Co dokáže evropské mléko? Třeba rozvrátit celý kontinent

NÁZOR - Evropské potravinářské firmy poškozují africké farmáře a pastevce. Jenom během tří let se předním výrobcům mléčných výrobků podařilo proniknout na trh západní Afriky a pomocí evropských nízkých cen tam rozšířit svůj export. Informoval o tom reportér serveru Politico.eu Emmet Livingstone, který se specializuje na potravinářství a zemědělství.

Příčinou nízkých evropských cen, které jsou pro africké země lákavé, a které tím pádem poškozují tamní zemědělce, jsou evropské agrodotace, která kritizoval například bývalý tajemník OSN Kofi Annan (původem z Ghany). Podle Kofiho mají totiž evropští a afričtí výrobci mléka nerovné postavení na mezinárodním trhu. 

"Postavení afrických zemědělců na mezinárodním mlékárenském trhu neprospěl ani fakt, že EU zrušila v roce 2015 kvóty na mléčné výrobky, k čemuž se musela uchýlit vzhledem k ruskému embargu na potraviny," vysvětluje Livingstone.

Západní Afrika se svojí rostoucí populací, s níž souvisí také rostoucí poptávka po potravinách, se tak stala dojnou krávou pro evropské mlékaře, jejichž export do Senegalu, Pobřeží Slonoviny, Ghany a Nigérie vzrostl v letech 2011-2016 z 12 900 tun na 36 700 tun. V těchto zemích navíc ještě část exportu přepracují a reexportují i do dalších afrických zemí.

Světové potravinářské koncerny, jako jsou například Danone, Arla a FrieslandCampina, si dokonce nechaly v této oblasti postavit svá vlastní zařízení na zpracování evropského mléka, které se tam dováží v sušené formě.

Tamní farmáři pak nejsou schopní obstát této tvrdé konkurenci. Je sice pravda, že nikdy nebyli schopní uspokojit rostoucí poptávku po mléčných výrobcích, ale pokud by tento vývoj pokračoval dál, stal by sen tento region zcela závislým na Evropě.

"Lidé, kteří žijí převážně z výroby mléka, bojují," řekl Abama Ibrahim Diallo, prezident výrobců mléčných produktů v Burkině Faso.

Diallo také varoval, že vytěsňování afrických zemědělců z potravinářského trhu a s ním související chudnutí této vrstvy obyvatelstva může mít za následek i zhoršenou bezpečnostní situaci. Synové nespokojených farmářů se v důsledku toho snáze radikalizují a stávají se členy různých teroristických skupin, jako jsou například Islámský stát, nebo Boko Haram. 

Víc mléka, větší zisk

Evropské potravinářské firmy se naopak zase brání tím, že potřebují exportovat mléčné výrobky mimo Evropu, aby přežily.

Ačkoliv je část zemí západní Afriky považovaných za nejchudší na světě, stále se tam vyskytují nejrychleji rostoucí ekonomiky. Světová banka například odhaduje, že by ekonomika Ghany a Pobřeží slonoviny mohla v letošním roce stoupnout o 8,3 % a 7,2 %.

Podle analytika specializujícího se na zemědělský trh Paula Goodisona bylo prvotním účelem kvót omezujících export mléčných výrobků do západní Afriky právě ochrana tamního trhu.

Na závěr je třeba říct, že nyní v zájmu Evropy, tedy ani majitelů potravinářských koncernů, aby západní Afrika, patřící částečně do oblasti Sahelu, chudla.

Se stále se zhoršující ekonomickou situací se může zvyšovat migrace do bohatších evropských zemí, a to nemluvě ani o budoucí hrozbě environmentálních uprchlíků.

Související

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.
Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 

Více souvisejících

Mléko afrika

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 49 minutami

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

Příběh Sherlocka Holmese se začal psát před 165 lety. Narodil se Arthur Conan Doyle

Kdo by neznal proslulého detektiva Sherlocka Holmese, hrdinu knih i filmů. Tuto postavu stvořil britský spisovatel Arthur Conan Doyle, který se narodil přesně před 165 lety.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy