Česko bojuje s druhou vlnou koronaviru, který tvrdě zasáhl převážně hlavní město. Vláda znovu přijala mimořádná opatření a nový ministr zdravotnictví Roman Prymula chce v průběhu příštího týdne vyhlásit další ohledně veřejného shromažďování a o případném uzavření středních škol. Obyvatelé se obávají nejhoršího, a to je vyhlášení karantény, protože podle epidemiologů je to jeden z nejlepších způsobů, jak se účinně bránit před šířením viru. Jaký má karanténa vliv na naše fyzické zdraví? Podle odborníků oslabujeme svá srdce, plíce a zhoršuje se funkce mozku.
Karanténa je jistě jednou z účinných opatření proti šíření viru SARS-CoV-2, ale život v izolaci nám může způsobit i dlouhodobé fyzické problémy i po jejím ukončení. Co se tedy stane s naším tělem v případě, že budeme doma půl roku?
Profesor fyziologie molekulárních cvičení na Kalifornské univerzitě Keith Baar uvedl, že budování svalové hmoty může trvat měsíce a její ztráta může trvat pouze jeden týden. Ztráta svalové hmoty nemusí nutně znamenat objem, ale že ztrácíte sílu. „A to je jedním z nejsilnějších indikátorů délky života. Čím silnější zůstanete, tím déle budete žít,“ řekl profesor pro CNN, který ve své laboratoři zkoumá molekulární determinanty vývoje pohybového aparátu a roli cvičení při zlepšování zdraví a výkonnosti.
Cvičit je podle Baara velmi důležité, protože to má vliv i na srdeční frekvenci. Podle jeho slov srdce, které není v zátěži, slábne. Polehávání a nečinnost má nejen vliv na svalovou hmotu, srdce, ale podle pneumologa Panagise Galiatsatosa to má neblahý vliv i na plíce. To je špatná zpráva, když jsou lidé zavíráni do karantény proto, aby se vyhnuli respiračnímu viru. Lékař z Johns Hopkins Bayview Medical Center uvedl, že mnoho jeho pacientů mělo zhoršené dechové funkce, protože v době karantény byli nečinní. Odborníci proto radí hlavně v karanténě cvičit, aby se zvýšil průtok krve do srdce a plic. „To nedokáže žádný lék,“ míní Galiatsatosa.
Další nástrahou karantény je blízkost lednice nebo spíže a s tím spojené přibírání na váze. Pracující člověk ráno snídá, možná si dá malou svačinu, oběd a večeři. Když je člověk doma má neomezený přístup k jídlu a odborníci varují převážně před zvýšením hladiny inzulínu v těle. „Inzulín podporuje ukládání tuku v těle,“ varuje Giles Duffield, odborník na metabolismus a cirkadiánní rytmus. Lidé se začátkem jara předzásobili trvanlivými potravinami, které jsou z velké části bohaté na cukry a škroby a jsou nezdravé. V případě, že přijde další karanténní opatření Duffield varuje před nadměrným konzumováním těchto potravin. „Přírůstek hmotnosti je v období stresu normální a rok 2020 byl bezesporu stresující. Váhový přírůstek nesmí přerůst v obezitu, pak tělo začne odolávat inzulínu a mohou se vyvinout chronické zdravotní problémy jako je cukrovka,“ vysvětluje Duffield.
Vlivem karantény může zpomalit i váš mozek. Nečinnost má vliv na rozkládání vedlejších produktů aminokyselin, které působí jako neurotoxiny v mozku. „Cvičení produkuje určité chemikálie, které tyto toxiny štěpí, a dokonce jim brání v cestě do mozku, kde mohou zabít mozkové buňky,“ vysvětluje Baar. Odborníci se shodují, že v době karanténních opatření je třeba cvičit, protože to má pozitivní vliv i na duševní zdraví.
Související

V Motole úspěšně transplantovali srdce nejmladšímu pacientovi v Česku

7 signálů, že srdce selhává
srdeční tep srdce , obezita, nadváha, hubnutí , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu
včera

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
včera

Trumpova cla se obrací proti Američanům. DHL částečně zastavuje dodávky do USA
včera

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa
včera

Protesty proti Trumpovi v celých Spojených státech: Tisíce lidí žádají změny a návrat deportovaného muže
včera

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání
včera

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci
včera

Klíčový nástroj selhal. Algoritmus vyhodnotil, že oběti domácího násilí hrozí jen střední riziko, za tři týdny zemřela
včera

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou
včera

Příměří nevydrželo ani půl dne. Rusko útočilo už šest hodin po jeho vyhlášení, prohlásil Zelenskyj
včera

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
včera

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly
19. dubna 2025 21:58

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad
19. dubna 2025 20:18

Důchody v Česku prošly velkou změnou. Úřad hlásí, že má hotovo
Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině
19. dubna 2025 19:35

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“
19. dubna 2025 18:42

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský
19. dubna 2025 18:24

Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných
19. dubna 2025 17:36
Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo
Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp.
Zdroj: Jan Hrabě