Zachrání svět "pokrokoví" miliardáři? Filozof promluvil o konci kapitalismu

NÁZOR - Komunismus ve 20. století neuspěl, ale je jedinou alternativou umožnit enormně bohatým diktovat zbytku lidstva? Tuto otázku si pokládá filozof Slavoj Žižek z Univerzity v Lublani v komentáři pro server RT. Spekuluje v něm, zda není třeba nastolit nějaký socialistický systém, který by však uznával individuální úspěch.

Tápání levice

Kapitalismus kritizuje i druhý nejbohatší člověk světa Billa Gates, připomíná akademik. Odkazuje na slova zakladatele Microsoftu z roku 2015, v nichž své uvažování podložil základním ekologickým kalkulem - pokud se máme vyhnout globální katastrofě, musí se radikálně omezit využívání fosilních paliv, ale soukromý sektor je příliš sobecký, aby přišel s čistou a hospodárnou alternativou k těmto palivům, tudíž lidstvo musí jednat nehledě na tržní síly.  

Sám Gates plánuje investovat vlastní 2 miliardy dolarů do zelené energie, ačkoliv není žádná šance, že by na tom vydělal, a vyzval ostatní miliardáře, aby podobným způsobem pomohli osvobodit USA ze závislosti na fosilních palivech do roku 2050, poukazuje Žižek. Konstatuje, že z ortodoxně levicových pozic je jednoduché vysmívat se naivitě Gatesova návrhu, ale čím více jsou takové výčitky oprávněné, tím více odhalují zřetelné tápaní skutečné levice.    

"Kde je její realizovatelný návrh, co bychom měli dělat?" kritizuje filozof. Připomíná, že na slovech ve veřejné debatě záleží a ačkoliv Gates nehovoří o nějakém "skutečném socialismu", mluví o smysluplném omezení kapitalismu, a je tedy možné se ptát současných samozvaných socialistů, zda mají nějakou vizi, jak by měl dnešní socialismus vypadat.

Za paradoxní označuje Žižek předpoklad, že ačkoliv odpor proti globálnímu kapitalismu nedokáže zamezit jeho dalšímu postupu, oponenti kapitalismu opakovaně zůstávají mimo kontakt s četnými trendy, které signalizují pozvolnou dezintegraci tohotosystému. "A je to jako kdyby tyto dvě tendence - odpor a dezintegrace - postupovaly odlišným tempem a nemohly se protnout, tudíž máme marné protesty paralelně s řečmi o bezprostředním úpadku, ale zřejmě není způsob, jek je přivést k sobě a jednat koordinovaně," píše akademik.

Hodní miliardáři?

Filozof si klade otázku, jak k tomu došlo. Připomíná, že zatímco většina levice se zoufale snaží chránit stará práva pracujících proti útoku globálního kapitalismu, jsou to téměř výhradně samotní "pokrokoví" kapitalisté - od Elona Muska po Marka Zuckerberga -, kdo hovoří o post-kapitalismu, a téma přechodu od kapitalismu, jak ho známe, k novému post-kapitalistickému řádu si tedy přivlastnil sám kapitalismus.

V důsledku toho se objevuje nová skupina "organických intelektuálů", která ztělesňuje privatizaci těchto myšlenek, podotýká Žižek. Za vůdčí postavu v tomto směru označuje Elona Muska, který patří do stejné skupiny jako Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg a jiní "sociálně uvědomělí" miliardáři reprezentující globální kapitál v jeho nejsvůdnější a nejprogresivnější a zároveň nejnebezpečnější podobě.

"Ale mohou nás pak tito enormně bohatí zachránit?" ptá se akademik. Odkazuje na německého filozofa Petera Sloterdijka a jeho provokativní závěr - dlouho jsme si mysleli, že pouze spojenectví chudých může zachránit svět, ale 20. století ukázalo katastrofální důsledky tohoto přístupu a ničivost násilí generovaného všeobecnou nespokojeností. V 21. století bychom proto měli najít konečně odvahu přiznat, že svět mohou zachránit pouze bohatí a mimořádně kreativní jedinci, kteří jsou zároveň štědrými donátory (například Bill Gates a George Soros) a učinili v boji za politickou svobodu a proti nemocem víc než jakákoliv státní akce, parafrázuje Žižek názory svého kolegy.

Sloterdijkova myšlenka by se neměla zaměňovat za obvyklé konzervativně-liberální výtky vůči tzv. "levicové nespokojenosti", jelikož v jejichž centru stojí premisa, že bylo dost "tyranie blahobytu", která se hemží v současném "demokratickém despotismu", vysvětluje filozof. Dodává, že podle liberálně-konzervativní kritiky je osobní hrdost dnes považována za největší hřích, podobně jako ve středověku, a naše základní práva se stále více omezují pouze na "právo na závislost".

Alternativní přístup

"Blahobyt je dnes drogou, na níž závisí stále více a více lidí. A dobrá lidská myšlenka se zvrhla v druh opia pro lid," cituje Žižek dalšího německého myslitele Norberta Bolze. Vysvětluje, že zmíněný filozof Sloterdijk však své teze chápe jako strategii zajišťující přežití největšího ekonomicko-politického úspěchu moderní Evropy, tedy demokratického sociálního státu.

Tato teze předpokládá, že Evropa je ve skutečnosti objektivní sociální demokracií, proti které stojí sociální demokracie subjektivní, podotýká filozof. Domnívá se, že abychom ji udrželi naživu, musíme vytvořit nový jazyk, nový prostor pro klíčové myšlenky, v nichž dostane patřičné místo kultura hrdosti a uznání úspěchu - nejen finančního, ale též morálního.

Žižek se nicméně nedomnívá, že by takové cesta mohla fungovat, a proto se vrací k myšlenkám Billa Gatese, které přičítají hlavní vinu za ekologické problémy kapitalismu, avšak namísto návrhů na změnu systému samotného, apelují na obecný rozum jednotlivých kapitalistů.            

"Takže, nebylo by mnohem vhodnější pokusit se vytvořit nekapitalistický systém, který uznává úspěšné?  Jsou tyto dvě touhy skutečně neslučitelné?" pokládá závěrem provokativní otázku filozof.

Související

Ilustrační foto

Tvrdé protesty "žlutých vest": Blíží se konec současného systému?

Protesty žlutých vest ve Francii pokračovaly již pátý víkend v řadě, poukazuje levicový filozof Slavoj Žižek v komentáři pro server The Independent. Člen Slovinské akademie věd a profesor Lublaňské univerzity připomíná, že původně malé hnutí přerostlo v široký nesouhlas s novými ekologickými daněmi na paliva považovanými za útok na obyvatele venkova, kde neexistuje veřejná doprava.

Více souvisejících

Slavoj Žižek (filozof) miliardáři Bill Gates Mark Zuckerberg Elon Musk

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy