Co dokáže evropské mléko? Třeba rozvrátit celý kontinent

NÁZOR - Evropské potravinářské firmy poškozují africké farmáře a pastevce. Jenom během tří let se předním výrobcům mléčných výrobků podařilo proniknout na trh západní Afriky a pomocí evropských nízkých cen tam rozšířit svůj export. Informoval o tom reportér serveru Politico.eu Emmet Livingstone, který se specializuje na potravinářství a zemědělství.

Příčinou nízkých evropských cen, které jsou pro africké země lákavé, a které tím pádem poškozují tamní zemědělce, jsou evropské agrodotace, která kritizoval například bývalý tajemník OSN Kofi Annan (původem z Ghany). Podle Kofiho mají totiž evropští a afričtí výrobci mléka nerovné postavení na mezinárodním trhu. 

"Postavení afrických zemědělců na mezinárodním mlékárenském trhu neprospěl ani fakt, že EU zrušila v roce 2015 kvóty na mléčné výrobky, k čemuž se musela uchýlit vzhledem k ruskému embargu na potraviny," vysvětluje Livingstone.

Západní Afrika se svojí rostoucí populací, s níž souvisí také rostoucí poptávka po potravinách, se tak stala dojnou krávou pro evropské mlékaře, jejichž export do Senegalu, Pobřeží Slonoviny, Ghany a Nigérie vzrostl v letech 2011-2016 z 12 900 tun na 36 700 tun. V těchto zemích navíc ještě část exportu přepracují a reexportují i do dalších afrických zemí.

Světové potravinářské koncerny, jako jsou například Danone, Arla a FrieslandCampina, si dokonce nechaly v této oblasti postavit svá vlastní zařízení na zpracování evropského mléka, které se tam dováží v sušené formě.

Tamní farmáři pak nejsou schopní obstát této tvrdé konkurenci. Je sice pravda, že nikdy nebyli schopní uspokojit rostoucí poptávku po mléčných výrobcích, ale pokud by tento vývoj pokračoval dál, stal by sen tento region zcela závislým na Evropě.

"Lidé, kteří žijí převážně z výroby mléka, bojují," řekl Abama Ibrahim Diallo, prezident výrobců mléčných produktů v Burkině Faso.

Diallo také varoval, že vytěsňování afrických zemědělců z potravinářského trhu a s ním související chudnutí této vrstvy obyvatelstva může mít za následek i zhoršenou bezpečnostní situaci. Synové nespokojených farmářů se v důsledku toho snáze radikalizují a stávají se členy různých teroristických skupin, jako jsou například Islámský stát, nebo Boko Haram. 

Víc mléka, větší zisk

Evropské potravinářské firmy se naopak zase brání tím, že potřebují exportovat mléčné výrobky mimo Evropu, aby přežily.

Ačkoliv je část zemí západní Afriky považovaných za nejchudší na světě, stále se tam vyskytují nejrychleji rostoucí ekonomiky. Světová banka například odhaduje, že by ekonomika Ghany a Pobřeží slonoviny mohla v letošním roce stoupnout o 8,3 % a 7,2 %.

Podle analytika specializujícího se na zemědělský trh Paula Goodisona bylo prvotním účelem kvót omezujících export mléčných výrobků do západní Afriky právě ochrana tamního trhu.

Na závěr je třeba říct, že nyní v zájmu Evropy, tedy ani majitelů potravinářských koncernů, aby západní Afrika, patřící částečně do oblasti Sahelu, chudla.

Se stále se zhoršující ekonomickou situací se může zvyšovat migrace do bohatších evropských zemí, a to nemluvě ani o budoucí hrozbě environmentálních uprchlíků.

Související

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.
Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 

Více souvisejících

Mléko afrika

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy