Vědec z Univerzity Pardubice získal prestižní evropský grant na výzkum lipidů

Chemik Michal Holčapek z Univerzity Pardubice získal spolu s dalšími třemi vědci z České republiky vysoce prestižní grant Evropské rady pro výzkum (ERC). Vědec z Fakulty chemicko-technologické se dlouhodobě zabývá analýzou lipidů a jejich využitím pro diagnostiku rakoviny. 

ERC Advanced grant je určený pro excelentní evropské a světové vědce. Za posledních 16 let ho dokázalo získat pouze 8 expertů z českých institucí. Zisk grantu se považuje za měřítko kvality výzkumu v evropském kontextu a za prestižní ocenění výzkumníka.

„Tento typ evropské podpory nezískal za posledních šest let žádný z českých vědců. Pro Univerzitu Pardubice je zásadní, že se právě výzkum prof. Holčapka zařadil mezi nejlepší v Evropě. ERC Advanced granty patří mezi nejprestižnější a ukazují na kvalitu výzkumu v jednotlivých zemích, a také na postavení jednotlivých vědeckých institucí v mezinárodním měřítku. Jsem hrdý, že se jeden z výzkumných týmů Univerzity Pardubice zařadil do této elitní společnosti,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek. 

ERC Advanced granty se zaměřují na podporu mezinárodně uznávaných odborníků, kteří se již etablovali v oboru a prokazatelně ho ovlivnili. Získají je pouze výjimečné osobnosti, které v posledních 10 letech prokazatelně ovlivnily obor a dosáhly takových výsledků, které vedly k průlomovým objevům nebo k výraznému posunu v poznání v celosvětovém měřítku. „Profesor Holčapek je dle mého soudu osobností, které je tento projekt udělen naprosto po zásluze. Se svým týmem dokázal jako první na světě vyvinout metodu, s jejíž pomocí bude možná včasná diagnostika některých typů rakoviny, zejména slinivky břišní, z analýzy krve. Výsledky bádání profesora Holčapka jsou publikovány uznávanými časopisy, jako je například Nature Communications. Výzkumný tým sestavený zejména z mladých badatelů dokazuje, že dělat vědu na špičkové úrovni je možné i mimo nejznámější centra,“ uvedl děkan Fakulty chemicko-technologické UPCE prof. Petr Němec.

Tým prof. Holčapka uspěl s projektem ONCOLIPID, který chce realizovat v dalších 5 letech. Na něj získal celkově nadstandardní sumu - bezmála 3,5 mil. EUR. „Zisk tohoto grantu je největším úspěchem mojí vědecké kariéry,“ říká prof. Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Doposud se moje skupina zabývala analýzou lipidů s cílem včas diagnostikovat maligní nádorová onemocnění. Pomocí ERC grantu chceme objasnit mechanismus, proč ke změnám vůbec dochází. To by mohlo mít i zásadní dopad na zlepšení léčby, nejenom na diagnostiku,“ dodal Michal Holčapek.

Společně s profesorem Holčapkem získali letos prestižní grant v ČR ještě prof. Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, prof. Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR a Dr. Josef Šivic z Českého vysokého učení technického v Praze. 

Evropská rada pro výzkum (European Research Council - ERC) vznikla v roce 2007. Financuje špičkový badatelský výzkum ve všech vědních oborech, tzv. frontier research, tj. výzkum směřující za hranice poznání v daném oboru. Cílem ERC je podporovat vznik a růst generace vedoucích osobností výzkumu v Evropě, která jsou pro budoucnost vědy klíčová. Jediným kritériem hodnocení je vědecká kvalita projektu i výzkumníka. 

Michal Holčapek Univerzita Pardubice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy