14letý terorista? V ruských věznicích končí i nezletilí, stačí aby kritizovali Putina

Během chladného listopadového rána si Irina Turbina balí tašky plné jídla, přidává dvě velká balení sprchového gelu, objemné balíky toaletního papíru, kleštičky na nehty, román a atlas geografie. Poté se vydává na vyčerpávající dvoudenní cestu. Tyto věci jsou pro jejího šestnáctiletého syna Arsenije. Možná je to její poslední šance ho spatřit, než bude poslán do nápravného zařízení pro mladistvé, kde má strávit pětiletý trest.

Arsenij Turbin je podle několika organizací na ochranu lidských práv jedním z nejmladších politických vězňů v Rusku. Byl odsouzen letos v červnu za terorismus, protože údajně vstoupil do Legie svobody Ruska, paramilitární jednotky ruských dobrovolníků bojujících za Ukrajinu.

Arsenij podle CNN připouští, že s touto skupinou navázal kontakt, ale odmítá, že by se k ní připojil. Jeho matka trvá na tom, že je nevinný.

Arsenij je jedním z nejméně 35 nezletilých, kteří čelili politicky motivovaným trestním obviněním v Rusku od roku 2009, jak uvádí nezávislá monitorovací organizace OVD-Info. Z těchto případů bylo 23 zahájeno od zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022.

Irina žije ve městě Livny v Orlovské oblasti, asi 500 kilometrů jižně od Moskvy. Každé dva týdny podniká dlouhou cestu do vyšetřovací vazební věznice na okraji hlavního města, protože návštěvy jsou omezeny právě na dvě měsíčně. Po hodinách čekání vidí svého syna skrze mřížované sklo a mohou spolu mluvit pouze prostřednictvím telefonu. Držet se za ruce nebo se dotýkat je přísně zakázáno.

„Naposledy jsem ho objala 20. června, v den, kdy byl vynesen rozsudek,“ vzpomíná Irina v telefonickém rozhovoru. „Objal mě, plakal, a pak k nám okamžitě přistoupili strážní a odvedli ho.“ V srpnu, rok po prvním výslechu, oslavil Arsenij své šestnácté narozeniny za mřížemi.

Arsenij ve svém dopise matce, napsaném před odvolacím soudem minulý měsíc, napsal: „Prosím, udělej všechno, co můžeš, abys zajistila mé propuštění.“ Popsal své strádání – zhubl 15 kilogramů kvůli stresu a byl přeložen do jiné cely po epizodách násilí od spoluvězňů. Irina si při čtení dopisu nemohla pomoci a rozplakala se. „Plakala jsem, protože chápu, že dělám vše, co můžu,“ říká. „Ale vím, že to nestačí, a že systém nezměním.“

Arsenijovo odvolání bylo zamítnuto. Irina ho následující den navštívila, odhodlaná ukázat sílu a povzbudit svého syna navzdory devastujícímu rozhodnutí. „Řekla jsem mu: ‚Arseniji, jsem na tebe tak hrdá. Jsi silnější než lidé, kteří tě odsoudili, protože máš právo vyjádřit svůj názor, zatímco oni dělají jen to, co musí.‘“

Irina stále nemůže pochopit, jak se to stalo. Popisuje svého syna jako vášnivého čtenáře a studenta, který se už ve 14 letech zajímal o politiku a nebál se otevřeně hovořit o nespravedlnostech, ať už ve škole, nebo online. V dubnu 2023 Arsenij zavolal do živého vysílání na nezávislém televizním kanálu TV Rain a kritizoval Vladimira Putina a školní propagandu.

V červnu stejného roku uspořádal v jejich rodném městě sólový protest a rozdal letáky s nápisy jako „Jsem proti Putinovi“ a „Svobodu politickým vězňům“. Jeho matka ho od tohoto kroku odrazovala, ale Arsenij se obával, že by porušil zákon, a věřil, že nic nelegálního nedělá.

Koncem srpna 2023 u nich doma zasahovala Federální bezpečnostní služba (FSB), která provedla domovní prohlídku a zabavila osobní věci včetně tabletu, notebooku a mobilních telefonů. V září byl Arsenij umístěn do domácího vězení s povolením docházet do školy. O rok později byl zařazen na oficiální seznam „teroristů a extremistů“ a nakonec odsouzen k pěti letům vězení.

Irina se bojí, jaký dopad bude mít vězeňský systém na jejího syna. „Bojím se, jak ty roky přežije a jestli ho to nezlomí. Chci věřit, že zůstane silný až do konce,“ říká se slzami v očích.

Případ Arsenije však není ojedinělý. Podle ruských zákonů mohou být děti starší 14 let trestně stíhány za závažné zločiny, jako je terorismus či vlastizrada. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu bylo zaznamenáno více než 9 000 případů „diskreditace armády“, což zahrnuje i příspěvky na sociálních sítích nebo nošení oblečení s ukrajinskými symboly.

Irina doufá, že její syn jako nezletilý získá alespoň nějakou ochranu. Přes všechno utrpení mu vzkazuje: „Musíme přijmout, co se děje, neztrácet naději a pokračovat v boji.“ 

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

Rusko Věznice

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 47 minutami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 6 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 7 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění

Tragédie se v sobotu večer místního času stala v kanadském Vancouveru. Auto najelo do lidí během pouličního festivalu, podle policií je několik osob po smrti. Další účastníci akce utrpěli zranění. Řidič vozidla skončil v rukou policistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy