Nairobi – Nejvyšší soud v Keni dnes nařídil volební komisi, aby opozici, která zpochybňuje výsledek prezidentských voleb, zpřístupnila počítačové servery a elektronická zařízení užitá při sčítání hlasů.
Informovala o tom agentura Reuters. Opozice podala stížnost u nejvyššího soudu 18. srpna a ten musí rozhodnout do 1. září. Pokud bude rozhodnuto ve prospěch opozice, musejí být do 60 dnů vypsány volby nové.
Nynější prezident Uhuru Kenyatta podle oficiálních výsledků obhájil 8. srpna mandát o 1,4 milionu hlasů. K podobnému výsledku dospěli na základě vzorku z 2000 volebních místností i keňští pozorovatelé. Opoziční kandidát Rayla Odinga ale tvrdí, že výsledky z více než jedné třetiny volebních místností jsou chybné.
Při střetech přívrženců opozice s policí bezprostředně po volbách zemřelo nejméně 28 osob, napsala agentura Reuters. Organizace Human Rights Watch uvádí sice méně obětí, ale konstatuje, že během nepokojů došlo "k závažnému porušování lidských práv - policie při protestech a domovních zásazích opozičníky bila a vraždila".
Související
Keňou otřásá případ sériového vraha. Začal manželkou, cílil na ženy
Protestující Keňané zapálili parlament. Vláda povolala armádu, policie střílí do demonstrantů
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 52 minutami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 1 hodinou
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 2 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 3 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 4 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 5 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 6 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 7 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 7 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 8 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 9 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 10 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 11 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
Rok 2025 se stal okamžikem, kdy se hněv generace Z převalil z displejů mobilních telefonů do ulic po celém světě. Od Káthmándú přes Jakartu až po Limu se mladí lidé narození na přelomu tisíciletí postavili zavedeným elitám a proměnili lokální nepokoje v globální hnutí za spravedlnost. Podle sociologů nejde jen o rebelii pro rebelii samotnou, ale o protest poháněný univerzálními hodnotami, jako je právo na vzdělání, dostupné bydlení a konec korupce.
Zdroj: Libor Novák