Washington – Na každých olympijských hrách příčky vítězů nejčastěji obsazují sportovci ze Spojených států. Jendu hru tam nenajdete, a to soutěž v kódování. Studie HackerRank uspořádala program pro nejlepší programátory z 50 zemí. Soutěžící z Číny neudělali téměř žádnou chybu, za to Spojené státy – země oslavující lidi s fyzickým talentem, v žebříčku propadla.
Stránky HackerRank slouží jako cvičné prostředí pro programátory z celého světa, globální firmy jako je Facebook zde hledají své budoucí vývojáře. Do soutěže se zapojilo více než 300 tisíc firem, které vytvořily přes 1,4 milionu kódovacích údajů, výsledných dat tak bylo ohromné množství.
Soutěž byla rozdělená do několika kategorií a účastníci si tak mohli vybírat mezi algoritmy, datovými strukturami nebo umělou inteligencí. Ruští hackeři byli nejlepší v kategorii algoritmů, celkové výsledky však měli Číňané nejlepší. Na základě dat tak mohli organizátoři sestavit žebříček podle procentuální úspěšnosti, větší roli zde sehrála úspěšnost řešení, ale přihlíželo se i na čas dokončení úkolů.
Na prvním místě se umístila Čína s celkovým skóre 100 procent, hned za nimi následuje Rusko s 99,9 procenty. Třetí příčku pak získalo Polsko s 98 procenty. Do desítky nejlepších se ještě dostali programátoři ze Švýcarska (97,9), Maďarska (93,9), Japonci (92,1), Tajwanci a Francouzi měli shodně 91,2, devátou příčku získali Češi (90,7) a desáté místo vybojovali Italové (90,7). Nejhorší výsledky měli hackeři z Pákistánu, Šrí lanky a Nigérie. Spojené státy se umístily až na 28. místě s indexem 78, hned za nimi jsou Britové (97,7).
Podle analytiků nejsou výsledky vůbec překvapivé a odpovídají jiným soutěžím v kódování. Organizace spojených národů každoročně upořádá Mezinárodní soutěž v informatice, která testuje v počítačových dovednostech, a výsledky říkají jasně: čínští a ruští studenti jsou nejlepší, následuje je východní Evropa. Američané patří spíše do středu, lepší programátory najdete v Hongkongu, Japonsku, Vietnamu, Jižní Koreje i Singapuru.
Organizátoři věří, že nejlepší hackery najdeme ve státech, kde je dáván velký význam na výuku matematiky a informatiky. V Rusku už v dobách Sovětského svazu bylo řešení matematických otázek velmi žádané, zatímco v Číně v posledních letech stoupá obliba programovacích doučování už pro ty nejmenší. V některých případech dávají čínští rodiče své děti na počítačové kroužky ještě předtím, než se naučí ve škole číst.
Související
WP: Čínští hackeři zachytili rozhovory mezi Trumpovým poradcem a dalšími politiky
Trumpův mobil mohli napadnout hackeři. Stopy vedou k velkému rivalovi USA
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková