Jíte rádi mořské plody? Nová studie odhalila, co každý z nich obsahuje

Plast neboli syntetický nebo polosyntetický polymerní materiál je velice odolný a je nedílnou součástí našich životů. Ač nejsou určeny ke konzumaci, přesto se plasty infiltrovaly do vody, potravin i vzduchu a vyhnout se je jim je velká výzva. Nová studie odhalila ze vzorků nejčastěji konzumovaných mořských plodů, že každý z nich obsahoval malé množství mikroplastů.

Světový oceán pokrývá 71 % povrchu naší planety a představuje téměř 97 % celosvětových zásob vody. Vzhledem ke své rozloze zachytává více než tři čtvrtiny tepla a slunečního světla, proto má zásadní vliv na biosféru a regulaci teploty naší planety. V současné době se světový oceán stal spíše pohřebištěm pro plasty a podle vědců je třeba porozumět rozsahu kontaminace.

Vědci zjistili, že poté, co mořské druhy požily plasty, potýkaly se s viditelným fyzickým poškozením a oxidačním stresem. „Někteří dokonce zemřeli, stejně jako velryby na pláži, které jsme nalezli s plným žaludkem odpadků,“ uvádí vědci. Rizika pro suchozemské savce nejsou zatím známá, ale vědci předpokládají, že i když nebudeme polykat tolik plastů jako mořská zvířata, je třeba zjistit, kolik lidé vlastně plastu konzumují, a určit, jestli se jedná o riziko.

Vědci nakoupili na rybím trhu v Austrálii pět druhů mořských plodů, které lidi nejčastěji konzumují. Jednalo se o sardinky, chobotnice, krevety, kraby a ústřice a v každém odebraném vzorku našli vědci stopy mikroplastů.

„Pokud vezmeme v úvahu průměrné porce ústřice nebo chobotnice, může být člověk vystaven přibližně 0,7 miligramu plastu, u sardinek až 30 miligramům,“ vysvětluje autorka studie Francisca Ribeirová, která uvedla, že průměrnou hmotnost 30 miligramů má zrnko rýže.

Minulé studie naznačily, že v oblastech, kde se mořské plody konzumují pravidelně, lidé ročně snědí minimálně 11 000 mikroplastických částic. Ačkoliv částečky mikroplastů obsahují i jiné věci, jako je alkohol, voda, sůl nebo cukr, výzkum ukázal, že konzumace mořských plodů představuje pro lidský organismus většinu přijmu. 

Vědci poukazují na fakt, že univerzální způsob testování obsahu mikroplastů by usnadnil porovnávání výsledků z celého světa. Nová technika, kterou zvolili vědci z této studie, se podle webu Science Alert zdá být velmi slibná, protože odhaluje i to nejmenší množství plastů. „Nerozumíme plně rizikům, jak plasty působí na lidský organismus a na naše zdraví,“ poznamenala Tamara Gallowayová, která se domnívá, že tato nová metoda by mohla rizika co nejdříve osvětlit.

Související

Prodej ryb

Není ryba jako ryba – ta na vašem talíři smrdět nemusí!

Praha – Vydáním průvodce spotřebitele „Není ryba jako ryba“ odstartovalo Greenpeace spotřebitelskou kampaň zaměřenou na šetrný nákup ryb a mořských plodů. Jejím cílem je přimět velké obchodní řetězce v ČR (1), aby nenabízely ryby a mořské plody z přelovených populací nebo ulovené destruktivní rybolovnou metodou.

Více souvisejících

Mořské plody potraviny jídlo věda plasty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy