Beghází - V Libyi začal v neděli první proces s příznivci režimu zabitého vůdce země Muammara Kaddáfího, píše agentura AFP. Před soudem stanulo 41 lidí, kteří jsou obžalováni ze spiknutí proti libyjské revoluci.
Většinu z obžalovaných tvoří civilisté. Soudí je vojenský tribunál ve městě Benghází, kde loni v únoru vypuklo povstání proti Kaddáfímu.Čtyřicítka mužů čelí obvinění, že podporovala starý režim v jeho tvrdých zákrocích proti protestujícím Libyjcům a pomáhala uprchnout vězňům, které zajali povstalci.Patnáctičlenný tým obhájců vznesl námitku, že o osudu civilistů rozhoduje vojenský soud. Proces bude pokračovat 15. února. Jeho předpokládaná délka ani výše možných trestů pro obžalované nejsou známy.Soud kritizují i ochránci lidských práv. "Libyjská prozatímní vláda a její mezinárodní zastánci by měli za nejvyšší prioritu považovat fungující soudní systém a zavedení právní reformy, která by chránila lidská práva v Libyi," píše v reakci mezinárodní organizace Human Rights Watch (HRW).Proces začal nedlouho poté, co lidskoprávní aktivisté vyjádřili pochyby nad nynější libyjskou justicí a obvinili bývalé vzbouřence z mučení zadržovaných Kaddáfího přívrženců. Organizace Lékaři bez hranic dokonce kvůli zprávám o mučení lidí zadržovaných v místních věznicích přerušila svou práci ve městě Misráta na severozápadě Libye.Libyjští představitelé trvají na tom, že jejich soudní systém je způsobilý k tomu, aby řídil procesy s bývalými přívrženci režimu, včetně prominentního Kaddáfího syna Sajfa Isláma.Sajf Islám byl zatčen loni v listopadu a nyní je ve vazbě ve městě Zintánu. Jeho vydání požaduje Mezinárodní trestní soud v Haagu, ale libyjské vedení slibuje, že mu zajistí spravedlivý soud.
Související
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
Evropa čelí sílící krizi. Situace v libyjských detenčních zařízeních je kritická, říká Zwiefelhofer Čáslavová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Předpověď počasí na začátek Velikonoc. Má být den ode dne lépe
před 8 hodinami
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
včera
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
včera
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
včera
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
včera
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
včera
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
včera
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
včera
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
včera
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
včera
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
včera
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
včera
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
včera
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
včera
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
včera
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
včera
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
včera
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
včera
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
včera
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
Cesta k ukončení válečného konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem naráží na zásadní překážky, které plynou z diametrálně odlišných požadavků obou stran. Přestože administrativa prezidenta Donalda Trumpa dává veřejně najevo optimismus a mluví o probíhajících jednáních, evropští spojenci i státy v Perském zálivu vyjadřují rostoucí obavy z nedostatku skutečného pokroku. Propast mezi tím, co Washington žádá a co je Teherán ochoten nabídnout, zůstává hluboká a návrat k jednacímu stolu doprovází řada nejistot.
Zdroj: Libor Novák