Káhira - Na policejní akademii v Káhiře začal ve středu dopoledne za přísných bezpečnostních opatření proces s Husním Mubarakem. Bývalý egyptský exprezident se před soudem bude zodpovídat z korupce a podílu na smrti protivládních demonstrantů, informuje agentura AFP.
Nemocný Mubarak sleduje slyšení z lůžka, které je umístěno ve velké černé kleci. Spolu s ním čelí obviněním i jeho synové Alá a Gamá, bývalý ministr vnitra Habíb Adly a dalších šest činitelů bývalého režimu. Před zahájením procesu Mubarak se svými syny chvíli hovořil přes mříže. Předsedající soudce Ahmad Rafát po zahájení slyšení prohlásil, že proces bude veden "v naprostém klidu". Varoval, že z auly vykáže každého, kdo bude jednání rušit. Exprezident ráno v sanitce opustil nemocnici v letovisku Šarm aš-Šajch. V koloně byl dopraven na letiště, odkud ho letadlo přepravilo na vojenské letiště v Káhiře. Odtud pak vrtulníkem odletěl k policejní akademii na káhirském předměstí, která dříve nesla jeho jméno. K budově, kde se soud odehrává, Mubaraka přivezla sanitka.
V jednací síni, kde se přelíčení koná, sedí na lavicích stovky lidí. Jsou mezi nimi i příbuzní některých demonstrantů, kteří zemřeli při lednových a únorových protestech.
Před příjezdem Mubaraka k soudu se před budovou policejní akademie shromáždily stovky lidí. Mezi desítkami exprezidentových stoupenců a odpůrců se strhla potyčka, během níž létaly vzduchem lahve s vodou a kameny. Policie je po chvíli oddělila.
Historický proces s někdejším neomezeným vládcem země na Nilu doprovází přísná bezpečnostní opatření. Areál policejní akademie je obehnaný ostnatým drátem, na místě hlídkují tři tisíce policistů a vojáků. Vjezdy do akademie hlídá několik vozidel pořádkové policie. Proces měl být původně veden v kongresovém sále v Káhiře. Nakonec ho režim přemístil na předměstí do budovy policejní akademie. Budova je v přísně střeženém areálu, kam by se neměl dostat nikdo neprověřený. V letovisku u Rudého moře byl Mubarak držen v nemocnici od poloviny dubna. Hospitalizován byl poté, co u výslechu dostal infarkt. V nemocnici několikrát upadl do bezvědomí a do kómatu. Podle egyptského státního zastupitelství rovněž trpí depresemi, celkovým vyčerpáním, nepravidelným srdečním tepem a nízkým krevním tlakem. Kromě toho má rakovinu žaludku. Husní Mubarak je souzen kvůli obvinění ze zpronevěry a za rozkaz střílet do davů demonstrantů při protestech, které přivodily pád jeho režimu. Pokud bude bývalému prezidentovi prokázána vina ve všech bodech obžaloby, může jej čekat i trest smrti. Webový portál BBC píše, že bude velmi obtížné prokázat, že za střelbu do demonstrantů nese odpovědnost Mubarak. Není pochyb o tom, že zahynuly stovky lidí, na jejichž smrti měly podíl vládní síly. Avšak kdo vydával rozkazy, ať už písemné nebo ústní, nelze jednoznačně určit, domnívá se analytik stanice BBC Jon Leyne. Příkazy podle něj patrně nevydávali uniformovaní důstojníci, ale třeba odstřelovači, kteří po nocích hlídkovali na střechách káhirských budov. Mubarak odstoupil z úřadu v únoru po osmnácti dnech krvavých protestů. Egyptu vládl tři desítky let. Při povstání, které vypuklo 25. ledna, přišlo o život 850 lidí a 6000 dalších utrpělo zranění.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let
Egyptský soud osvobodil syny exprezidenta Mubaraka, čelili závažnému obvinění
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák