Česko bojuje s druhou vlnou koronaviru, který tvrdě zasáhl převážně hlavní město. Vláda znovu přijala mimořádná opatření a nový ministr zdravotnictví Roman Prymula chce v průběhu příštího týdne vyhlásit další ohledně veřejného shromažďování a o případném uzavření středních škol. Obyvatelé se obávají nejhoršího, a to je vyhlášení karantény, protože podle epidemiologů je to jeden z nejlepších způsobů, jak se účinně bránit před šířením viru. Jaký má karanténa vliv na naše fyzické zdraví? Podle odborníků oslabujeme svá srdce, plíce a zhoršuje se funkce mozku.
Karanténa je jistě jednou z účinných opatření proti šíření viru SARS-CoV-2, ale život v izolaci nám může způsobit i dlouhodobé fyzické problémy i po jejím ukončení. Co se tedy stane s naším tělem v případě, že budeme doma půl roku?
Profesor fyziologie molekulárních cvičení na Kalifornské univerzitě Keith Baar uvedl, že budování svalové hmoty může trvat měsíce a její ztráta může trvat pouze jeden týden. Ztráta svalové hmoty nemusí nutně znamenat objem, ale že ztrácíte sílu. „A to je jedním z nejsilnějších indikátorů délky života. Čím silnější zůstanete, tím déle budete žít,“ řekl profesor pro CNN, který ve své laboratoři zkoumá molekulární determinanty vývoje pohybového aparátu a roli cvičení při zlepšování zdraví a výkonnosti.
Cvičit je podle Baara velmi důležité, protože to má vliv i na srdeční frekvenci. Podle jeho slov srdce, které není v zátěži, slábne. Polehávání a nečinnost má nejen vliv na svalovou hmotu, srdce, ale podle pneumologa Panagise Galiatsatosa to má neblahý vliv i na plíce. To je špatná zpráva, když jsou lidé zavíráni do karantény proto, aby se vyhnuli respiračnímu viru. Lékař z Johns Hopkins Bayview Medical Center uvedl, že mnoho jeho pacientů mělo zhoršené dechové funkce, protože v době karantény byli nečinní. Odborníci proto radí hlavně v karanténě cvičit, aby se zvýšil průtok krve do srdce a plic. „To nedokáže žádný lék,“ míní Galiatsatosa.
Další nástrahou karantény je blízkost lednice nebo spíže a s tím spojené přibírání na váze. Pracující člověk ráno snídá, možná si dá malou svačinu, oběd a večeři. Když je člověk doma má neomezený přístup k jídlu a odborníci varují převážně před zvýšením hladiny inzulínu v těle. „Inzulín podporuje ukládání tuku v těle,“ varuje Giles Duffield, odborník na metabolismus a cirkadiánní rytmus. Lidé se začátkem jara předzásobili trvanlivými potravinami, které jsou z velké části bohaté na cukry a škroby a jsou nezdravé. V případě, že přijde další karanténní opatření Duffield varuje před nadměrným konzumováním těchto potravin. „Přírůstek hmotnosti je v období stresu normální a rok 2020 byl bezesporu stresující. Váhový přírůstek nesmí přerůst v obezitu, pak tělo začne odolávat inzulínu a mohou se vyvinout chronické zdravotní problémy jako je cukrovka,“ vysvětluje Duffield.
Vlivem karantény může zpomalit i váš mozek. Nečinnost má vliv na rozkládání vedlejších produktů aminokyselin, které působí jako neurotoxiny v mozku. „Cvičení produkuje určité chemikálie, které tyto toxiny štěpí, a dokonce jim brání v cestě do mozku, kde mohou zabít mozkové buňky,“ vysvětluje Baar. Odborníci se shodují, že v době karanténních opatření je třeba cvičit, protože to má pozitivní vliv i na duševní zdraví.
Související
V Motole úspěšně transplantovali srdce nejmladšímu pacientovi v Česku
7 signálů, že srdce selhává
srdeční tep srdce , obezita, nadváha, hubnutí , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 5 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 13 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák