Nairobi - Na stadion, kde dnes proběhla inaugurace prezidenta Uhuru Kenyatty, přicházely davy lidí. Stadion s kapacitou 60.000 míst byl zcela zaplněn, policie proti dalším příchozím nasadila slzný plyn.
Prezident Uhuru Kenyatta dnes složil přísahu a ujal se dalšího pětiletého mandátu. Zvolen byl 26. října v opakovaných volbách, jež ale opoziční politik Raila Odingo bojkotoval. První, srpnové volby zrušil soud kvůli chybám volební komise. V říjnu Kenyatta vyhrál, ale jen při 39procentní účasti. Hlasy mu dalo 98 procent hlasujících.
Na stadion v Nairobi dnes ráno dorazili prezidentovi stoupenci a plně ho obsadili. Mnohé do hlavního města svážely autobusy z oblastí, kde má Kenyatta velkou podporu. Další se snažili dostat dovnitř přes policejní kordon a policisté proti nim použili slzný plyn.
Ceremonii na stadionu bylo přítomno několik afrických státníků a do Keni se navzdory složité bezpečnostní situaci vydal také izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ten ale nebyl přítomen na stadionu a podle izraelského tisku se zúčastní pozdější akce, která se bude konat v prezidentském paláci.
Keňská opozice svolala na dnešek shromáždění, při kterém se měli lidé pomodlit za 70 obětí násilností, které se ve volebním období odehrály. Podle listu Daily Nation ale policie na místo shromáždění poslala zásahové jednotky, které pochodující Odingovy příznivce rozehnaly slzným plynem.
Související
Keňou otřásá případ sériového vraha. Začal manželkou, cílil na ženy
Protestující Keňané zapálili parlament. Vláda povolala armádu, policie střílí do demonstrantů
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
před 1 hodinou
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
před 1 hodinou
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
před 2 hodinami
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
před 3 hodinami
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
před 6 hodinami
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 6 hodinami
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 7 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 8 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 9 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 10 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 10 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 11 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 12 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 13 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
Německá letecká společnost Lufthansa ruší 20 000 evropských letů na krátké vzdálenosti během letní sezóny. Důvodem jsou prudce rostoucí ceny leteckého paliva, které činí mnoho spojů pro firmu ekonomicky nevýhodnými. Cena paliva se od začátku konfliktu mezi USA, Izraelem a Íránem zdvojnásobila, protože se zpomalila jeho produkce a doprava na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák