Mubarak poprvé u soudu. Líčení přihlížel v kleci

Káhira - Na policejní akademii v Káhiře začal ve středu dopoledne za přísných bezpečnostních opatření proces s Husním Mubarakem. Bývalý egyptský exprezident se před soudem bude zodpovídat z korupce a podílu na smrti protivládních demonstrantů, informuje agentura AFP.

Nemocný Mubarak sleduje slyšení z lůžka, které je umístěno ve velké černé kleci. Spolu s ním čelí obviněním i jeho synové Alá a Gamá, bývalý ministr vnitra Habíb Adly a dalších šest činitelů bývalého režimu. Před zahájením procesu Mubarak se svými syny chvíli hovořil přes mříže. Předsedající soudce Ahmad Rafát po zahájení slyšení prohlásil, že proces bude veden "v naprostém klidu". Varoval, že z auly vykáže každého, kdo bude jednání rušit. Exprezident ráno v sanitce opustil nemocnici v letovisku Šarm aš-Šajch. V koloně byl dopraven na letiště, odkud ho letadlo přepravilo na vojenské letiště v Káhiře. Odtud pak vrtulníkem odletěl k policejní akademii na káhirském předměstí, která dříve nesla jeho jméno. K budově, kde se soud odehrává, Mubaraka přivezla sanitka.

V jednací síni, kde se přelíčení koná, sedí na lavicích stovky lidí. Jsou mezi nimi i příbuzní některých demonstrantů, kteří zemřeli při lednových a únorových protestech.

Před příjezdem Mubaraka k soudu se před budovou policejní akademie shromáždily stovky lidí. Mezi desítkami exprezidentových stoupenců a odpůrců se strhla potyčka, během níž létaly vzduchem lahve s vodou a kameny. Policie je po chvíli oddělila.

Historický proces s někdejším neomezeným vládcem země na Nilu doprovází přísná bezpečnostní opatření. Areál policejní akademie je obehnaný ostnatým drátem, na místě hlídkují tři tisíce policistů a vojáků. Vjezdy do akademie hlídá několik vozidel pořádkové policie. Proces měl být původně veden v kongresovém sále v Káhiře. Nakonec ho režim přemístil na předměstí do budovy policejní akademie. Budova je v přísně střeženém areálu, kam by se neměl dostat nikdo neprověřený. V letovisku u Rudého moře byl Mubarak držen v nemocnici od poloviny dubna. Hospitalizován byl poté, co u výslechu dostal infarkt. V nemocnici několikrát upadl do bezvědomí a do kómatu. Podle egyptského státního zastupitelství rovněž trpí depresemi, celkovým vyčerpáním, nepravidelným srdečním tepem a nízkým krevním tlakem. Kromě toho má rakovinu žaludku. Husní Mubarak je souzen kvůli obvinění ze zpronevěry a za rozkaz střílet do davů demonstrantů při protestech, které přivodily pád jeho režimu. Pokud bude bývalému prezidentovi prokázána vina ve všech bodech obžaloby, může jej čekat i trest smrti. Webový portál BBC píše, že bude velmi obtížné prokázat, že za střelbu do demonstrantů nese odpovědnost Mubarak. Není pochyb o tom, že zahynuly stovky lidí, na jejichž smrti měly podíl vládní síly. Avšak kdo vydával rozkazy, ať už písemné nebo ústní, nelze jednoznačně určit, domnívá se analytik stanice BBC Jon Leyne. Příkazy podle něj patrně nevydávali uniformovaní důstojníci, ale třeba odstřelovači, kteří po nocích hlídkovali na střechách káhirských budov. Mubarak odstoupil z úřadu v únoru po osmnácti dnech krvavých protestů. Egyptu vládl tři desítky let. Při povstání, které vypuklo 25. ledna, přišlo o život 850 lidí a 6000 dalších utrpělo zranění.

Související

Husní Mubarak

Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let

Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Bylo mu 91 let a v čele země stál jako její čtvrtý prezident 30 let, do revolučního roku 2011. O jeho úmrtí dnes informovala egyptská státní televize, Mubarak se podle ní nedávno podrobil chirurgickému zákroku, který následovaly komplikace. Egyptské úřady kvůli státníkově úmrtí vyhlásily třídenní smutek.

Více souvisejících

Husní Mubarak Egypt

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy