Vědci zjistili, jaký vliv má karanténa na lidské zdraví

Česko bojuje s druhou vlnou koronaviru, který tvrdě zasáhl převážně hlavní město. Vláda znovu přijala mimořádná opatření a nový ministr zdravotnictví Roman Prymula chce v průběhu příštího týdne vyhlásit další ohledně veřejného shromažďování a o případném uzavření středních škol. Obyvatelé se obávají nejhoršího, a to je vyhlášení karantény, protože podle epidemiologů je to jeden z nejlepších způsobů, jak se účinně bránit před šířením viru. Jaký má karanténa vliv na naše fyzické zdraví? Podle odborníků oslabujeme svá srdce, plíce a zhoršuje se funkce mozku.

Karanténa je jistě jednou z účinných opatření proti šíření viru SARS-CoV-2, ale život v izolaci nám může způsobit i dlouhodobé fyzické problémy i po jejím ukončení. Co se tedy stane s naším tělem v případě, že budeme doma půl roku?

Profesor fyziologie molekulárních cvičení na Kalifornské univerzitě Keith Baar uvedl, že budování svalové hmoty může trvat měsíce a její ztráta může trvat pouze jeden týden. Ztráta svalové hmoty nemusí nutně znamenat objem, ale že ztrácíte sílu. „A to je jedním z nejsilnějších indikátorů délky života. Čím silnější zůstanete, tím déle budete žít,“ řekl profesor pro CNN, který ve své laboratoři zkoumá molekulární determinanty vývoje pohybového aparátu a roli cvičení při zlepšování zdraví a výkonnosti.

Cvičit je podle Baara velmi důležité, protože to má vliv i na srdeční frekvenci. Podle jeho slov srdce, které není v zátěži, slábne. Polehávání a nečinnost má nejen vliv na svalovou hmotu, srdce, ale podle pneumologa Panagise Galiatsatosa to má neblahý vliv i na plíce. To je špatná zpráva, když jsou lidé zavíráni do karantény proto, aby se vyhnuli respiračnímu viru. Lékař z Johns Hopkins Bayview Medical Center uvedl, že mnoho jeho pacientů mělo zhoršené dechové funkce, protože v době karantény byli nečinní. Odborníci proto radí hlavně v karanténě cvičit, aby se zvýšil průtok krve do srdce a plic. „To nedokáže žádný lék,“ míní Galiatsatosa.

Další nástrahou karantény je blízkost lednice nebo spíže a s tím spojené přibírání na váze. Pracující člověk ráno snídá, možná si dá malou svačinu, oběd a večeři. Když je člověk doma má neomezený přístup k jídlu a odborníci varují převážně před zvýšením hladiny inzulínu v těle. „Inzulín podporuje ukládání tuku v těle,“ varuje Giles Duffield, odborník na metabolismus a cirkadiánní rytmus. Lidé se začátkem jara předzásobili trvanlivými potravinami, které jsou z velké části bohaté na cukry a škroby a jsou nezdravé. V případě, že přijde další karanténní opatření Duffield varuje před nadměrným konzumováním těchto potravin. „Přírůstek hmotnosti je v období stresu normální a rok 2020 byl bezesporu stresující. Váhový přírůstek nesmí přerůst v obezitu, pak tělo začne odolávat inzulínu a mohou se vyvinout chronické zdravotní problémy jako je cukrovka,“ vysvětluje Duffield.

Vlivem karantény může zpomalit i váš mozek. Nečinnost má vliv na rozkládání vedlejších produktů aminokyselin, které působí jako neurotoxiny v mozku. „Cvičení produkuje určité chemikálie, které tyto toxiny štěpí, a dokonce jim brání v cestě do mozku, kde mohou zabít mozkové buňky,“ vysvětluje Baar. Odborníci se shodují, že v době karanténních opatření je třeba cvičit, protože to má pozitivní vliv i na duševní zdraví.

Související

Ilustrační fotografie

7 signálů, že srdce selhává

Srdeční selhání je jednou z hlavních příčin hospitalizace u lidí, kteří jsou starší 65 let. V současnosti se s onemocněním, při kterém srdce nezvládá pumpovat dostatečné množství krve do organismu, léčí více než 280 tisíc lidí. U většiny z nich nemoc propukla po prodělaném infarktu.

Více souvisejících

srdeční tep srdce obezita, nadváha, hubnutí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy