Černé skříňky z havarovaného boeingu bude analyzovat Franice, Německo odmítlo

Černé skříňky z havarovaného etiopského Boeingu 737 MAX 8 bude analyzovat francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA). Oznámil to dnes jeho mluvčí, a to krátce poté, co podobný úřad v Německu odmítl skříňky přijmout s odkazem na to, že jde o nový model, na který není vybaven. Informovala o tom agentura Reuters.

Etiopské aerolinky Ethiopian Airlines dnes původně oznámily, že kvůli nedostatku technické kapacity pošlou černé skříňky k analýze do Německa. Německý Spolkový úřad pro vyšetřování leteckých nehod (BFU) to ale následně odmítl. "Toto (Boeing 737 MAX 8) je nový typ letadla s novými černými skříňkami a s novým softwarem. My to udělat nemůžeme," odůvodnil rozhodnutí BFU jeho mluvčí Germout Freitag.

Obě černé skříňky, tedy zapisovač hovorů v pilotní kabině i záznamník s technickými údaji o letu, byly nalezeny na místě neštěstí, zhruba 60 kilometrů od etiopského hlavního města Addis Abeba. Skříňky jsou poškozené, uvedli američtí experti, kteří jsou ale přesvědčeni, že do 24 hodin od stažení dat bude možné mít nějaké prvotní výsledky.

Mluvčí Ethiopian Airlines Asrat Begashaw dnes zdůraznil, že stále není jasné, co se v neděli stalo. Pilot havarovaného letadla ale podle něj hlásil potíže s řízením stroje. Mluvčí tak popřel jednu z verzí o externí příčině pádu letadla, jako je například srážka s ptáky.

"Pilot hlásil potíže s řízením stroje a požádal, aby se mohl vrátit. A skutečně mu bylo povoleno vrátit se zpět (na letiště v Addis Abebě)," cituje agentura Reuters mluvčího společnosti.

Památku obětí neštěstí dnes na místě, kam se letoun v neděli zřítil, uctili jejich rodiny a přátelé. Pod provizorním obloukem z květin ve vyprahlé oblasti za etiopskou metropolí pokládali další květiny, fotografie i vzkazy.

Mluvčí společnosti Ethiopian Airlines rovněž oznámil, že záchranáři nebudou identifikovat těla obětí. Kvůli silnému nárazu totiž našli jen části lidských pozůstatků. Cestující v havarovaném stroji pocházeli z 35 zemí.

Po celém světě byly dosud z provozu preventivně vyřazeny zhruba dvě třetiny z 371 letadel tohoto modelu. Před necelým půlrokem totiž havaroval stejný model boeingu indonéské společnosti - krátce po startu spadl do Jávského moře. Zahynulo tehdy 189 lidí.

Nové boeingy mohly dosud létat ve Spojených státech, kde se tato letadla vyrábějí a kde se za jejich letuschopnost postavil Federální úřad pro letectví (FAA). Prezident Donald Trump ale dnes oznámil, že letadla MAX 8 a MAX 9 už nemohou létat ani v USA, než se zjistí, co způsobilo nehodu v Etiopii. Předtím podobné rozhodnutí přijala i Kanada.

Podle některých odborníků se může vyšetřování příčin havárie táhnout měsíce. Příčiny loňské havárie indonéského letadla nebyly dosud zjištěny.

Související

Boeing 737 Lion Air, autor: Dani Wid

Při leteckých nehodách letos zahynulo 293 lidí, o polovinu méně než loni

Při leteckých haváriích letos zemřelo 293 lidí, což je téměř poloviční počet oproti předchozímu roku, a rok 2019 se tak stal co do počtu mrtvých při nehodách třetím nejbezpečnějším od druhé světové války. Ve své předběžné zprávě o tom dnes informovalo hamburské středisko pro vyhodnocování údajů leteckých nehod JACDEC. Nejtragičtější nehodou letos byl březnový pád letadla etiopských aerolinek, při němž zahynulo 157 lidí.
Boeing 737 MAX

Malér za malérem. Šéf Boeingu připustil chyby, získat důvěru zpět bude těžké

Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v pilotní kabině letounů Boeing 737 MAX. Zároveň předpověděl, že potrvá nějaký čas, než výrobce znovu získá důvěru zákazníků, otřesenou dvěma leteckými katastrofami s 346 oběťmi na životech. Ty vedly k zákazu létání zmíněných strojů po celém světě.

Více souvisejících

zřícení letadla Ethiopian Airlines (10.3.2019) Etiopie

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy