Výzkumy potvrdily neblahé účinky látek obsažených v obalech. Rostliny jsou menší a některé chemikálie mohou mít spojitost s rakovinou, nadváhou nebo špatnou imunitou. Nejhůře jsou na tom lidé stravující se v rychlém občerstvení.
Vědci provedli výzkum, který ukazuje, že nonyfenol způsobuje menší vzrůst rostlin. Poruší také jejich permeabilitu, čímž do rostliny může vniknout více chemikálií. Látka nemá dopad pouze na velikost rostlin, ale i na jejich nezávadnost při konzumaci.
Například ovoce a zelenina je podle vědců s nonylfenolem v kontaktu nepřetržitě. Je totiž obsažen v pesticidech nebo obalových materiálech. A právě kvůli nonylfenolu následně vnikají další látky do zabalených produktů ve větší míře.
Některé obaly jsou napuštěné i látkami, které zvyšují odolnost obalu a potravina je tak lépe chráněna. Tyto látky se zkratkou nazývají PFAS (PolyFluoroAkryl Substances). Podle studie několika vědců se i tyto látky mohou uvolňovat do produktů a následně do lidského těla.
Navíc studie prokázala, že uvedené látky se v těle ukládají dlouhodobě, a to i několik let. Jejich množství je následně vyšší u osob, které se pravidelně stravují ve fast foodech či pizzeriích oproti lidem, co jedí spíše doma.
Vědci také naznačili možnou spojitost mezi výskytem PFAS a několika důsledky na lidské zdraví. PFAS by mohly mít za následek zvýšené riziko vzniku rakoviny, poruchy štítné žlázy, přibývání na váze nebo celkové snížení funkce imunitního systému.
Je také důležité zmínit, že tyto látky se nemusí do potravin dostat pouze z obalových materiálů. Tyto chemikálie se totiž vyskytují i v povrchové vodě. Nonyfenol se do potravin dostává zejména kvůli znečištěné zavlažovací vodě. Jeho výskyt je podle zjištění americké Rady pro vědecký a průmyslový výzkum vysoký zejména kvůli postupům odstraňování odpadu a nakládání s odpadní vodou.
Nonyfenol byl poprvé vyroben v roce 1940 a od té doby jeho produkce vzrostla. Do roku 2021 má mít hodnotu 607,5 milionu dolarů. Největšími výrobci jsou nyní Čína a Indie. Bezstarostně se používal do poloviny roku 2000, kdy se začaly objevovat důkazy o jeho dopadech na životní prostředí.
Důsledkem toho se začala produkce této látky v některých zemích snižovat. Kanada od roku 2004 začala postupně vyřazovat produkty z nonylfenolu a Evropská unie omezila jeho používání při výrobě textilií, čistících prostředků a kosmetiky.
Vědkyně z Fakulty přírodních a zemědělských věd Univerzity v Pretorii uvádí několik možností jak bojovat s podobnými látkami. „Kampaně na zvyšování povědomí veřejnosti by měly zdůrazňovat negativní dopady nonylfenolu na celý ekosystém zejména v zemích, kde není výroba zatím regulována,“píše Willeke de Bruinová na webu The Conversation. Dále doporučuje dávat informaci o využití nonylfenolu na etikety výrobků. Taky by měli být podle Bruinové vyškoleni pracovníci čistíren odpadních vod a celá infrastruktura by se měla řádně udržovat.
Související
Hasiči z domů v Kyjově odklidili stovky litrů nebezpečných chemikálií
Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět
Chemikálie , potraviny jídlo , zdraví , věda
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě