Vědci potvrdili, že rakovina dopadá na stále mladší populaci. Vědí proč

Faktory jako obezita a konzumace alkoholu přispívají k alarmujícímu celosvětovému nárůstu výskytu rakoviny u mladší populace. Vyplývá ze studie, na kterou upozornil server CNN.

Autoři studie zjistili, že v období mezi lety 1990 a 2019 došlo k výraznému 79procentnímu nárůstu nových případů rakoviny u jedinců mladších 50 let.

Výzkumníci z Edinburské univerzity a univerzity ve východočínské provincii Če-ťiang provedli analýzu údajů z globální studie o zdraví s názvem "Global Burden of Disease 2019," která obsahovala informace o 29 různých formách rakoviny a data z 204 zemí a regionů.

Vědci se zaměřili na nové případy rakoviny, úmrtí, zdravotní následky a rizikové faktory u lidí ve věku 14 až 49 let a odhadli roční procentní nárůst. V roce 2019 byla diagnostikována rakovina u 3,26 milionu lidí mladších 50 let, což představuje významný nárůst o 79,1 procenta od roku 1990. Rovněž se zvýšil počet úmrtí v souvislosti s rakovinou o 27,7 procenta.

Výzkumníci poznamenali, že i když genetika pravděpodobně hraje určitou roli, hlavními rizikovými faktory jsou kouření, konzumace alkoholu a nezdravá strava, bohatá na maso a sůl, a chudá na ovoce a mléko. Dalšími faktory jsou nadváha, nedostatek fyzické aktivity a vysoká hladina cukru v krvi.

Podle statistik je rakovina prsu nejčastější formou rakoviny po celém světě, přičemž připadá na 13,7 případu na 100 000 obyvatel. Nejrychleji se meziročně zvyšuje výskyt rakoviny průdušnice a prostaty.

Na druhou stranu je zaznamenán každoroční pokles počtu případů rakoviny jater u lidí do 50 let o 2,88 procenta. Regiony s nejvyšší mírou brzkého nástupu rakoviny zahrnují Severní Ameriku, Austrálii a západní Evropu.
 
 

Související

Více souvisejících

rakovina lékaři

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 11 hodinami

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy