Afričané plánují mírové cesty za Zelenským i Putinem, naznačil Ramaphosa

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v úterý překvapil tvrzením, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i jeho ruský protějšek Vladimir Putin jsou ochotni se setkat se skupinou afrických lídrů a prodiskutovat s nimi případný mírový plán.

"Moje debaty s oběma lídry ukázaly, že jsou oba připraveni přijmout africké lídry a diskutovat o tom, jak může tento konflikt dospět ke svému konci," řekl Ramaphosa podle Reuters. Dodal, že úspěch této iniciativy bude záležet na průběhu diskuzí. 

Zelenskyj i Putin podle jihoafrického prezidenta souhlasili, že v hlavních městech svých zemí přijmou misi, jejíž součástí budou kromě něj také státníci ze Senegalu, Ugandy, Egypta, Konga a Zambie. Misi údajně podpořili Američané a Britové, informován o ní byl také generální tajemník OSN António Guterres. 

Jihoafrická republika je mnohými označována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy na africkém kontinentu, přičemž ona sama deklaruje nestrannost. V uplynulých dnech však musela odmítat nařčení ze strany amerického velvyslance, že tajně poskytla Rusům zbraně. 

Související

Více souvisejících

Cyril Ramaphosa Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Vladimír Putin jihoafrická republika válka na Ukrajině Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Scholz v OSN: Mír bez spravedlnosti se jmenuje diktát. Moskva si to musí konečně uvědomit

Německý kancléř Olaf Scholz na Valném shromáždění OSN podpořil v úterý mezinárodní snahy o ukončení války na Ukrajině. Zároveň však odmítl jakýkoli falešný mír, který by nebyl založen na principech spravedlnosti a svobody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy