Jaroslav Barták

Jaroslav Barták je pražský lékař, manažer a podnikatel, zakladatel a dlouholetý generální sekretář Lions Clubu Praha – Orel, v letech 1997–2011 prezident pražské Polikliniky Modřany.

Kauza odstartovala v roce 2011, kdy Mladá fronta Dnes informovala, že tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o tři týdny dříve pomohl zachránit 22letou Češku, kterou na Filipínách údajně zadržoval její šéf, vlivný pražský lékař Jaroslav Barták. Schwarzenberg vyrozuměl českého velvyslance na Filipínách, který ženě pomohl s návratem do vlasti. Žena tvrdila, že ji Barták bil, sexuálně napadal a vyhrožoval jí smrtí.

Barták následně ukázal časopisu Týden údajný dodatek ke smlouvě s asistentkou, v němž se prý dívka zavázala být mu plně k dispozici. Barták tvrdil, že dívky, které s ním jezdily na zahraniční cesty, měly povinnost mít s ním pohlavní styk. Ta se podle něj skrývala pod pojmem "osobní služby".

Barták byl po návratu z dovolené zadržen na ruzyňském letišti. Policie ho obvinila ze sedmi trestných činů. Lékař v té době čelil trestním oznámením od šesti žen.

Televize Nova poté informovala, že Barták měl přístup na vatikánské velvyslanectví v Praze, kde zařídil natáčení historicko-erotického filmu, v němž si sám zahrál. Počátkem září 2012 Nova uvedla, že Barták se zřejmě zúčastnil i utajeného obřadu ve Svatováclavské kapli katedrály svatého Víta. Vojenský velitel Hradu Karel Niederhafner kvůli tomu posléze skončil ve funkci.

V roce 2012 u Městského soudu v Praze začal soud, v únoru 2013 Bartáka za šest znásilnění, pět případů vydírání a sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami poslal na 14 let do vězení. Barták se odvolal. Vrchní soud v Praze potvrdil Bartákovi 14 let vězení. Barták následně podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Ještě ten rok deník Právo uvedl, že policie viní Bartáka z přípravy vraždy tří lidí: bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze z Teplic Eugena Freimanna. Barták jejich usmrcení údajně plánoval spolu s dalšími vězni. Nejvyšší soud Bartákovi částečně zrušil rozsudek za sexuální násilí. U většiny skutků jej ale znovu uznal vinným a uložil mu 12 let.

Krajský soud v Liberci potrestal v roce 2014 Bartáka za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí 18 lety vězení. Z prvního 12letého trestu si odpykal tři roky, ve vězení by tak měl být ještě 27 let. Barták se odvolal. Vinu odmítl s tím, že šlo o běžné vězeňské debaty, které nemyslel vážně. Ústavní soud (ÚS) odmítl Bartákovu stížnost proti dvanáctiletému trestu za obtěžování asistentek. Pražský vrchní soud ale zrušil trest za plánování vražd a vydírání. Případ vrátil do Liberce. 

O rok později za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí dostal Barták 15 let vězení. Ihned se odvolal. Pražský vrchní soud pak pravomocně rozhodl, že si Barták za plánování tří vražd a vydírání odpyká osm let vězení. Celkem tak měl ve vězení strávit 20 let.

Okresní soud v České Lípě zrušil jako nevýznamné další Bartákovo stíhání, a to v kauze pokusu o podplacení dozorce a nedovolených telefonátů z věznice. Nejvyšší soud následně vyhověl Bartákovu dovolání v případu plánování tří vražd a vydírání z vězení.

V roce 2019 soud v Liberci potrestal Bartáka za plánování tří vražd a vydírání osmi lety vězení. Celkem tak má ve vězení být 20 let. Barták se na místě odvolal. Odvolací soud rozhodl, že Barták si za plánování vražd odpyká dalších šest let vězení.

Barták v roce 2021 uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS), Krajský soud v Liberci se tak jeho případem musel znovu zabývat. V září roku 2022 okresní soud v Jablonci nad Nisou rozhodl o podmíněném propuštění lékaře Jaroslava Bartáka z vězení se zkušební dobou na sedm let a dohledem. Státní zástupce se vzdal vzdal práva stížnosti, a Barták tak byl 23. září propuštěn z jablonecké věznice Rýnovice.

Koncem roku 2022 krajský soud v Liberci zprostil Bartáka obžaloby. Nepodařilo se prokázat, že by ve vězení skutečně plánoval tři vraždy a vydírání. Zproštění navrhl i státní zástupce Jan Černý. Barták vinu od počátku odmítal.

(Zdroj: ČTK)

* 3. srpna 1958

Manželka: Lenka Bartáková (2003–2012)

Vzdělání: Univerzita Karlova (1983)

Související články:

Doktor Jaroslav Barták u soudu

Odsouzený lékař Barták podle rozhlasu uspěl s žádostí o podmíněné propuštění

Okresní soud v Jablonci nad Nisou dnes podle serveru iRozhlas rozhodl o podmíněném propuštění lékaře Jaroslava Bartáka z vězení. Verdikt ale není zatím pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na stížnost. Lékař si odpykává dvanáctiletý trest za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak, do jeho vypršení mu zbývá zhruba rok.
Soud, ilustrační foto

Lékař Barták plánoval vraždy z vězení. Soud mu udělil další trest

Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Celkem má ve vězení být 20 let. Už dříve dostal dvanáctiletý trest za sexuální obtěžování asistentek. Za trestnou činnost, kterou soud projednával nyní, jednašedesátiletému obžalovanému hrozilo 15 až 20 let vězení. Verdikt není pravomocný, Barták se na místě odvolal.
Ilustrační foto

Plánoval lékař Barták vraždy zpoza mříží? Znalci jsou v koncích

V Liberci dnes výslechem primáře pražské psychiatrické nemocnice v Bohnicích pokračoval soud s lékařem Jaroslavem Bartákem, který je obžalovaný z plánování tří vražd a vydírání. Jiří Švarc za znalecký ústav uvedl, že nejsou schopni posoudit, zda mohl Barták považovat své plánované protiprávní jednání za uskutečnitelné. Podle Švarce otázka překračuje hranice, kdy by mohl odpovědět jako odborník. "To je pro nás otázka klíčová, ale ryze právní. Odpovídali bychom jako laici, necháváme to na posouzení soudu," řekl primář bohnické nemocnice.
Soudy, ilustrační fotografie

Kauza lékaře Bartáka ožila: Soud musí řešit původ nahrávek i duševní stav

Brno - Nejvyšší soud (NS) má v kauze lékaře Jaroslava Bartáka výhrady k hodnocení důkazů. Musí se znovu prozkoumat okolnosti a motivace vzniku tajných nahrávek z vězení i duševním stavem Bartáka. Ten původně dostal za plánování tří vražd a vydírání z vězení osmiletý nepodmíněný trest. Už dříve mu justice uložila 12 let vězení za obtěžování asistentek, na čemž se po zásahu NS nic nemění.
Doktor Jaroslav Barták u soudu

Bartákův vražedný plán nahlásil spoluvězeň ze strachu, tvrdí psycholožka

Liberec - Plány vězněného lékaře Jaroslava Bartáka na tři vraždy a vydírání nahlásil spoluvězeň, aby se ochránil. U soudu v Liberci to dnes uvedla psycholožka Jitka Skramuská, která tak potvrdila své předchozí závěry. Před soudem prezentovala se svým kolegou dopracovaný posudek na osobnost Bartákova spoluvězně jako hlavního svědka, jak to požadovala obhajoba. Podle znalců se ale jejich názory na svědka nezměnily. U soudu se dnes také četly listinné důkazy. Pokračovat se v tom bude na konci dubna, na kdy bylo líčení odročeno. Soud zřejmě vyslechne i další znalce.
Jaroslav Barták

Lékař Barták si stěžoval na problémy s páteří, soud odročen

Liberec - V Liberci začal soud s Jaroslavem Bartákem přezdívaným doktor Čuně. Je obžalovaný z přípravy několikanásobné vraždy a vydírání. Za to už byl sice odsouzen k 18 rokům natvrdo, ale vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání.
Doktor Jaroslav Barták u soudu

Doktor Čuně Barták možná unikne trestu. Případ jde znovu k soudu

Praha - Jaroslav Barták, přezdívaný doktor čuně, by se mohl vyhnout trestu, který mu hrozí za to, že plánoval tři vraždy. Vrchní soud totiž požaduje důkladně prověřit klíčové svědectví případu, které pochází od Bartákova spoluvězně, a doplnit další důkazy. Barták byl nepravomocně odsouzen k 18ti letům vězení, vrchní soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil na začátek.

* 3. srpna 1958

Manželka: Lenka Bartáková (2003–2012)

Vzdělání: Univerzita Karlova (1983)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrej Jakunin, syn ex šéfa ruských železnic Vladimira Jakunina.

Norský soud zamítl obžalobu proti synovi bývalého šéfa ruských železnic

Norský soud dnes zamítl obžalobu proti synovi bývalého šéfa ruských železnic Andreji Jakuninovi. Podle státních zástupců Jakunin porušil norské zákony, když jeho dron přeletěl nad Špicberky. Soud uvedl, že čin není trestný, uvedla agentura AFP s odvoláním na advokáty muže. Obžaloba se může proti rozsudku odvolat.

Aktualizováno před 2 hodinami

Pedro Castillo

Peruánský prezident chtěl vyhlásit předčasné volby, parlament ho okamžitě odvolal. Prozatímní prezidentkou je Boluarteová

Peruánský parlament dnes jasnou většinou odvolal z funkce prezidenta Pedra Castilla jen krátce poté, co hlava státu oznámila záměr zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Poslanci Castilla zbavili funkce kvůli "trvalé morální nezpůsobilosti". Policie následně na twitteru oznámila, že Castilla zadržely bezpečnostní složky. O něco později složila přísahu dosavadní viceprezidentka Dina Boluarteová a stala se prozatímní prezidentkou a vůbec první ženou v čele Peru. Boluarteová již dříve Castillovo počínání označila za státní převrat.

před 2 hodinami

ČEZ, ilustrační foto

Fiala: Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to dnes řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

před 2 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala ke stěhování uprchlíků: Není to dobrý příběh a nemělo k němu vůbec dojít

Případ, kdy sněmovní kancelář plánovala ukončit pobyt uprchlíků z Ukrajiny ve své ubytovně v Harrachově na Jablonecku, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) nešťastný a nemělo k němu dojít. Provázela ho také nezvládnutá komunikace. Fiala to dnes řekl v rozhovoru na CNN Prima News. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v ubytovně nyní bydlí, nakonec najdou náhradní ubytování v penzionu v Harrachově, řekla ve zpravodajském pořadu televize Nova předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

včera

Tomáš Pojar, MA. Vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mj. jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.

Fiala navrhne na funkci poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne na funkci poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara, který je nyní poradcem premiéra pro zahraniční a bezpečnostní otázky. Premiér to dnes řekl v rozhovoru na televizní stanici CNN Prima News. Vláda na příštím jednání projedná vznik postu poradce pro národní bezpečnost. Vytvoření funkce podle Fialy na dnešním jednání doporučila Bezpečnostní rada státu.

včera

včera

České dráhy - Nový jízdní řád 2023.

Nový jízdní řád 2023 v Praze a ve Středočeském kraji: Změny budou zejména na Benešovsku + VELKÝ PŘEHLED

V neděli 11. prosince 2022, jak informovaly ČD server EuroZprávy.cz ve své zprávě, začne na železnici platit nový jízdní řád. K hlavním novinkám bude patřit úprava dopravního modelu na tratích z Benešova přes Olbramovice do Tábora a do Sedlčan, která souvisí se zrychlením dálkových vlaků na hlavní trati z Prahy do Tábora. Dopravní koncept se změní také na trati mezi Kralupy nad Vltavou a Kladnem, kde nově pojede většina vlaků přímo až do Prahy. Nový jízdní řád bude platit do 9. prosince 2023.

včera

včera

Srdce Česka

Google představil Heart of Czechia, první digitální sbírku českého umění

Poklady českého umění, designu a architektury jsou ode dneška volně přístupné publiku na internetu. Platforma Google Arts & Culture připravila projekt s názvem Heart of Czechia (Srdce Česka), v rámci kterého si zájemci mohou prohlédnout například díla malíře Alfonse Muchy nebo brněnskou vilu Tugendhat, řekla ČTK manažerka platformy Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova.

včera

Ursula von der Leyenová

Šéfka EK navrhuje další sankce: Nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.

včera

Ilustrační foto

Maďaři dnes u benzinek nevěřili svým očím. Pohonné hmoty přes noc zdražily o více než 10 korun

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (téměř 38 Kč) a litr nafty za 699 forintů (přes 41 Kč). Podle maďarských médií však dnes byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší. Cenový strop, který vláda zavedla zhruba před rokem, přitom činil 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr benzinu i nafty.

včera

včera

včera

včera

Úřad práce

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš. Někteří rodiče si stěžují, že peníze od státu ani po týdnech nedostali. Podle Trpkoše případů, které se zpracovávají delší dobu, ubývá. Ministerstvo evidovalo k 6. prosinci 7226 nevyřízených žádostí, které lidé podali před víc než dvěma měsíci.

Aktualizováno včera

včera

Více než polovina Skotů si přeje nezávislost na Spojeném království

Až 56 procent Skotů si nyní přeje nezávislost Skotska na Spojeném království, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos publikovaného Reuters. Podíl je o šest procentních bodů vyšší oproti podobnému průzkumu z května. Britský nejvyšší soud před dvěma týdny rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu Londýna uspořádat druhé referendum o nezávislosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy