Vědci vymysleli koncept solárního panelu, který ukládá energii i v noci

Fotovoltaické články jsou tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění elektromagnetickou energii světla na elektrickou. Vědci však přišli s novým konceptem panelu, který místo toho, aby absorboval světlo ze Slunce jako normální solární panel, funguje přesně opačně.

Ukládání slunečné energie během dne je velmi nákladná záležitost, proto se vědci zaměřili na proces „radiačního chlazení“. To znamená, že vědci vymysleli technologii, která umí zachytit zbytkové teplo Země, když se v noci ochlazuje. Jedná se o neviditelné infračervené světlo, které vyzařuje zpátky do vesmíru a vědci ze Stanfordské univerzity přišli na to, jak tyto infračervené paprsky využít k osvětlení našich měst.

Pomocí termodynamického modelu termoelektrického generátoru vypracovali vědci koncept, který by mohl vygenerovat 2,2 wattů na metr čtvereční. Panel k tomu nepotřebuje ani baterii nebo jiné zdroje energie. Podle serveru Science Alert se vědci již v minulosti pokusili vyrobit články, které by vyráběly elektřinu i v noci, ale tento konkrétní návrh ze Stanfordské univerzity umí vyrobit až 120krát více energie. Je tedy srovnatelný s tepelným strojem v Carnotově cyklu, což je tzv. ideální stroj v termodynamice.

Koncept kombinuje radiační chlazení s termoelektrickým generátorem, který je nejdražší součástkou celého systému, ale v novém konceptu je využíván pouze z 1 %. Vědci vypracovali počítačové simulace, které se zakládají na reálných parametrech, a tvrdí, že jejich „noční“ panel vytváří rovnováhu mezi zbytkovým teplem a termoelektrickou přeměnou.

„Pracujeme na vývoji nejen výkonné, ale také udržitelné energie, kterou si může dovolit každý, včetně lidí z rozvojových zemí,“ říká Lingling Fan, elektrotechnik a autor studie. Vědci také uvedli, že v budoucnu by mohlo být využíváno zbytkové teplo z automobilů. Ačkoliv je „noční panel“ stále pouze konceptem, mohlo by to pomoci k prozkoumávání jiných technologií, které nespoléhají na spalování fosilních paliv pro energetickou spotřebu lidstva.

Související

Solární energie

Ministři skupiny G7 se dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů

Ministři životního prostředí a energetiky ze skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se na dvoudenním zasedání v Japonsku dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a vyzvali ke snížení spotřeby zemního plynu. Nestanovili ale termín pro postupné ukončení produkce elektřiny z uhlí. Potvrdili také závazek skupiny dosáhnout do roku 2035 plně nebo převážně dekarbonizované energetiky. Vyplývá to ze zveřejněného komuniké.

Více souvisejících

solární energie energie Energetika věda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 16 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán

Jedním z potenciálně efektivních způsobů získání potřebné částky 1 bilion dolarů na klimatické financování jsou tzv. „solidární odvody“. Tyto odvody jsou technicky jednoduché a mohou generovat velké částky, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy