Jak ovlivňuje paracetamol naše chování? Nová studie přinesla zajímavé výsledky

Léčiva s paracetamolem jsou nejběžnější formou dostupného analgetika a antipyretika bez lékařského předpisu. Jsou šetrná k žaludku, a proto jsou určena nejen pro dospělé, ale i pro děti již od útlého věku. Důkazy z nové studie naznačují, že celosvětově nejrozšířeněji užívaný lék nemusí pomoci jen při bolestech nebo teplotách, ale může mít vliv na naše chování.

Paracetamol obsahují téměř všechna léčiva, která jsou užívána na bolest nebo ke snížení teploty převážně u viróz. Na trhu se objevil v polovině 20. století a postupně vytlačil do té doby nejvíce užívaný aspirin. V některých zemích nese označení „acetaminofen“. Nejběžnější užívaný přípravek s paracetamolem je v České republice Paralen, ale najdeme ho i v Coldrexu, Panadolu nebo Nurofenu.

Již minulosti studie naznačovaly, že paracetamol má nepříznivý vliv na psychologické procesy, jako je snížená empatie, vnímavost a vyhodnocení rizika. Vzhledem k tomu, že paracetamol je nejběžněji užívaný lék a v USA se nachází ve více než 600 farmaceutických přípravcích, se vědci rozhodli pro nový výzkum, který zahrnoval sérii experimentů s více než 500 dobrovolníky.

Experimenty zahrnovaly průzkumy, které hodnotily míru vnímaného rizika v různých scénářích. Jednalo se například o sportovní sázení, řízení auta bez zapnutí bezpečnostního pásu nebo o bungee jumping. Jeden experiment byl založený na nafukování imaginárních balónků v počítači, které byly plné peněz. Instrukce spočívaly v tom, aby dobrovolníci nafoukly balónky co nejvíce bez toho, aniž by praskly a tím si vydělali co nejvíce peněz. V případě, že balónek praskl, přišli o všechny peníze.

Výsledky ukázaly, že dobrovolníci pod vlivem paracetamolu byli ochotni více riskovat a přijít tak o peníze, ve srovnání s kontrolní skupinou, která užívala pouze placebo. Tento experiment naznačil, že užívání paracetamolu má vliv na vnímání rizika, ale podle webu Science Alert v podobném průzkumu nebyl stejný výsledek pozorován.

„Vzhledem k tomu, že téměř 25 % populace v USA týdně užívá acetaminofen, který snižuje vnímání rizika a podporuje rizikové chování, může to mít významný dopad na společnost,“ míní autor studie a neurolog Baldwin Way. Podle vědců se zdá, že paracetamol také tlumí negativní emoce a lidé necítí úzkost.

Navzdory přibývajícím výzkumům, že paracetamol může ovlivňovat naše chování, Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje paracetamol za nezbytný lék používaný v základním zdravotnickém systému a americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje paracetamol jako primární lék ke snížení příznaků covid-19.

„Možná si někdo s mírnými příznaky covid-19 bude myslet, že je bezpečné opustit dům a setkávat se s jinými lidmi, když užívá acetaminofen,“ varuje Way. Dodává, že ve světle nových výsledků by se měli některé rady ohledně koronaviru přehodnotit a nabádá k dalším výzkumům.

Paralen léky bolest Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy