Za masakrem v Tunisku stojí Islámský stát

Tunis - K zodpovědnosti za páteční teroristický útok v tuniském letovisku Súsa se v prohlášení na twitterovém účtu přihlásila organizace Islámský stát (IS). Tuniské ministerstvo zdravotnictví dnes identifikovalo prvních deset z 38 obětí, je mezi nimi osm Britů, Belgičanka a Němec.

České ministerstvo zahraničí dnes sdělilo, že nadále nemá informaci o tom, že by mezi mrtvými byli Češi. Uvedlo také, že zatím nebude doporučovat, aby Češi do Tuniska nejezdili, protože útok "stále vnímá jako ojedinělý čin".

Zločin si podle tuniských úřadů vyžádal celkem 39 mrtvých. Atentátník, kterého policie zastřelila, zabil 38 lidí a dalších 39 zranil. Třicátou devátou obětí je sám atentátník, kterého policie zastřelila. Premiér Habíb Síd oznámil posílení bezpečnostních opatření v zemi, armáda prý do služby povolá záložníky.

Psali jsme:
Útok v Tunisku: Ozbrojenci zaútočili na hotel, na místě 37 mrtvých turistů
Teror na pláži. Přečtěte si, jaké hrůzy viděli svědci na vlastní oči Svědectví Čecha: Výbuchy a pak chaos. Máme strach  

Mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová k otázce cest turistů do Tuniska po pátečním útoku dnes ČTK sdělila, že ministerstvo "v tuto chvíli nebude dávat žádné doporučení, aby tam Češi nejezdili, protože to stále vnímáme jako ojedinělý čin". Nicméně dodala, že "samozřejmě platí, že lidé mají dodržovat bezpečnostní opatření, která v zemi jsou". Sdělila též, že do Tuniska zatím nebyl poslán letecký speciál. Zvýšený zájem o návrat do ČR prý zatím není a cestovní kanceláře jsou situaci schopné zvládnout.

Tuniský premiér Síd v reakci na atentát už v pátek řekl, že země uzavře během týdne kolem 80 mešit, které údajně podněcují k páchání násilí. Tyto mešity podle něj fungují mimo státní dohled a šíří ve společnosti "svou propagandu a nenávist, aby tak podpořily terorismus". Ministerstvo vnitra prý zakročí i proti dalším stranám a skupinám, jež nedodržují ústavu země.

Tunisko podle Sída musí přijmout "bolestivá, ale nutná" bezpečnostní opatření. Prvním z nich bude povolání záložníků do aktivní služby, kteří budou hlídkovat po celé zemi. Horské oblasti na západě země, v nichž dlouhodobě operují islamističtí radikálové, prohlásila vláda vojenskými zónami. "Žádná země není v bezpečí před terorismem. Potřebujeme globální strategii pro všechny demokratické země," dodal.

"Jsme ve válce proti terorismu, který představuje vážné ohrožení naší národní jednoty v citlivém období, jímž náš národ prochází," uvedl Síd na dnešní tiskové konferenci směrem k občanům své země, která od pádu autoritářského režimu v roce 2011 prochází demokratizačním procesem. Vyzval zároveň všechny spoluobčany, aby se semkli a spolupracovali na porážce terorismu.

Související

V tuniském městě Súsa zaútočili teroristé. (6.9.2020)

Teroristický útok v Tunisku nedoléhá na turisty. Jsou v bezpečí, uklidňují české cestovky

Teroristický útok na policisty v tuniském přístavním městě Súsa dovolené turistů nejspíš nijak neohrozí. Jejich další pobyt je podle cestovních kanceláří bezpečný a bez nových omezení. I přesto nyní CK evidují zvýšený počet dotazů svých klientů, rušení zájezdů však neregistrují. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Tunisku Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy