V Pobřeží slonoviny stále doutná konflikt. Vojáci se bouří, zněla střelba

Abidžan - V kasárnách ve městě Korhogo na severu Pobřeží slonoviny se v noci na dnešek střílelo, zemřeli tři vojáci. Palba se ozývala také v hospodářské metropoli země Abidžanu.

Vojenská posádka ve městě Korhogo nedávno zažila vojenské vzpoury kvůli zvýšení platů. Přestřelka vypukla podle místních obyvatel asi hodinu po půlnoci. Vojáci podle nich zůstali v kasárnách a nevyšli do ulic. Nikdo neví, proč střelba propukla. V Abidžanu se střílelo v někdejším táboře mírových sil OSN, který převzala armáda, a střelba trvala asi půldruhé hodiny, až do tří do rána.

Náčelník armádního štábu, generál Sékou Touré v dnešním prohlášení zdůraznil, že bezpečnostní síly okamžitě zasáhly, když několik vojáků v posádkách Abidžan a Korhogo začalo ventilovat svou nespokojenost se zbraní v ruce: tři muži byli zabiti, tři zraněni a tři zatčeni. "Viníci budou předáni spravedlnosti," uvedl generál. "Situace je klidná," ujistil.

V lednu a květnu zažilo Pobřeží slonoviny vzpoury bývalých povstalců, začleněných do armády. Domáhali se dříve slíbených odměn. Rebelie ustaly po vyplacení sumy odpovídající částce přibližně 470.000 Kč na hlavu. Asi 6000 bývalých povstalců, kteří nebyli do armády včleněni, se také domáhalo vyplacení odměn, ale neúspěšně. Čtyři z nich přišli o život v květnu, když pořádkové síly rozprášily jejich hnutí.

Africká země zažila desetiletí násilí mezi léty 2002 až 2011, kdy byla fakticky rozdělena na sever ovládnutý povstalci a armádou kontrolovaný jih.

Minulý měsíc po 13 letech skončila v zemi mírová mise OSN, která přišla na 153 milionů dolarů (asi 3,5 miliardy Kč) v posledním roce. Zatímco někteří experti misi přičítají zásluhy za stabilizaci země po letitém konfliktu, jiní upozorňují na to, že mír je křehký - jak svědčí vzpoury vojáků v posledních měsících.

V roce 2002 vyústil pokus o převrat v Pobřeží slonoviny v občanskou válku. V roce 2007 podepsala vláda na jihu s povstalci na severu mírovou dohodu, nadále však mezi stranami panovalo napětí. Mírové síly OSN v zemi dohlížely na udržení příměří.

Když v roce 2011 tehdejší prezident Laurent Gbagbo odmítl uznat volební prohru, přišlo při nové vlně násilí asi 3000 lidí o život a země se tak opět ocitla na prahu občanské války. Současný prezident Alassane Ouattara se ale nakonec s pomocí svých někdejších povstaleckých spojenců a mezinárodního společenství stal hlavou státu.

Související

Více souvisejících

pobřeží slonoviny OSN

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy