Krveprolití v Kongu: Za dva roky zemřelo 1900 lidí, další tisíce terčem únosu

V regionech Kivu na východě Konga zemřelo za dva roky do letošního června 1900 civilistů a 3300 jich bylo uneseno. Za násilnostmi stojí nejen zhruba 130 ozbrojených skupin, které v oblasti působí, ale i vládní bezpečnostní složky. Ve své společné zprávě to dnes uvedly organizace Human Rights Watch (HRW) a Skupina pro studium Konga z jedné z newyorských univerzit.

"V konžských východních provinciích Kivu proti sobě z nespočtu různých důvodů bojuje 130 ozbrojených skupin, což z tohoto regionu činí jednu z nejnásilnějších oblastí na světě," uvedl ředitel HRW pro střední Afriku Lewis Mudge.

V posledních dvou letech byla podle zprávy epicentrem násilností oblast u města Beni. Odehrála se tam skoro třetina vražd civilistů, většinou kvůli střetů mezi konžskými bezpečnostními složkami a ugandskou islamistickou milicí zvanou Sjednocené demokratické síly (ADF). ADF je záhadná a do sebe uzavřená skupina, kterou úřady viní ze zodpovědnosti za sérii masakrů, při kterých od roku 2014 zemřelo několik set civilistů, poznamenala agentura AFP.

Zpráva rovněž uvádí, že navzdory široce rozšířenému názoru nelze říci, že by se násilnosti koncentrovaly v těžařských oblastech. Pouze 20 procent násilných incidentů se odehrálo ve vzdálenosti do 20 kilometrů od dolu.

Některé útoky jsou tedy přímo spojené se snahou o kontrolu dolů, nicméně ozbrojené skupiny podle zprávy získávají prostředky různými způsoby. Jde především o výrobu dřevěného uhlí, pytláctví, únosy a vybírání výpalného od obchodníků a dalších organizací.

Za část násilností ovšem podle zprávy nesou zodpovědnost i vládní bezpečnostní složky. Ty často napadají civilisty, které by přitom měly chránit. Vysoce postavení politici či příslušníci armády a zpravodajských služeb také v daném období vytvářeli, podporovali a využívali ozbrojené skupiny v Kivu i jinde v Kongu. Jejich cílem bylo často zajištění kontroly nad územím, nerostným bohatstvím nebo nad výběrem daní.

Na východě Konga panuje zhoršená bezpečnostní situace už 25 let. Region navíc v poslední době sužuje druhá nejhorší epidemie eboly, která si tam za rok vyžádala už téměř 1900 životů. Působení ozbrojených skupin značně komplikuje snahy lékařů a humanitárních organizací o zastavení šíření nákazy, v regionu jsou časté útoky na zdravotnický personál.

Související

Více souvisejících

Kongo Human Rights Watch

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy