Superšiřitelé mohou být v zimě rizikem. Jak zabránit, aby šířili koronavirus?

Podobně jako u každé epidemie, i v případě covidu-19 evidují vědci takzvané superšiřitele. Jde o osoby, které mohou nemocí nakazit podstatně více lidí, než běžní nakažení. Podle kanadského profesora Gabriela Wainera mohou být superšiřitelé hrozbou zejména v zimních měsících. Lze se na ně připravit?

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Prakticky celá Evropa a Amerika bojují s druhou vlnou pandemie koronaviru, která je mnohem silnější, než ta první. Vědci se snaží vypočítat, jakým způsobem se bude nákaza dále šířit, což je podstatné zejména s příchodem zimních měsíců, kdy se obecně daří respiračním chorobám.

Svou roli v nich hrají superšiřitelé, osoby, které mohou nakazit i desítky dalších lidí. Objevovali se během epidemie eboly, šířili SARS, a nyní šíří i covid-19.

Právě jejich prostřednictvím se koronavirus šíří nejvíce. Zatímco jeden člověk nakazí v průměru dva až tří další, superšiřitelé mohou nakazit podstatně více lidí. Vědci zjistili, že téměř 20 procent osob se podílí na 80 procentech celkového počtu infekcí.

Nyní už víme, že covid-19 se šíří přes aerosoly, a podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí napomáhá šíření nákazy úzký kontakt s dalšími jedinci po delší dobu. Rizikové jsou proto zejména interiéry.

To je i jedním z důvodů, proč se respirační nemoci objevují více v zimě než v létě, kdy je většina lidí venku. Chladné počasí shlukuje větší skupiny lidí do místností, kde se nemoci šíří snadněji.

Abychom snížili riziko nákazy v průběhu zimy, je třeba podle kanadského profesora počítačového inženýrství na Carletonské univerzitě věnovat pozornost ventilaci.

"Ventilační standardy jako ASHRAE a MERV-13 by měly být povinné. Pokud jejich pořízení není možné, účinné jsou v tomto ohledu i přenosné čističe vzduchu s HEPA filtry," uvedl Gabriel Wainer v The Conversation.

Kromě filtrace vzduchu je potřeba jej i pravidelně kontrolovat, k čemuž podle něj dobře slouží i detektory oxidu uhličitého či zařízení pro kontrolu vlhkosti. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prapodivný pták z doby dinosaurů. Digitální rekonstrukce lebky zaskočila…

26.11.2020 07:50 Jak rozmanitou podobu mohli mít ptáci, kteří zemi obývali v dobách dinosaurů, paleontologům pomohl…

Jsou vakcíny proti covid-19 bezpečné? Velký přehled otázek a odpovědí

25.11.2020 22:00 Aktualizováno Spolu s příchodem vakcín proti novému typu koronaviru se objevuje řada mystifikací a dezinformací,…

Imunita proti covidu trvá aspoň šest měsíců. Vědci nevyloučili, že nelze…

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Jednou z nejspekulovanějších otázek mezi vědci je dlouhodobá imunita proti novému typu koronaviru a…

Nanoled? Čeští vědci provedli unikátní experiment s vodou, zaujal ve světě

24.11.2020 10:08 Čeští vědci prokázali, že pokud se voda nachází ve velmi malém ohraničeném prostoru, tuhne až při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama