Před 25 lety vznikla Eritrea. Z "africké KLDR" prchají lidé do Evropy

Asmara - Před 25 lety, 24. května 1993, vznikl vyhlášením nezávislosti na sousední Etiopii nový africký stát Eritrea. Východoafrická podlouhlá země u Rudého moře, která má rozlohu asi jako bývalé Československo, je jednou z nejchudších zemí světa a žije v ní přes pět milionů obyvatel.

V této chudé a izolované zemi, které se někdy přezdívá Severní Korea afrického kontinentu, vládne jedna strana a nekonají se volby, platí tam ale často i mnohaletá branná povinnost. Eritrejci proto tvoří jednu z nejpočetnějších složek afrických uprchlíků. Důvodem útěků je podle OSN rozsáhlé porušování lidských práv ze strany vládních úřadů, včetně svévolných poprav, systematického mučení a znásilňování.

Pro strategickou polohu je země s červenomodrozelenou vlajkou s olivovou ratolestí již od dávné minulosti průsečíkem politických zájmů muslimského světa i velmocí. Je produktem koloniálního snažení Itálie, která v roce 1890 spojila rudomořské osady pod názvem Eritrea (Mare Erythraeum = Rudé moře).

Po Itálii patřila země Británii a v roce 1952 byla federativně připojena k Etiopii. Poté, co byla Eritrea vyhlášena etiopskou provincií, vypukla zde dlouholetá válka za nezávislost. Po dohodě mezi etiopskou vládou a povstalci v červenci 1991 se v Eritreji konalo v dubnu 1993 referendum o nezávislosti. Při účasti 98 procent obyvatelstva hlasovalo pro samostatnost 99,8 procenta.

V zemi je úřední řečí tigriňa a arabština a z hlediska vyznání je polovina Eritrejců křesťanů (koptů) a polovina muslimů. V multietnické zemi žije devět národností, nejpočetnější jsou z asi 55 procenty Tigriňové, kolem 30 procent je Tigrejců. Od vyhlášení nezávislosti zemi vládne prezident Isajas Afewerki.

Související

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael zvažuje deportaci násilníků z Eritreji, naznačil Netanjahu

Premiér Benjanim Netanjahu v neděli uvedl, že Izrael zvažuje deportaci Eritrejců, kteří se o den dříve zúčastnili výtržností. Protesty uchazečů o azyl z africké země se v sobotu v Tel Avivu zvrhly v násilnosti a střety s policií. Zranění utrpělo přes sto lidí. 

Více souvisejících

Eritrea afrika uprchlíci

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 23 minutami

před 56 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy