Pravé neštovice nejspíš měli už Vikingové. Lidstvo trápily až do 20. století

Během 20. století pravé neštovice způsobili smrt až 500 miliónů lidí, než je v roce 1980 Světová zdravotnická organizace prohlásila za vymýcené. Vědci nalezli důkaz v kostech lidí v Dánsku a Rusku, že vikingové mohli být „superpřenašeči“ pravých neštovic a roznesli je napříč severní Evropou.

Pravé neštovice ještě v roce 1967 nakazily 15 miliónů lidí, z nichž dva miliony jim podlehly, proto Světová zdravotnická organizace spustila největší zdravotnickou kampaň v historii, na které se podepsal český epidemiolog Karel Raška společně s dalšími dvaceti českými odborníky. Raška působil jako ředitel oddělení přenosných chorob WHO v Ženevě. Originální koncept se soustředil na jednotlivá ohniska nákazy a zásah byl proveden s maximální pečlivostí.

Původ pravých neštovic zůstává stále nejasný, ale vědci tvrdí, že nalezení virové DNA v kosterních pozůstatcích dokládá u lidí z Dánska až po Rusko, že detekovali první potvrzený případ pravých neštovic v období Vikingů. „Myslím, že je spravedlivé předpokládat, že vikingové byli super přenašeči,“ uvedl vedoucí výzkumu Eske Willerslev z Kodaňské univerzity pro Guardian.

Předchůdce viru pravých neštovic se objevil v Africe před několika tisíci lety a přenesl se z hlodavce na člověka. Pozůstatky Ramsese V naznačují, že se neštovice objevily již ve starověkém Egyptě, ale nejčastěji je uváděno, že první potvrzený případ pravých neštovic pochází z Litvy ze 17. století. Neštovice byly detekovány z genetických údajů mumifikovaného dítěte.

Vědci zkoumali pozůstatky 1 867 lidí a v 11 případech našli pozůstatky viru pravých neštovic datovaných zhruba v rozmezí let 600 až 1050 našeho letopočtu, což je bdobí, které se překrývá právě s vikingy. „Je to nejstarší potvrzený případ neštovic,“ řekl Willerslev.

Není jasné, jestli jedinci zemřeli na následky pravých neštovic nebo byli pouze infikováni a zemřeli v boji. Po důkladnějším zkoumání viru vědci zjistili, že se nejedná o moderní kmen viru neštovic, ale o jeho předka, který se pravděpodobně vyvíjel jinak než jeho předek.

Podle Willersleva jsou tato nová zjištění důležitá, protože potenciálně mohou poskytnout vodítko, jak další kmeny neštovic mutují u zvířat a jaké mohou představovat riziko pro člověka. Ředitel centra DNA Hendrik Poinar uvedl, že tento výzkum je velice vzrušující, ale mutace viru pravých neštovic u vikingů zůstane nejspíš záhadou, protože vědci nebudou moci uskutečnit žádné experimenty.

Související

Ilustrační foto

V Jihomoravském kraji letos evidují u dětí osmkrát více případů planých neštovic

Hygienici v Jihomoravském kraji letos evidují u dětí osmkrát více případů planých neštovic ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Od začátku ledna do 10. července je letos 5303 případů, loni jich v tuto dobu bylo 625. ČTK to dnes řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní se v 80 procentech případů děti nakazily ve škole. Neštovice jsou infekční virové onemocnění projevující se svědivou vyrážkou. Šíří se vzduchem nebo kontaktem s nakaženým.
Světová zdravotnická organizace

WHO míní, že přenos opičích neštovic v neendemických zemích je možné zastavit

Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze zastavit. Prohlásila to dnes podle agentury AFP epidemioložka Světové zdravotnické organizace (WHO) Maria Van Kerkhoveová. Nebezpečí zasažení širší populace je "velmi slabé", uvedlo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Více souvisejících

neštovice vikingové nemoci věda

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 48 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 52 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy