Riziko onemocnění salmonelózou roste. Vědci narazili na nový problém

Ovoce a zeleninu je potřeba před konzumací řádně omýt vodou, jinak se můžeme vystavit velkému riziku, například salmonelóze. Bakterie Salmonella pronikají do tenkého střeva, kde se množí a uvolňují toxické látky do krevního oběhu. Velmi nepříjemné onemocnění provází zvracení, průjmy i bolesti hlavy. Nová studie však varuje, že pouhé omytí nestačí. Nové kmeny bakterií Salmonella našly způsob, jak kontaminovat rostlinu i zevnitř.

Nemoc, ilustrační fotografie
doporučujeme

Výzkum publikovaný ve Frontiers in Microbiology uvádí, že některé kmeny bakterií Salmonella jsou schopné obelstít imunitní systém rostliny a kontaminovat ji. Bakterie se do rostliny dostávají pomocí průduchů, které rostlině především slouží k výměně oxidu uhličitého za kyslík. Když se kmeny bakterií dostanou do rostliny tímto způsobem, ani důkladné omytí nepomůže.

Průduchy jsou „otevřenými dveřmi“ pro patogeny do těla rostlin. Když rostlina detekuje patogenní bakterie, průduchy uzavře. Ale kmeny bakterií Salmonella našly cestu, jak těmito dveřmi projít. „Novinkou je to, že se bakterie vyvíjejí tak, aby obešly imunitní systém rostlin,“ říká autor studie, biolog Harsh Bais.

Podle Science Alert zjištění Baise navazuje na jiný výzkum, který se zabýval průduchy špenátu a salátu vystavené bakteriím Salmonella, Listérie a E. coli. V závěru vědci zjistili, že bakterie mohou infikovat rostlinu bez zjevných stop. „Nyní máme lidský patogen, který se chová jako rostlinný, a to je děsivé,“ poznamenal Bais.

Riziko kontaminace zvyšuje pěstování rostlin příliš blízko hospodářských zvířat, nákaza se může šířit i pomocí zavlažovacích systémů. Svou roli hraje i lidský faktor. Podle vědců nepomůže ani chemické ošetření, natož omytí obyčejnou vodou.

„Potravinářský průmysl neúnavně pracuje na bezpečnosti potravin,“ uvedl mikrobiolog Kali Kniel, který dodává, že největší problém spočívá v tom, že se rostliny pěstují venku. „Jsou přístupné volně žijícím živočichům, větru, prachu a vodě, které mohou přenášet mikroorganismy,“ poznamenal Kniel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Jaké jsou dopady covidu-19 na funkce mozku? Neurovědkyně prozradila, co…

12.08.2020 11:20 Koronavirus SARS-CoV-2 související s akutním respiračním syndromem se projevuje horečkou, suchým…

"Úlovek" olomouckých přírodovědců: Na Borneu objevili nejmenší druh…

12.08.2020 09:57 Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo zřejmě nejmenší druh…

Matematik Turchin předpověděl nepokoje v USA? Podle některých vědců jde o…

12.08.2020 08:43 Před osmi lety vypočítal vědec Peter Turchin rizika sociálního napětí, která se podle něj objevují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama