Vědci oživili sto milionů let staré organismy. Našli je na dně oceánu

Život uvězněný ve vysokotlakém prostředí znamená, že se po dobu několika miliónů let vytvářejí fosilie, což jsou zkamenělé i nezkamenělé otisky vyhynulých organismů. Mikrobům uvězněným 6 kilometrů pod mořským dnem více než 100 milionů let ale vědci znovu vdechli život.

Vzorky půdy byly odebrány z oblasti východně od Austrálie, a to ze středu víru, kde se točí několik oceánských proudů a cirkulují zde tisíce tun nebiologického odpadu ze všech možných oblastí oceánu.

Je to i oblast, kde se vyskytuje pouze omezené množství potravy a životně důležitých organismů.  Vědecký tým z Japonska a Ameriky odebral vzorky sedimentového jádra 6 kilometrů pod mořským dnem.

Podle Science Alert měl výzkum za cíl zjistit, jestli mikrobi jsou schopné si chovat svůj metabolický potenciál i s nízkým obsahem energie. Mikrobi z geologického období křídy dostali tekutý kyslík a potravu skládající se z uhlíku a dusíku. Vědci je inkubovali po dobu tří časových horizontů, a to 21 dní, 6 měsíců a 18 měsíců. Dokonce i z nejstarších sedimentů byli vědci schopni oživit až 99 % mikrobiální komunity.

„Nejprve jsem byl skeptický, ale zjistili jsme, že až 99,1 % mikrobů v sedimentu uložených před 101,5 miliony lety bylo stále naživu a bylo připraveno přijímat potravu,“ řekl hlavní autor výzkumu a mikrobiolog Yuki Morono. Podle slov geomikrobiologa Stevena D'Hondta výzkum jasně ukázal, že život v pradávném sedimentu je stále možný. „I v tom nejstarším sedimentu, který jsme vyvrtali, stále existují živé organismy, které se mohou probudit, jíst a množit se,“ uvedl geomikrobiolog.

Související

Více souvisejících

mikroby věda Oceán

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy