Kolik plastů je v oceánech? Nová studie má pro lidstvo nelichotivý výsledek

Množství mikroplastů v oceánech je podle nové studie podhodnoceno. Vědci zjistili, že počet mikroplastů až dvojnásobně převyšuje zooplankton, který je nezbytně nutný pro fungování podmořského života a má svůj význam i pro regulaci klimatu Země.

Vědci zkoumali pobřeží Velké Británie a USA a ke svému výzkumu použili jemnější sítě než doposud. Podle deníku Guardian zjistili, že celková váha mikroplastů společně s nově nalezenými částicemi dosahuje váhy až 125 tun ve srovnání s 50, o kterých se mluvilo v minulosti.

Problém, který představují částice mikroplastů, je především v jejich velikosti, protože mají totožnou velikost s bakterioplanktonem a fytoplanktonem, který konzumuje právě zooplankton. Z důvodu, že se zooplankton nachází ve spodní části potravinového řetězce v moři, hraje důležitou roli jako zdroj potravy například pro ryby a je nezbytnou součástí koloběhu uhlíku v oceánech. Uhlík je považován za základní stavební kámen všech organických sloučenin a je zásadní pro život na Zemi.

Pro výzkum publikovaný v časopise Environmental Pollution byly použity sítě s hrubostí 100, 333 a 500 mikronů. Obvykle se používá velikost 333 mikronů, ale použitím sítě s hrubostí 100 mikronů (0,1 mm) se podařilo zjistit až 2,5krát více částic. Vlečné sítě na pobřeží Plymouthu ve Velké Británii a Maine v USA ukázaly podobné výsledky.

Studie naznačuje, že vysoký podíl částic mikroplastů se nachází blízko obydlených částí, protože se skládaly převážně z textilu (oblečení, sítě a provazy). „Koncentrace mikroplastů přesáhla 3 700 částic na metr krychlový. To je mnohem více, než byste nalezli zooplanktonu,“ řekla vedoucí výzkumu Pennie Lindequeová z Plymouth Marine Laboratory ve Velké Británii a dodala, že čísla mohou být mnohem vyšší, protože mohou existovat ještě menší částice, než které byly zachycené jemnými sítěmi.

Jiná studie, publikována v časopise Global Change Biology, uvádí, že ptáci, kteří se živí hmyzem u řek, konzumují zhruba 200 kusů plastů denně. Studie jasně ukazují, jak mikroplasty vstoupily do potravinového řetězce a mnoho živočišných druhů je tím ohroženo. „Je nezbytně nutné, abychom pochopili, jak mikroplasty přispívají k problému znečišťování, jaký mají vliv na živé organismy a je důležité využít tyto znalosti k nápravě,“ uvedl Steve Ormerod, odborník v oblasti účinků globální změny na sladkovodní organismy a ekosystémy.

Související

Více souvisejících

plasty Moře Oceán věda

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

včera

včera

Ukrajina už obdržela první tanky Abrams, oznámil Zelenskyj

Ukrajinská armáda si převzala první americké tanky Abrams, dostat má celkem 31 strojů. O předání obrněnců dnes informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V tuto chvíli není jasné, kolik obrněnců má Kyjev k dispozici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy