Garissa - 147 mrtvých a 80 zraněných. To je bilance včerejšího útoku na univerzitu v Keni, který se tak zařadil mezi zatím nejkrvavější akce islamistického hnutí Šabáb. Těla nechají úřady převézt do metropole Nairobi k identifikaci, místním dochází trpělivost.
Přepravu velké části těl do hlavního města úřady nařídily údajně kvůli přeplněným márnicím, ale také proto, že většina studentů přišla do Garissy z jiných částí země. V Nairobi už je prý asi 20 těl. Z univerzitního města podle BBC odjíždějí také desítky zjevně otřesených přeživších studentů.
Dnes se v Garisse pravděpodobně uskuteční první pohřby obětí. Byli mezi nimi totiž i muslimové, kterým náboženské rituály ukládají pohřbení těla co nejdříve po smrti.
Den po masakru pohrozilo radikální hnutí Šabáb dalším násilím. "Keňo, zažiješ další smrtelné útoky," uvedl mluvčí milic Sheikh Ali Mohamud Rage. K odpovědnosti za útok na univerzitu se Šabáb přihlásil už ve čtvrtek.
V centru univerzitního města se dnes sešla skupina demonstrantů s transparenty odsuzujícími atentát. "Máme toho dost," hlásal jeden z nich. Místní obyvatelé viní ústřední vládu prezidenta Uhurua Kenyatty z nečinnosti. Přestože prý nejméně týden věděla o možnosti útoku na některou z univerzit v zemi, nepodnikla žádné kroky na jejich ochranu. V celé severovýchodní části Keni platí od čtvrtka zákaz vycházení od setmění do východu slunce. Dnes se tu sejde také krizový štáb keňské vlády.
Podle očitých svědků, které dnes citovala agentura AP, útočníci zjevně areál univerzity i prostory samotných kolejí důvěrně znali. Jedno z prvních míst, na které zaútočili, byla podle 21leté studentky Helen Tirusové přednášková místnost, v níž se scházeli křesťanští studující k ranní modlitbě.
Útok dnes jako "zbabělý čin" odsoudila Africká unie, ale například i somálský prezident Hassan Sheikh Mohamud. Podle něj nastal čas na koordinovaný postup proti radikálům.
Keňské úřady už zahájily intenzivní pátrání po muži, který údajně útok zosnoval. Asi 35letý Mohamed Kuno, známý též jako Mohamed Dulyadin, napůl Keňan, napůl Somálec, do roku 2007 vedl v Garisse islámskou náboženskou školu. Poté odešel do Somálska, kde se připojil k tamějším islamistům. Keňské úřady vypsaly za informace vedoucí k jeho zadržení odměnu ve výši 20 milionů keňských šilinků (5,5 milionu Kč).
Související
Keňou otřásá případ sériového vraha. Začal manželkou, cílil na ženy
Protestující Keňané zapálili parlament. Vláda povolala armádu, policie střílí do demonstrantů
Keňa , Al-Šabáb , Terorismus
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
před 1 hodinou
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno před 2 hodinami
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
před 2 hodinami
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
před 3 hodinami
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
před 4 hodinami
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
před 5 hodinami
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
před 6 hodinami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 7 hodinami
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 8 hodinami
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 9 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 9 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 10 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 11 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 13 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
V Británii se po nedávném zadržení bývalého prince Andrewa začíná intenzivněji řešit, co se dělo, když mladší bratr současného panovníka byl v roli zvláštního zástupce pro mezinárodní obchod. Podle tvrzení bývalého státního úředníka mu platili daňoví poplatníci za masáže a drahé zahraniční cesty.
Zdroj: Lucie Podzimková