Mogadišo - Neznámí ozbrojenci unesli v somálském hlavním městě Mogadišu pracovnici Červeného kříže. S odvoláním na Mezinárodní výbor Červeného kříže o tom dnes informovala agentura AP.
Podle somálské policie je unesenou ženou německá zdravotnice. K činu se zatím nikdo nepřihlásil.
Ozbrojenci ženu unesli z areálu charitativní organizace v Mogadišu ve středu večer. Podle mogadišského policejního mluvčího Mohameda Husseina se jim podařilo ženu odvléci navzdory přítomnosti několika ozbrojených stráží. Strážci byli podle něj mezitím zadrženi.
Unesli zdravotní sestru"Je to zdravotní sestra, která každý den pracovala, aby zachraňovala životy a zlepšovala zdraví některých z nejvíce zranitelných Somálců," uvedl v prohlášení zástupce Červeného kříže Daniel O'Malley.
Chaosem zmítaná země na východě Afriky není pro charitativní pracovníky bezpečná, upozornila AP a připomněla, že tento týden v Mogadišu zastřelili zaměstnankyni Světové zdravotnické organizace (WHO). Na konci března zahynul v somálském hlavním městě zaměstnanec Červeného kříže při bombovém útoku. V letech 2016 až 2017 bylo v Somálsku zabito celkem nejméně 30 charitativních pracovníků.
Totožnost únosců zatím není známa. V Somálsku ale působí teroristická organizace Šabáb, která v minulosti lidi unášela.
Šabáb stojí také za řadou teroristických útoků včetně loňského říjnového atentátu s více než 580 oběťmi. Svými akcemi chtějí milice dosáhnout vytvoření náboženského státu s právem šaría. Na boji proti Šabábu se v Somálsku podílí 22.000 vojáků mírové mise Africké unie (AMISOM). Své síly chtějí ale africké země do konce roku 2020 stáhnout.
Související
Budoucnost Palestinců z Gazy je i v rukou Trumpa. Američané ji údajně řeší v Africe
Teror v Mogadišu: Sebevražedný útočník zabil desítky lidí
Somálsko , únos / rukojmí , Červený kříž
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák