Bangui - Papež František dnes zahájil dvoudenní návštěvu Středoafrické republiky, kde byl uvítán s nadšením, ale i velkými obavami.
Jeho cestu ale provázejí i velké obavy, jelikož jde o nejrizikovější etapu jeho první cesty po Africe a jeho vůbec první návštěvu země zmítané ozbrojeným konfliktem. Ve Středoafrické republice po muslimském převratu v roce 2013 pokračuje občanská válka mezi většinovými křesťany a menšinovými muslimy.
Papež po příletu vyzval obyvatele, aby se bránili strachu jeden z druhého. Podle agentury AFP odsoudil "nutkání mít strach z druhého, z toho, co nepatří k našemu etniku, k našim politickým vizím či našemu náboženskému vyznání". Vyjádřil naději, že nadcházející prezidentské a parlamentní volby pomohou v zemi "otevřít novou etapu".
"Přeji vám a všem Středoafričanům mír," řekl papež lidem v táboře vysídlenců na území kostela St. Sauveur. "Jsme všichni bratři. A protože jsme bratři, chceme mír," vysvětloval papež. Dnešní program zakončí papež mší v místní katedrále; v ní loni islámští ozbrojenci povraždili 15 lidí, kteří se tam přišli ukrýt před násilím.
Prezidentka Catherine Sambová-Panzová požádala před papežem o "odpuštění" za všechno zlo, kterého se obyvatelé Středoafrické republiky dopustili při náboženském násilí. "Jménem celého vedení této země, ale i všech těch, kteří přispěli k její cestě do pekel, se zpovídám ze všeho dřívějšího zla a žádám z hloubi srdce o odpuštění," prohlásila politička při setkání s Františkem v prezidentském paláci.
Související
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Aktuálně se děje
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
7. srpna 2026 15:15
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
7. srpna 2026 14:25
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
7. srpna 2026 13:11
Trump podepsal zavedení nových cel
7. srpna 2026 12:00
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
7. srpna 2026 10:50
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák