Mubarak poprvé u soudu. Líčení přihlížel v kleci

Káhira - Na policejní akademii v Káhiře začal ve středu dopoledne za přísných bezpečnostních opatření proces s Husním Mubarakem. Bývalý egyptský exprezident se před soudem bude zodpovídat z korupce a podílu na smrti protivládních demonstrantů, informuje agentura AFP.

Nemocný Mubarak sleduje slyšení z lůžka, které je umístěno ve velké černé kleci. Spolu s ním čelí obviněním i jeho synové Alá a Gamá, bývalý ministr vnitra Habíb Adly a dalších šest činitelů bývalého režimu. Před zahájením procesu Mubarak se svými syny chvíli hovořil přes mříže. Předsedající soudce Ahmad Rafát po zahájení slyšení prohlásil, že proces bude veden "v naprostém klidu". Varoval, že z auly vykáže každého, kdo bude jednání rušit. Exprezident ráno v sanitce opustil nemocnici v letovisku Šarm aš-Šajch. V koloně byl dopraven na letiště, odkud ho letadlo přepravilo na vojenské letiště v Káhiře. Odtud pak vrtulníkem odletěl k policejní akademii na káhirském předměstí, která dříve nesla jeho jméno. K budově, kde se soud odehrává, Mubaraka přivezla sanitka.

V jednací síni, kde se přelíčení koná, sedí na lavicích stovky lidí. Jsou mezi nimi i příbuzní některých demonstrantů, kteří zemřeli při lednových a únorových protestech.

Před příjezdem Mubaraka k soudu se před budovou policejní akademie shromáždily stovky lidí. Mezi desítkami exprezidentových stoupenců a odpůrců se strhla potyčka, během níž létaly vzduchem lahve s vodou a kameny. Policie je po chvíli oddělila.

Historický proces s někdejším neomezeným vládcem země na Nilu doprovází přísná bezpečnostní opatření. Areál policejní akademie je obehnaný ostnatým drátem, na místě hlídkují tři tisíce policistů a vojáků. Vjezdy do akademie hlídá několik vozidel pořádkové policie. Proces měl být původně veden v kongresovém sále v Káhiře. Nakonec ho režim přemístil na předměstí do budovy policejní akademie. Budova je v přísně střeženém areálu, kam by se neměl dostat nikdo neprověřený. V letovisku u Rudého moře byl Mubarak držen v nemocnici od poloviny dubna. Hospitalizován byl poté, co u výslechu dostal infarkt. V nemocnici několikrát upadl do bezvědomí a do kómatu. Podle egyptského státního zastupitelství rovněž trpí depresemi, celkovým vyčerpáním, nepravidelným srdečním tepem a nízkým krevním tlakem. Kromě toho má rakovinu žaludku. Husní Mubarak je souzen kvůli obvinění ze zpronevěry a za rozkaz střílet do davů demonstrantů při protestech, které přivodily pád jeho režimu. Pokud bude bývalému prezidentovi prokázána vina ve všech bodech obžaloby, může jej čekat i trest smrti. Webový portál BBC píše, že bude velmi obtížné prokázat, že za střelbu do demonstrantů nese odpovědnost Mubarak. Není pochyb o tom, že zahynuly stovky lidí, na jejichž smrti měly podíl vládní síly. Avšak kdo vydával rozkazy, ať už písemné nebo ústní, nelze jednoznačně určit, domnívá se analytik stanice BBC Jon Leyne. Příkazy podle něj patrně nevydávali uniformovaní důstojníci, ale třeba odstřelovači, kteří po nocích hlídkovali na střechách káhirských budov. Mubarak odstoupil z úřadu v únoru po osmnácti dnech krvavých protestů. Egyptu vládl tři desítky let. Při povstání, které vypuklo 25. ledna, přišlo o život 850 lidí a 6000 dalších utrpělo zranění.

Související

Husní Mubarak

Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let

Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Bylo mu 91 let a v čele země stál jako její čtvrtý prezident 30 let, do revolučního roku 2011. O jeho úmrtí dnes informovala egyptská státní televize, Mubarak se podle ní nedávno podrobil chirurgickému zákroku, který následovaly komplikace. Egyptské úřady kvůli státníkově úmrtí vyhlásily třídenní smutek.

Více souvisejících

Husní Mubarak Egypt

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy