Súdán soudí Čecha za údajnou špionáž. Důkazy nejsou, přesto mu hrozí vysoký trest

Káhira/Praha - Podle velvyslankyně ČR v Káhiře Veroniky Kuchyňové Šmigolové nemá Súdán proti Čechovi Petrovi Jaškovi průkazné důkazy o vině. Vysoký trest vězení přesto nelze vyloučit.

Jašek byl zadržen loni v prosinci. Proces začal už v srpnu, ale několikrát byl odročen. Naposledy tento týden, kdy si podle velvyslankyně soud vyžádal překlady všech dokumentů do arabštiny a angličtiny. Server World Watch Monitor (WWM) oznámil, že soudní řízení bylo odročeno na 17. říjen.

"Důkazy, které proti němu mají, nepovažujeme za průkazné. Jsme přesvědčeni, že z hlediska českých zákonů se (Jašek) nedopustil ničeho nezákonného. I jeho súdánský právník říká, že jeho šance vidí dobře," řekla Kuchyňová Šmigolová.

Velvyslankyně řekla, že její úřad se domnívá, že zatím nenadešel čas na medializaci případu, protože by to Jaškovi mohl uškodit. "Je těžké říci, co mu hrozí. Teoreticky vysoký trest vězení asi možný je, ale vše záleží na soudu," řekla.

Jašek byl podle české diplomacie na misionářské misi. Server Christian Solidarity Worldwide uvedl, že Jašek je obviněn z šíření nepravdivých informací. Stejně jako tři ostatní - Abdulmonem Abdumawla a reverendi Hassan Taour a Kuwa Shamal - je obviněn v sedmi bodech, k nimž patří také činnost proti státu. Bude-li jim prokázána vina, hrozí jim podle WWM i trest smrti.

Jašek odjel do Súdánu pomáhat tamním křesťanům a nebyla to jeho první cesta do rizikové oblasti. Organizace The Voice of the Martyrs (VOM), s níž spolupracoval, tento týden oznámila, že se snaží muže zachránit. Její mluvčí Todd Nettleton sdělil, že nikdo ze čtveřice není špion.

Podle serveru VOM Jašek několikrát s touto organizací spolupracoval při pomoci křesťanům v Súdánu a Nigérii. Účastnil se také mise pomoci lidem napadeným islamistickými milicemi Boko Haram, které působí v Nigérii. Podle VOM má Jašek dvacetiletou praxi ve zdravotnictví, deset let působil v administrativě nemocnice.

ČR nemá se Súdánem uzavřenu dohodu o vydávání občanů. Podle velvyslankyně má tato země, obývaná hlavně muslimy, "normální trestní zákon, podle něhož soudí, a jedním ze zdrojů tohoto zákona je islámské právo šaría".

Související

Více souvisejících

Petr Jašek (zmizelý Čech v Súdánu) Súdán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy