Výzkumy potvrdily neblahé účinky látek obsažených v obalech. Rostliny jsou menší a některé chemikálie mohou mít spojitost s rakovinou, nadváhou nebo špatnou imunitou. Nejhůře jsou na tom lidé stravující se v rychlém občerstvení.
Vědci provedli výzkum, který ukazuje, že nonyfenol způsobuje menší vzrůst rostlin. Poruší také jejich permeabilitu, čímž do rostliny může vniknout více chemikálií. Látka nemá dopad pouze na velikost rostlin, ale i na jejich nezávadnost při konzumaci.
Například ovoce a zelenina je podle vědců s nonylfenolem v kontaktu nepřetržitě. Je totiž obsažen v pesticidech nebo obalových materiálech. A právě kvůli nonylfenolu následně vnikají další látky do zabalených produktů ve větší míře.
Některé obaly jsou napuštěné i látkami, které zvyšují odolnost obalu a potravina je tak lépe chráněna. Tyto látky se zkratkou nazývají PFAS (PolyFluoroAkryl Substances). Podle studie několika vědců se i tyto látky mohou uvolňovat do produktů a následně do lidského těla.
Navíc studie prokázala, že uvedené látky se v těle ukládají dlouhodobě, a to i několik let. Jejich množství je následně vyšší u osob, které se pravidelně stravují ve fast foodech či pizzeriích oproti lidem, co jedí spíše doma.
Vědci také naznačili možnou spojitost mezi výskytem PFAS a několika důsledky na lidské zdraví. PFAS by mohly mít za následek zvýšené riziko vzniku rakoviny, poruchy štítné žlázy, přibývání na váze nebo celkové snížení funkce imunitního systému.
Je také důležité zmínit, že tyto látky se nemusí do potravin dostat pouze z obalových materiálů. Tyto chemikálie se totiž vyskytují i v povrchové vodě. Nonyfenol se do potravin dostává zejména kvůli znečištěné zavlažovací vodě. Jeho výskyt je podle zjištění americké Rady pro vědecký a průmyslový výzkum vysoký zejména kvůli postupům odstraňování odpadu a nakládání s odpadní vodou.
Nonyfenol byl poprvé vyroben v roce 1940 a od té doby jeho produkce vzrostla. Do roku 2021 má mít hodnotu 607,5 milionu dolarů. Největšími výrobci jsou nyní Čína a Indie. Bezstarostně se používal do poloviny roku 2000, kdy se začaly objevovat důkazy o jeho dopadech na životní prostředí.
Důsledkem toho se začala produkce této látky v některých zemích snižovat. Kanada od roku 2004 začala postupně vyřazovat produkty z nonylfenolu a Evropská unie omezila jeho používání při výrobě textilií, čistících prostředků a kosmetiky.
Vědkyně z Fakulty přírodních a zemědělských věd Univerzity v Pretorii uvádí několik možností jak bojovat s podobnými látkami. „Kampaně na zvyšování povědomí veřejnosti by měly zdůrazňovat negativní dopady nonylfenolu na celý ekosystém zejména v zemích, kde není výroba zatím regulována,“píše Willeke de Bruinová na webu The Conversation. Dále doporučuje dávat informaci o využití nonylfenolu na etikety výrobků. Taky by měli být podle Bruinové vyškoleni pracovníci čistíren odpadních vod a celá infrastruktura by se měla řádně udržovat.
Související

Hasiči z domů v Kyjově odklidili stovky litrů nebezpečných chemikálií

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět
Chemikálie , potraviny jídlo , zdraví , věda
Aktuálně se děje
před 29 minutami

První předpověď počasí na příští víkend. Česko bude pod vlivem útvaru nad Alpami
včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj
včera

Slovenský filmař ovládl karlovarský festival. Skarsgård má Křišťálový glóbus
včera

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků
včera

Dvacítku už nikdo neoblékne. Liverpool vyřadí číslo tragicky zesnulého Dioga Joty
včera

Dálnice D8 je obousměrně uzavřená. V tunelu se stala nehoda
včera

Sobotní počasí je ve znamení teplotních rozdílů. Neděle přinese změnu
včera

Von der Leyenová reaguje na Trumpa. S Američany chce ještě vyjednávat
včera

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
včera

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
včera

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
včera

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
včera

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
včera

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
včera

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
včera

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
včera

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová
včera

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé
včera

Nová droga už zabíjí i v Česku. Mladík se předávkoval syntetickým opioidem
včera
Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů
Vypnutí přepínačů paliva během vzletu zřejmě způsobilo tragickou červnovou nehodu letounu společnosti Air India v indickém Ahmedabádu, kterou přežil jediný člověk. Vyplývá to z předběžných závěrů vyšetřování, které bude pokračovat. Informovala o tom CNN.
Zdroj: Lucie Podzimková