Černý scénář vědců se naplňuje. Vliv počasí na koronavirus je jiný, než se očekávalo

Příchod koronaviru v zimních měsících rozdělil vědeckou obec na dvě skupiny. Zatímco jedna odhadovala, že covid-19 bude sezónní nemoc, která v příchodem teplého počasí zmizí, druhá se obávala opaku. Jak nyní vědci tvrdí, právě druhá možnost se stala tou reálnou. Nový typ koronaviru neporazí ani počasí.

Přidejte svůj názor 85 komentářů

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Zatímco sezónní chřipka je v letních měsících spíše vzácností a její místo vzácněji přebírá takzvaná letní chřipka, pro covid-19 stejné pravidlo zatím neplatí. Ještě nedávno přitom lékaři sami nevěděli, jak se virus bude šířit, až bude venku teplo.

Podle magazínu Health Line si nebyli jisti, jestli bude koronavirus jen sezónní záležitostí, nebo s námi zůstane bez ohledu na počasí. Brazílie hlásila před pár týdny jen několik nakažených, nyní tam nemoc trhá rekordy a denně se nakazí až desetitisíce lidí. 

"Teplejší počasí by mohlo hrát roli při snižování přenosu viru," domníval se Greg Gray, epidemiolog a expert na infekční nemoci na Dukeově univerzitě v Severní Karolíně.  "Během teplejšího počasí se lidé méně často scházejí uvnitř uzavřených budov. Budovy mají často větší cirkulaci vzduchu, a v létě se zvyšuje hodnota UV záření ze slunečního svitu, což vše může pomoci snížit přenos viru," dodal.

Někteří odborníci ale tvrdili opak. Odborný asistent epidemiologie na Harvardu Mauricio Santillana upozornil, že jsme zatím neviděli důkaz, že vyšší teploty a vyšší vlhkost vzduchu povedou ke snížení přenosu koronaviru. "To je v kontrastu s tím, co bychom očekávali u sezónní chřipky. Myslíme si, že jižní polokoule bude stejně náchylná k vypuknutí nákazy Covidem-19, jako severní polokoule," dodal Santillana.

A jak se ukázalo, měl zřejmě pravdu. Vyšší letní teploty pandemii nového koronaviru SARS-CoV-2 nezastaví. Vyplývá to ze studie vědců z univerzity v Princetonu v americkém státě New Jersey zveřejněné v odborném časopise Science. Studie uvádí, že horka a zvýšená vlhkost ovzduší ovlivňují šíření koronavirus jen v malé míře. 

Vliv klimatických podmínek na původce nového koronaviru je malý, tvrdí tým výzkumníků na čele s environmentalistkou Rachel Bakerovou. Přestože má vysoká vlhkost vzduchu vliv na šíření jiných koronaviů, v případě SARS-CoV-2 je rozhodující chybějící kolektivní imunita.

Počasí bude mít podle vědců rozhodující vliv na šíření koronaviru poté, co bude vůči němu imunní velká část obyvatelstva. Až tehdy se covid-19 stane sezónním onemocněním.

Tento princip je možné pozorovat i při nachlazení způsobeném jinými druhy koronavirů, které se objevují zejména v zimě mimo tropické oblasti, vysvětlil spoluautor studie Bryan Grenfell.

Loading...
Vstupte do diskuze (85)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vytvořili podobu pravěkého "draka". Spinosaurus měl místo ocasu obří…

30.05.2020 21:53 Aktualizováno Po čtyřech letech vykopávek v marocké poušti objevil a rekonstruoval tým paleontologů ocas…

Hra s ohněm. Amazonie je rezervoárem virů, varuje vědec

30.05.2020 07:47 Lidské zásahy do zón s původní faunou a flórou mohou vyvolat ekologickou nerovnováhu a vést k…

Na vědu by mělo přes 38 miliard korun, předsednictvo RVVI připravilo…

29.05.2020 15:46 Předsednictvo vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) připravilo návrh rozpočtu na vědu pro…

WHO a německá univerzita přerušily studii k hydroxychlorochinu

29.05.2020 08:02 Německá univerzita v Tübingenu přerušila dvě klinické studie léku proti malárii hydroxychlorochin,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy