Nejlepší hackeři na světě? Čína má bezchybné vítězství, Češi v TOP 10

Washington – Na každých olympijských hrách příčky vítězů nejčastěji obsazují sportovci ze Spojených států. Jendu hru tam nenajdete, a to soutěž v kódování. Studie HackerRank uspořádala program pro nejlepší programátory z 50 zemí. Soutěžící z Číny neudělali téměř žádnou chybu, za to Spojené státy – země oslavující lidi s fyzickým talentem, v žebříčku propadla.

Stránky HackerRank slouží jako cvičné prostředí pro programátory z celého světa, globální firmy jako je Facebook zde hledají své budoucí vývojáře. Do soutěže se zapojilo více než 300 tisíc firem, které vytvořily přes 1,4 milionu kódovacích údajů, výsledných dat tak bylo ohromné množství.

Soutěž byla rozdělená do několika kategorií a účastníci si tak mohli vybírat mezi algoritmy, datovými strukturami nebo umělou inteligencí. Ruští hackeři byli nejlepší v kategorii algoritmů, celkové výsledky však měli Číňané nejlepší. Na základě dat tak mohli organizátoři sestavit žebříček podle procentuální úspěšnosti, větší roli zde sehrála úspěšnost řešení, ale přihlíželo se i na čas dokončení úkolů.

Na prvním místě se umístila Čína s celkovým skóre 100 procent, hned za nimi následuje Rusko s 99,9 procenty. Třetí příčku pak získalo Polsko s 98 procenty. Do desítky nejlepších se ještě dostali programátoři ze Švýcarska (97,9), Maďarska (93,9), Japonci (92,1), Tajwanci a Francouzi měli shodně 91,2, devátou příčku získali Češi (90,7) a desáté místo vybojovali Italové (90,7). Nejhorší výsledky měli hackeři z Pákistánu, Šrí lanky a Nigérie. Spojené státy se umístily až na 28. místě s indexem 78, hned za nimi jsou Britové (97,7).

Podle analytiků nejsou výsledky vůbec překvapivé a odpovídají jiným soutěžím v kódování. Organizace spojených národů každoročně upořádá Mezinárodní soutěž v informatice, která testuje v počítačových dovednostech, a výsledky říkají jasně: čínští a ruští studenti jsou nejlepší, následuje je východní Evropa. Američané patří spíše do středu, lepší programátory najdete v Hongkongu, Japonsku, Vietnamu, Jižní Koreje i Singapuru.

Organizátoři věří, že nejlepší hackery najdeme ve státech, kde je dáván velký význam na výuku matematiky a informatiky. V Rusku už v dobách Sovětského svazu bylo řešení matematických otázek velmi žádané, zatímco v Číně v posledních letech stoupá obliba programovacích doučování už pro ty nejmenší. V některých případech dávají čínští rodiče své děti na počítačové kroužky ještě předtím, než se naučí ve škole číst. 

Související

Donald Trump

Trumpův mobil mohli napadnout hackeři. Stopy vedou k velkému rivalovi USA

I Čína se snaží zasáhnout do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Americké úřady se domnívají, že hackeři napojení na Peking se pokusili napojit na mobily a informační sítě používané exprezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentským kandidátem J. D. Vancem. S odkazem na své zdroje o tom informovala stanice CBS News. 

Více souvisejících

Hackeři soutěž

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy