S divou zvěří koronavirus přišel a s ní také odejde. I tak by se daly charakterizovat nedávné vědecké poznatky, které ukázaly, že existuje jistá souvislost mezi lamím imunitním systémem a léčbou koronaviru. Jedná se konkrétně o lamu Fifi z anglického Readingu, která by mohla být odpovědí na řadu otázek v boji s onemocněním covid-19.
Výsledky klinické studie lamích protilátek proti koronaviru by mohly být známy v řádu měsíců. Postupný vývoj bude průběžně zveřejňován v odborném časopisu Nature Structural and Molecular Biology. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.
Zkoumaná je specifičnost protilátek vytvořených imunitním systémem lam, které jsou na první pohled relativně slabé a mnohem strukturovanější než ty lidské. Díky této vlastnosti s nimi lze relativně snadno manipulovat, lépe řečeno je měnit v laboratoři.
Možná deaktivace koronaviru?
Profesor James Naismith, ředitel Rosalind Franklin Institute, v této souvislosti hovořil o technice podobné výrobě pomyslného klíče, jímž by se dal otevřít "koronavirový" zámek.
"Lamí protilátky nám poskytují klíče, které sice do zámku pasují, ale už se v něm nedokáží otočit. Pro nás coby pomyslné zámečníky to znamená, že ten klíč musíme pomocí molekulární biologie dále upravovat, abychom pomocí něj dokázali onen koronavirový zámek odemknout," nechal se slyšet.
Samotné protilátky jsou součástí takzvaného adaptivního imunitního systému. Jedná se o molekuly, které se aktivují v reakci na invazivní virus, bakterii či jiný mikroorganismus.
"V případě, že se znovu nakazíte, váš organismus se začne poohlížet po všem možném, co by dokázalo nově příchozí virus zničit," vysvětlil ředitel a dodal, že nová imunoterapie by spočívala právě v aplikaci protilátek, které jsou už viru přizpůsobeny.
Už se potvrdilo, že by průlomem v léčbě mohla být krev od lidí, kteří už covid-19 prodělali a vytvořili si protilátky. Pokud ale jde o lamy, tak výhoda spočívá v tom, že vědci mohou svévolně měnit jimi vytvořené protilátky tak, aby z nich vytvořily ty, které by byly odolné vůči koronaviru.
"Zmiňované lamí protilátky jsou známy jako tzv. "nanobody" nebo nanoprotilátky. "V našich schopnostech je vyvinout v laboratoři takovou nanoprotilátku, která dokáže deaktivovat virus tak, jak jsme dosud ještě nikdy neviděli. Jsme schopni jej velice dobře kultivovat," řekl Naismith.
Principem boje nanoprotilátek s virem je jejich schopnost usadit se v jeho vnější části, díky čemuž mu zamezí v přístupu k lidským buňkám. Jinými slovy jí uzamknou. Proto také ten příměr ke klíči a zámku. Nanoprotilátka se stane klíčem, který dostane koronavirus pod zámek, čímž ochrání organismus.
Lamí lék?
"To, oč se momentálně pokoušíme v laboratoři, je nápodoba reakce imunitních systémů. Jsme schopní reagovat tak pohotově, že i když virus zmutuje, anebo se setkáme s úplně novým typem, budeme schopní vyrobit v laboratoři novou nanoprotilátku," nastínil ředitel
Už letos v létě by se měl testovat způsob této léčby na zvířatech a ještě tento rok by měly být známy výsledky klinického hodnocení.
Související
Vědci možná našli tajnou zbraň proti covid-19. Lamu
Vědci hledají účinné protilátky proti covid-19. Jedno zvíře opět nezklamalo
Lamy , nemoci , Zvířata , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 minutou
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 43 minutami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 2 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 2 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 3 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 4 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 5 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 6 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 6 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu.
Zdroj: Libor Novák