Černý scénář vědců se naplňuje. Vliv počasí na koronavirus je jiný, než se očekávalo

Příchod koronaviru v zimních měsících rozdělil vědeckou obec na dvě skupiny. Zatímco jedna odhadovala, že covid-19 bude sezónní nemoc, která v příchodem teplého počasí zmizí, druhá se obávala opaku. Jak nyní vědci tvrdí, právě druhá možnost se stala tou reálnou. Nový typ koronaviru neporazí ani počasí.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Zatímco sezónní chřipka je v letních měsících spíše vzácností a její místo vzácněji přebírá takzvaná letní chřipka, pro covid-19 stejné pravidlo zatím neplatí. Ještě nedávno přitom lékaři sami nevěděli, jak se virus bude šířit, až bude venku teplo.

Podle magazínu Health Line si nebyli jisti, jestli bude koronavirus jen sezónní záležitostí, nebo s námi zůstane bez ohledu na počasí. Brazílie hlásila před pár týdny jen několik nakažených, nyní tam nemoc trhá rekordy a denně se nakazí až desetitisíce lidí. 

"Teplejší počasí by mohlo hrát roli při snižování přenosu viru," domníval se Greg Gray, epidemiolog a expert na infekční nemoci na Dukeově univerzitě v Severní Karolíně.  "Během teplejšího počasí se lidé méně často scházejí uvnitř uzavřených budov. Budovy mají často větší cirkulaci vzduchu, a v létě se zvyšuje hodnota UV záření ze slunečního svitu, což vše může pomoci snížit přenos viru," dodal.

Někteří odborníci ale tvrdili opak. Odborný asistent epidemiologie na Harvardu Mauricio Santillana upozornil, že jsme zatím neviděli důkaz, že vyšší teploty a vyšší vlhkost vzduchu povedou ke snížení přenosu koronaviru. "To je v kontrastu s tím, co bychom očekávali u sezónní chřipky. Myslíme si, že jižní polokoule bude stejně náchylná k vypuknutí nákazy Covidem-19, jako severní polokoule," dodal Santillana.

A jak se ukázalo, měl zřejmě pravdu. Vyšší letní teploty pandemii nového koronaviru SARS-CoV-2 nezastaví. Vyplývá to ze studie vědců z univerzity v Princetonu v americkém státě New Jersey zveřejněné v odborném časopise Science. Studie uvádí, že horka a zvýšená vlhkost ovzduší ovlivňují šíření koronavirus jen v malé míře. 

Vliv klimatických podmínek na původce nového koronaviru je malý, tvrdí tým výzkumníků na čele s environmentalistkou Rachel Bakerovou. Přestože má vysoká vlhkost vzduchu vliv na šíření jiných koronaviů, v případě SARS-CoV-2 je rozhodující chybějící kolektivní imunita.

Počasí bude mít podle vědců rozhodující vliv na šíření koronaviru poté, co bude vůči němu imunní velká část obyvatelstva. Až tehdy se covid-19 stane sezónním onemocněním.

Tento princip je možné pozorovat i při nachlazení způsobeném jinými druhy koronavirů, které se objevují zejména v zimě mimo tropické oblasti, vysvětlil spoluautor studie Bryan Grenfell.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Svatý grál v boji s covidem? Vědci dokáží poznat, komu hrozí těžký průběh

21.10.2020 11:24 Vědci vyvinuli krevní test, který může lékařům pomoci předpovědět, kterým pacientům s hrozí vážný…

Koronavirus přežije na površích podstatně déle, než se myslelo. Na mobilu…

20.10.2020 11:55 Vědci z Australského centra pro prevenci nemocí (ACDP) zjistili, že nový typ koronaviru SARS-CoV-2,…

Nová studie: Miminka krmená z lahve mohou polykat miliony mikroplastů denně

20.10.2020 07:51 Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama