, že jí bylo mezi 30 a 50 lety. Pohled od jejích cév ukázal, že se začaly ucpávat, takže příčinou smrti mohl být infarkt nebo mozková mrtvice. Doktor Antoine a jeho spolupracovníci také spatřili amulety tak jasně, že na některých byli schopni rozeznat nápisy. Jedním z nich bylo Horovo oko, které bylo umístěno na destičku na ráně, jíž se z těla po smrti vyjímaly vnitřní orgány. "Věřili, že Horovo oko mělo léčivou moc, takže asi mělo zacelit ránu pro posmrtný život, vysvětlil Antoine.
Některé z mumií připravily překvapení. Například jedna byla uložena do ženského sarkofágu, ale skrývala tělo muže. Zemřel kolem roku 600 před naším letopočtem a dá se soudit, že za velkých bolestí, jelikož měl v ústech množství vředů. "Zjistili jsme, že mnoho z těch mumií mělo chrup ve strašném stavu. Měly mnoho zubních kazů a také vředů, z nichž se zřejmě infekce rozšířila do celého organismu," sdělil antropolog.
Snímky jedné z mumií prokázaly špatnou práci balzamovačů. V lebce zůstaly části mozku a také kus špachtle, používané k jeho vyjmutí. Takové objevy jsou podle Antoina mimořádně cenné, jelikož podávají představu o tom, jak staří Egypťané s těly mrtvých pracovali. Otvor v lebce pro vyjmutí mozku nebýval větší než 2,5 centimetru, což prý svědčí o jejich mimořádných znalostech anatomie.
Umění mumifikace je v Egyptě starší než 5000 let. Pro Egypťany bylo toto umění velice důležité. Snažili se tělo zachovat takové jaké bylo před smrtí. Mnohým z nás to nahání hrůzu. Ale egyptská víra a jejich chápání života a smrti s mumifikací souviselo.
Balzamování těla byla velmi nákladným úkonem. Ne všichni měli dostatek zlatých, stříbrných a bronzových kroužků k zaopatření svého těla po smrti. Podle postavení a úspor zesnulého „mumifikátoři" provedli určitý způsob mumifikaci. Prý se rozlišovali tři základní způsoby.
U nejdokonalejšího způsobu mumifikace se nejdříve vytahoval nosní dutinou mozek. Někdy také očnicemi nebo umělými otvory v lebce. To prováděl obvykle nejzkušenější z mumifikátorů – otvírač lebek.
Pak kolegové vypreparovali všechny vnitřnosti kromě srdce a ledvin.Vnitřnosti se ukládaly do zvláštních alabastrových nádob - kanop a byly spolu s tělem vysušovány a uloženy v hrobce. Pak se tělo několik dní vysušovalo pomocí přírodní sody. Na závěr se omylo palmovým vínem, naplnilo se balíčky přírodní sody a vonnými látkami a opět se zašilo. Jizva byla zakryta voskovou nebo kovovou destičkou. Tělo potřené cedrovým olejem bylo ovázáno lněnými obinadly potřenými pryskyřičnou pastou. Pak byla mumie ozdobena šperky, náhrdelníky, prsteny a různými šperky a ochrannými amulety.
Ve středověku se dokonce nabízel prášek z mumie jako dobrý a osvědčený lék. Fungoval prý jako antibiotika, přidával se na otevřené rány. V některých oblastech Indie a Číny se používá v medicíně dodnes, informuje egypt-info.cz.
Související
Egyptští archeologové představili nález stovky sarkofágů, ve většině jsou i mumie +VIDEO
Vědci provedli digitální "pitvu" zvířecích mumií z Egypta, výsledky jsou překvapivé
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 8 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák