U zvířat to začalo a možná i skončí. Lék proti koronaviru je prý v lamách

S divou zvěří koronavirus přišel a s ní také odejde. I tak by se daly charakterizovat nedávné vědecké poznatky, které ukázaly, že existuje jistá souvislost mezi lamím imunitním systémem a léčbou koronaviru. Jedná se konkrétně o lamu Fifi z anglického Readingu, která by mohla být odpovědí na řadu otázek v boji s onemocněním covid-19.

Výsledky klinické studie lamích protilátek proti koronaviru by mohly být známy v řádu měsíců. Postupný vývoj bude průběžně zveřejňován v odborném časopisu Nature Structural and Molecular Biology. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC. 

Zkoumaná je specifičnost protilátek vytvořených imunitním systémem lam, které jsou na první pohled relativně slabé a mnohem strukturovanější než ty lidské. Díky této vlastnosti s nimi lze relativně snadno manipulovat, lépe řečeno je měnit v laboratoři. 

Možná deaktivace koronaviru?

Profesor James Naismith, ředitel Rosalind Franklin Institute, v této souvislosti hovořil o technice podobné výrobě pomyslného klíče, jímž by se dal otevřít "koronavirový" zámek. 

"Lamí protilátky nám poskytují klíče, které sice do zámku pasují, ale už se v něm nedokáží otočit. Pro nás coby pomyslné zámečníky to znamená, že ten klíč musíme pomocí molekulární biologie dále upravovat, abychom pomocí něj dokázali onen koronavirový zámek odemknout," nechal se slyšet.

Samotné protilátky jsou součástí takzvaného adaptivního imunitního systému. Jedná se o molekuly, které se aktivují v reakci na invazivní virus, bakterii či jiný mikroorganismus. 

"V případě, že se znovu nakazíte, váš organismus se začne poohlížet po všem možném, co by dokázalo nově příchozí virus zničit," vysvětlil ředitel a dodal, že nová imunoterapie by spočívala právě v aplikaci protilátek, které jsou už viru přizpůsobeny.

Už se potvrdilo, že by průlomem v léčbě mohla být krev od lidí, kteří už covid-19 prodělali a vytvořili si protilátky. Pokud ale jde o lamy, tak výhoda spočívá v tom, že vědci mohou svévolně měnit jimi vytvořené protilátky tak, aby z nich vytvořily ty, které by byly odolné vůči koronaviru.

"Zmiňované lamí protilátky jsou známy jako tzv. "nanobody" nebo nanoprotilátky. "V našich schopnostech je vyvinout v laboratoři takovou nanoprotilátku, která dokáže deaktivovat virus tak, jak jsme dosud ještě nikdy neviděli. Jsme schopni jej velice dobře kultivovat," řekl Naismith.

Principem boje nanoprotilátek s virem je jejich schopnost usadit se v jeho vnější části, díky čemuž mu zamezí v přístupu k lidským buňkám. Jinými slovy jí uzamknou. Proto také ten příměr ke klíči a zámku. Nanoprotilátka se stane klíčem, který dostane koronavirus pod zámek, čímž ochrání organismus.

Lamí lék?

"To, oč se momentálně pokoušíme v laboratoři, je nápodoba reakce imunitních systémů. Jsme schopní reagovat tak pohotově, že i když virus zmutuje, anebo se setkáme s úplně novým typem, budeme schopní vyrobit v laboratoři novou nanoprotilátku," nastínil ředitel

Už letos v létě by se měl testovat způsob této léčby na zvířatech a ještě tento rok by měly být známy výsledky klinického hodnocení. 

Související

Více souvisejících

Lamy nemoci Zvířata Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy