Bangui - Prezidentem Středoafrické republiky byl zvolen expremiér Faustin Archange Touadéra. Ve volbách, které se konaly minulou neděli zvolen, získal 62,71 procenta hlasů.
Prezidentské a parlamentní volby mají obnovit demokracii v zemi po vlně násilí, kterou odstartoval muslimský převrat v roce 2013. Boje mezi křesťany a muslimy si vyžádaly tisíce životů, asi milion lidí kvůli nim opustil domov.
Touadérovým soupeřem byl jiný expremiér - Anicet Georges Dologuélé. Oba politici jsou křesťané, tedy zástupci náboženství, k němuž se hlásí 80 procent obyvatel pětimilionové země.
Ústavní soud Středoafrické republiky na konci ledna kvůli "četným nedostatkům" zrušil výsledky prvního kola parlamentních voleb z konce prosince. Zákonodárná moc tak zatím zůstává v rukou Přechodné národní rady.
Touadéra byl v letech 2008 až 2013 premiérem ve vládě exprezidenta Françoise Bozizého. Ten byl v roce 2013 svržen během převratu, který vedlo muslimské hnutí Séléka. Vůdce Séléky Michel Djotodia se poté stal prvním muslimským prezidentem Středoafrické republiky, předloni však odstoupil.
Související
Nemíří jen do Běloruska. Stovky wagnerovců přiletěly do Středoafrické republiky
Wagnerovci v Africe zůstávají. Kreml by je nezvládl nahradit, říkají analytici
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
před 1 hodinou
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
před 3 hodinami
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
před 4 hodinami
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
před 5 hodinami
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
před 5 hodinami
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
před 6 hodinami
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
před 7 hodinami
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
před 7 hodinami
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
před 9 hodinami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 9 hodinami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 10 hodinami
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 11 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 11 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 12 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 13 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
Situace na Blízkém východě se po vyhlášení čtrnáctidenního příměří dramaticky vyostřuje a dohoda mezi Washingtonem a Teheránem čelí první vážné zkoušce. Íránská polooficiální tisková agentura Fars oznámila, že Teherán zastavil provoz ropných tankerů přes strategický Hormuzský průliv. Toto rozhodnutí přišlo jako přímá reakce na masivní izraelské útoky v Libanonu, které Írán vnímá jako hrubé porušení dohodnutého klidu zbraní.
Zdroj: Libor Novák