Nairobi - Současný prezident Uhuru Kenyatta dle očekávání vyhrál opakované volby hlavy státu v Keni. Získal 98,2 procenta hlasů, volební účast ale dosáhla méně než 39 procent. Na východě země, kde má opozice největší podporu, se mnoho volebních místností vůbec neotevřelo.
"Těší mě, že jsme byli schopni naplnit požadavky, které komisi umožnily uspořádat... svobodné, spravedlivé a důvěryhodné volby," řekl dnes šéf volební komise Wafula Chebukati. Sám přitom týden před volbami pochyboval, zda jeho úřad dokáže regulérní průběh voleb zajistit.
Vítězství Kenyatty bylo téměř jasné od okamžiku, kdy jeho hlavní vyzyvatel Raila Odinga ze souboje odstoupil a vyzval své stoupence k bojkotu voleb. Opozice je považuje za protiústavní. Volební den, což bylo minulý týden ve čtvrtek, poznamenaly násilné demonstrace, při kterých zemřelo nejméně šest lidí.
Podle agentury AFP se dá očekávat, že opozice výsledek voleb napadne u ústavního soudu tak, jako se to stalo po Kenyattově vítězství v srpnu, které soudci zrušili pro netransparentní.
Související
Keňou otřásá případ sériového vraha. Začal manželkou, cílil na ženy
Protestující Keňané zapálili parlament. Vláda povolala armádu, policie střílí do demonstrantů
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 1 hodinou
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 2 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 2 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 3 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 4 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 4 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 4 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 5 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 6 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 6 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 7 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 8 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
včera
„Vítězství amerického lidu.“ Rozhodnutí soudu oslavují demokraté i republikáni
včera
Nejvyšší soud Spojených států zrušil Trumpova cla
včera
Může boj s extrémním počasím fungovat? Stačilo málo a nedaleký stát zachránil tisíce lidských životů
Krakov, který byl dlouhá léta přezdíván „hlavním městem smogu v Polsku“, se stal důkazem, že razantní politická rozhodnutí mohou zachraňovat životy. Podle aktuálního hodnocení odborníků z European Clean Air Centre vedl pokles hladiny sazí od roku 2013 k odvrácení téměř 6 000 předčasných úmrtí během uplynulého desetiletí. Klíčovým momentem bylo oznámení zákazu spalování uhlí a dřeva v domácnostech, který město začalo prosazovat už před více než deseti lety.
Zdroj: Libor Novák