Paříž/Bamako - Při operaci francouzské armády na východě Mali byl zabit jeden z lídrů severoafrické odnože teroristické sítě Islámský stát (IS). Oznámil to dnes francouzský generální štáb. Při nočním náletu zahynul také další člen teroristické organizace a dva civilisté, napsala agentura Reuters.
Smrt Mohameda Ag Almounera a jednoho z členů jeho ochranky potvrdila komanda vyslaná na místo po leteckém úderu, uvedl generální štáb. Mluvčí Patrik Steiger agentuře AFP řekl, že Almouner je jedním ze zástupců vůdce odnože IS v regionu Sahary (EGIS). Ta působí v částech Mali, Burkiny Faso a Nigeru a přihlásila se mimo jiné k útoku, při němž v posledně jmenované zemi loni v říjnu přišla o život čtveřice amerických vojáků.
Francouzský úder provedený nedaleko města Ménaka v noci na dnešek zabil také dva civilisty: ženu a dospívajícího chlapce. Armáda nyní vyšetřuje, proč se v době náletu na místě vyskytovali. "Vazba mezi civilisty a vůdcem džihádistů zůstává neurčená," řekl Steiger. Generální štáb vyjádřil nad jejich smrtí lítost a pozůstalým kondoloval.
"Francouzské podmínky pro zahájení palby jsou obzvláště přísné a jejich cílem je zabránit civilním ztrátám. (...) Potvrzená přítomnost civilistů v blízkosti cíle by měla za následek odvolání mise," citovala AFP vyjádření generálního štábu.
Francie má v rámci protiteroristické operace Barkhane v pěti zemích Sahelu celkem 4000 vojáků, v Mali jsou také jednotky OSN. Velké části Mali se však nedaří kontrolovat a vojáci jsou zde často cílem smrtících útoků.
Francouzská armáda pomáhala v roce 2013 potlačit povstání na severu země a s povstaleckou skupinou Tuaregů bylo následně podepsáno příměří ve snaze izolovat radikální islamisty. Ti od roku 2015 útočí v centrální i jižní části Mali a jejich působnost sahá také za hranice do Nigeru a Burkiny Faso.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Islámský stát (IS) , Mali , Francie , Mohamed Ag Almouner , Francouzská armáda
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 47 minutami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 1 hodinou
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 1 hodinou
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 2 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 2 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 3 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 3 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 4 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 5 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
včera
„Vítězství amerického lidu.“ Rozhodnutí soudu oslavují demokraté i republikáni
včera
Nejvyšší soud Spojených států zrušil Trumpova cla
včera
Může boj s extrémním počasím fungovat? Stačilo málo a nedaleký stát zachránil tisíce lidských životů
včera
Hamás volí nového vůdce. Hlasuje se v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu i v zahraničí
včera
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
včera
Zelenskyj: Kyjev je v rámci snah o ukončení války připraven k velkému kompromisu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že Kyjev je v rámci snah o ukončení války připraven k „velkému kompromisu“. V rozhovoru pro japonskou tiskovou agenturu Kyodo News uvedl, že Ukrajina by mohla souhlasit se zmrazením konfliktu na současných bojových liniích. Zdůraznil však, že země nehodlá přistupovat na neustálá ultimáta ze strany Ruska, které označil za agresora.
Zdroj: Libor Novák