Brusel/Abidžan - Evropa podává Africe ruku. Znova. Brusel se již po několikáté pokouší navázat nové a lepší vztahy s africkými zeměmi. Jenže nejchudší kontinent už neslyší na finanční injekce a v klidu si rozmýšlí partnerství, vybírat si totiž může hned ze dvou dárců. Hlavním rivalem EU je zde Čína, která má stejně, ne-li víc peněz, a námluvy zvládá se stejnou grácií.
Migrace a terorismus jsou v dnešní době největší obavou Evropanů, proto se vlády EU rozhodly, že musí znovu začít spolupracovat s Afrikou. Jednání byla doposud jednoduché, chudé státy byly ochotné přislíbit potřebná opatření výměnou za rozvojovou pomoc. Tomu je však teď konec, stejně lákavou nabídku dostávají i z Číny, pokud bude chtít EU udržet svůj vliv, musí nabídnout i něco navíc.
"Než bude příliš pozdě, potřebujeme radikální změnu, která umožní řešit Afriku na celoevropské úrovni," myslí si prezident Evropské komise Antonio Tajani. Dnes se má uskutečnit na Pobřeží slonoviny v Abidžanu dvoudenní summit představitelů EU a Afriky, již nyní je však jasné, že jednání budou provázet složitosti. "Předtím byly vztahy založené na dobré vůli pomoci, dnes si však obě strany uvědomují, že se vzájemně potřebují," tvrdí jeden z diplomatů.
To samé si myslí i Geert Laporte z think tanku Evropské centrum pro rozvoj. "Tak před deseti lety to bylo nerovné postavení, Evropa pomáhala, Afrika přijímala. Dnes je to jiné," tvrdí Laporte a dodává, že předchozí summit v Lisabonu sice skončil smlouvou o spolupráci, v následujících letech se však ukázalo, jak nedůslední politici byli. "Evropa zaplatila velkou cenu za to, že se nepodívala do hloubky problémů a jen řešila povrchové změny," myslí si Laporte.
Nejvýrazněji se problém projevuje dnes v Libyi, která po politickém převratu čelí obrovskému nárůstu migrantů, kteří doufají, že na zdejším pobřeží najdou loď, která je převeze do evropského ráje. Kriminální živly mají v Libyji takřka volnou ruku, kromě pašeráctví se rozmáhají i novodobé aukce s otroky.
"Migrace samozřejmě bude hlavním předmětem zájmu na summitu," potvrdil Laporte. "Evropa nyní chápe, že musí řešit problém u kořenů. Nestačí jen řešit ty, kteří již dorazili do Itálie, musíme vyřešit celý ten problém s uprchlickými tábory v Libyi," domnívá se Laporte. Podle něj je proto smlouva o spolupráci důležitější, než kdy dřív. Pokud zlepšíme životní úroveň v Africe, pro uprchlíky tím odpadne motiv emigraci za lepší ekonomickou situací.
V posledních letech je vidět zvýšená snaha Evropy o normalizaci rovnoprávného vztahu s kontinentem. Německá kancléřka Angela Merkelová dotlačila předmět Afriky na jednání států G20, Francouzi i Britové se omluvili za koloniální minulost a na kontinent poslali podstatný díl rozvojové pomoci. Kromě humanitární pomoci se však Evropa začíná dívat na Afriku jako na obchodní partnera. Reagují tak hlavně na Čínu, která vidí v kontinentu velký potenciál.
Čínská diplomacie zahrnuje vše od ekonomiky a obchodních vztahů po politiku. Pokud Čína investuje peníze do soukromého sektoru, očekává na oplátku i spolupráci na politickém poli. Nepotvrzené zprávy mluví dokonce i o tom, že významný představitel armády v Zimbabwe před samotným pučem byl na návštěvě v Pekingu, kde se radil na následujícím postupu.
Související
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
Je rozhodnuto. Evropa Rusku utáhne kohoutky, dovoz zemního plynu utne do konce roku 2027
EU (Evropská unie) , afrika , Čína , uprchlíci , Imigranti z Afriky a Blízkého Východu
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák