Zachrání svět "pokrokoví" miliardáři? Filozof promluvil o konci kapitalismu

NÁZOR - Komunismus ve 20. století neuspěl, ale je jedinou alternativou umožnit enormně bohatým diktovat zbytku lidstva? Tuto otázku si pokládá filozof Slavoj Žižek z Univerzity v Lublani v komentáři pro server RT. Spekuluje v něm, zda není třeba nastolit nějaký socialistický systém, který by však uznával individuální úspěch.

Tápání levice

Kapitalismus kritizuje i druhý nejbohatší člověk světa Billa Gates, připomíná akademik. Odkazuje na slova zakladatele Microsoftu z roku 2015, v nichž své uvažování podložil základním ekologickým kalkulem - pokud se máme vyhnout globální katastrofě, musí se radikálně omezit využívání fosilních paliv, ale soukromý sektor je příliš sobecký, aby přišel s čistou a hospodárnou alternativou k těmto palivům, tudíž lidstvo musí jednat nehledě na tržní síly.  

Sám Gates plánuje investovat vlastní 2 miliardy dolarů do zelené energie, ačkoliv není žádná šance, že by na tom vydělal, a vyzval ostatní miliardáře, aby podobným způsobem pomohli osvobodit USA ze závislosti na fosilních palivech do roku 2050, poukazuje Žižek. Konstatuje, že z ortodoxně levicových pozic je jednoduché vysmívat se naivitě Gatesova návrhu, ale čím více jsou takové výčitky oprávněné, tím více odhalují zřetelné tápaní skutečné levice.    

"Kde je její realizovatelný návrh, co bychom měli dělat?" kritizuje filozof. Připomíná, že na slovech ve veřejné debatě záleží a ačkoliv Gates nehovoří o nějakém "skutečném socialismu", mluví o smysluplném omezení kapitalismu, a je tedy možné se ptát současných samozvaných socialistů, zda mají nějakou vizi, jak by měl dnešní socialismus vypadat.

Za paradoxní označuje Žižek předpoklad, že ačkoliv odpor proti globálnímu kapitalismu nedokáže zamezit jeho dalšímu postupu, oponenti kapitalismu opakovaně zůstávají mimo kontakt s četnými trendy, které signalizují pozvolnou dezintegraci tohotosystému. "A je to jako kdyby tyto dvě tendence - odpor a dezintegrace - postupovaly odlišným tempem a nemohly se protnout, tudíž máme marné protesty paralelně s řečmi o bezprostředním úpadku, ale zřejmě není způsob, jek je přivést k sobě a jednat koordinovaně," píše akademik.

Hodní miliardáři?

Filozof si klade otázku, jak k tomu došlo. Připomíná, že zatímco většina levice se zoufale snaží chránit stará práva pracujících proti útoku globálního kapitalismu, jsou to téměř výhradně samotní "pokrokoví" kapitalisté - od Elona Muska po Marka Zuckerberga -, kdo hovoří o post-kapitalismu, a téma přechodu od kapitalismu, jak ho známe, k novému post-kapitalistickému řádu si tedy přivlastnil sám kapitalismus.

V důsledku toho se objevuje nová skupina "organických intelektuálů", která ztělesňuje privatizaci těchto myšlenek, podotýká Žižek. Za vůdčí postavu v tomto směru označuje Elona Muska, který patří do stejné skupiny jako Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg a jiní "sociálně uvědomělí" miliardáři reprezentující globální kapitál v jeho nejsvůdnější a nejprogresivnější a zároveň nejnebezpečnější podobě.

"Ale mohou nás pak tito enormně bohatí zachránit?" ptá se akademik. Odkazuje na německého filozofa Petera Sloterdijka a jeho provokativní závěr - dlouho jsme si mysleli, že pouze spojenectví chudých může zachránit svět, ale 20. století ukázalo katastrofální důsledky tohoto přístupu a ničivost násilí generovaného všeobecnou nespokojeností. V 21. století bychom proto měli najít konečně odvahu přiznat, že svět mohou zachránit pouze bohatí a mimořádně kreativní jedinci, kteří jsou zároveň štědrými donátory (například Bill Gates a George Soros) a učinili v boji za politickou svobodu a proti nemocem víc než jakákoliv státní akce, parafrázuje Žižek názory svého kolegy.

Sloterdijkova myšlenka by se neměla zaměňovat za obvyklé konzervativně-liberální výtky vůči tzv. "levicové nespokojenosti", jelikož v jejichž centru stojí premisa, že bylo dost "tyranie blahobytu", která se hemží v současném "demokratickém despotismu", vysvětluje filozof. Dodává, že podle liberálně-konzervativní kritiky je osobní hrdost dnes považována za největší hřích, podobně jako ve středověku, a naše základní práva se stále více omezují pouze na "právo na závislost".

Alternativní přístup

"Blahobyt je dnes drogou, na níž závisí stále více a více lidí. A dobrá lidská myšlenka se zvrhla v druh opia pro lid," cituje Žižek dalšího německého myslitele Norberta Bolze. Vysvětluje, že zmíněný filozof Sloterdijk však své teze chápe jako strategii zajišťující přežití největšího ekonomicko-politického úspěchu moderní Evropy, tedy demokratického sociálního státu.

Tato teze předpokládá, že Evropa je ve skutečnosti objektivní sociální demokracií, proti které stojí sociální demokracie subjektivní, podotýká filozof. Domnívá se, že abychom ji udrželi naživu, musíme vytvořit nový jazyk, nový prostor pro klíčové myšlenky, v nichž dostane patřičné místo kultura hrdosti a uznání úspěchu - nejen finančního, ale též morálního.

Žižek se nicméně nedomnívá, že by takové cesta mohla fungovat, a proto se vrací k myšlenkám Billa Gatese, které přičítají hlavní vinu za ekologické problémy kapitalismu, avšak namísto návrhů na změnu systému samotného, apelují na obecný rozum jednotlivých kapitalistů.            

"Takže, nebylo by mnohem vhodnější pokusit se vytvořit nekapitalistický systém, který uznává úspěšné?  Jsou tyto dvě touhy skutečně neslučitelné?" pokládá závěrem provokativní otázku filozof.

Související

Ilustrační foto

Tvrdé protesty "žlutých vest": Blíží se konec současného systému?

Protesty žlutých vest ve Francii pokračovaly již pátý víkend v řadě, poukazuje levicový filozof Slavoj Žižek v komentáři pro server The Independent. Člen Slovinské akademie věd a profesor Lublaňské univerzity připomíná, že původně malé hnutí přerostlo v široký nesouhlas s novými ekologickými daněmi na paliva považovanými za útok na obyvatele venkova, kde neexistuje veřejná doprava.

Více souvisejících

Slavoj Žižek (filozof) miliardáři Bill Gates Mark Zuckerberg Elon Musk

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 3 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benzin a nafta pokračují ve zdražování. V dubnu může stát litr přes 40 korun

Vývoj cen pohonných hmot v Česku se v březnu obrátil, zlevňování vzalo zasvé. Benzin za posledních sedm dní zdražil o 24 haléřů na 38,64 koruny za litr. Cena nafty stoupla méně, konkrétně o 12 haléřů na 38,53 koruny za litr.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy