Covid-19 se projevuje ztrátou čichu. Vědci už vědí, co ji způsobuje

Po měsících různých studií a výzkumů odborníci přišli na to, že ztráta čichu je významným symptomem covid-19. U mnoha koronavirů může za ztrátu čichu rýma, ale covid-19 má jednu zvláštnost. Pacienti ve většině případů uvádějí, že jejich nosy jsou absolutně „čisté“, a vědci už vědí proč.

Anosmie, tedy ztráta čichu, je zdravotní handicap, který většinou doprovází běžné nachlazení ve formě rýmy. Covid-19 se liší od mnoha koronavirů i tím, že pacienti uvádějí ztrátu čichu, ale bez zjevného zablokování nosu rýmou, a i několik týdnů po odeznění příznaků stále nic necítí. Další zvláštností je, že pacientům se čich nevracel postupně, ale náhle a plně.

Podle Science Alert tento náhlý návrat čichu naznačuje obstrukci nosní dutiny. To znamená, že molekuly vůně nepronikají do receptorů v nose, jako kdybyste si dali kolíček na nos. Česká společnost Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku uvedla na svých webových stránkách vyhodnocení rozsáhlé dotazníkové studie pod vedením doktora Jérôme Lechiena za účasti Francie a dalších států. Studie uvádí, že 79,6 % pacientů trpělo úplnou ztrátou čichu a stejný podíl pacientů mělo poruchu čichu bez symptomů nosní neprůchodnosti anebo rýmy. Výzkum také uvedl, že u 11,8 % pacientů se porucha čichu objevila před ostatními symptomy covid-19. 

Je všeobecně známo, že virus SARS-CoV-2 se dostává do těla pomocí receptorů ACE2 a proteinů. V momentě, kdy se virus dostane do buňky, začne se replikovat a vyvolá zánětlivou imunitní odpověď. Odborníci se v minulosti domnívali, že virus může ničit čichové receptory, ale snímky CT ukázaly, že je tomu jinak. Na snímcích je ukázáno, že pacienti vykazovali zánět čichových rozštěpů, který narušuje čichovou funkci. Kvůli oteklé měkké tkáni s hlenem mohou pacienti bez problémů dýchat, ale nic necítí. Při zásahu imunitního systému otoky odezní a čich se vrací k normálu.

Teorie, proč se čich vrací až po několika týdnech, se zakládá na předpokladu, že čich potřebuje více času na regeneraci kmenovými buňkami z výstelky nosu. Odborníci uvádějí, že počáteční zotavení může způsobit parosmii. Ta se vyznačuje neschopností správně detekovat „přírodní“ vůně a podle pacientů téměř všechno zapáchá jako spálenina, odpadní vody nebo hniloba, dokonce i káva. Ale dobrou zprávou je, že čichové neurony se neustále regenerují a existují spolehlivé důkazy o tom, že čich je možné trénovat.

Související

Lidský čich

Rady lékařů: Co dělat, když vás covid-19 připraví o čich

Jedním z nejběžnějších symptomů covidu-19 je kromě běžné horečky, suchého kašle a únavy také anosmie - náhlá ztráta schopnosti vnímat čichové vjemy. V některých případech může tento symptom přetrvávat několik měsíců. A čím déle trvá, tím větší psychologickou zátěží se stává.

Více souvisejících

čich věda zdraví nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 25 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy