Černoch špatně zaparkoval. Policisté ho přivázali za auto a usmýkali k smrti!

Johannesburg - Osm jihoafrických policistů uvláčelo k smrti Mosambičana, kterého autem táhli k policejní stanici na černošském předměstí Johannesburgu. Vedení policie je dnes postavilo mimo službu. Případ se začal vyšetřovat jako vražda.

Úterní incident, který odhalil amatérský videozáznam zveřejněný ve čtvrtek v médiích, vyvolal skandál, jenž podle agentury Reuters vážně poškodil pověst místní policie.

Jižní Afrika je proslulá vysokou mírou kriminality a právě probíhá veřejností hojně sledovaný soud s kdysi obdivovaným beznohým atletem Oscarem Pistoriem, který v Pretorii zastřelil svou přítelkyni Reevu. Jenže se zdá, že otřesných činů se tam dopouštějí i ti, kteří by měli zákon chránit.

Sedmadvacetiletý taxikář Mida Macia zaparkoval svůj vůz v Daveytonu, který leží východně od Johanesburgu. Podle svědků ale svou Toyotu postavil na špatnou stranu silnice a blokoval dopravu.

Také zuřivě troubil, aby přilákal zákazníka. S přivolanými policisty se pak začal hádat. Stálo ho to život. Nepříčetní muži v uniformách ho za přihlížení davu připoutali k dodávce a usmýkali ho.

"Připoutali ho vzadu k policejní dodávce a praštili ho dveřmi do obličeje. Crčela z něj krev a oni se rozjeli. Řval bolestí a prosil je, ať zastaví, ale marně," vylíčil listu Daily Sun očitý svědek. Otřesnou podívanou někdo natočil na mobil.

Policisté vláčeli Maciu za svou dodávkou kolem půl sedmé večer, v devět hodin byl nalezen mrtvý v cele. Mluvčí vyšetřovacího týmu Moses Dlamini uvedl, že pravděpodobnou příčinou smrti taxikáře byla zranění hlavy a vnitřní krvácení.

Incident podle místních komentářů vyhrotil napětí, které již delší dobu panuje mezi jihoafrickými obyvateli a policií. Té se vyčítá, že její příslušníci jsou špatně vycvičení a často se uchylují k násilí.

Policie má také pověst zkorumpovaného sboru, který dosahuje špatných výsledků při vyšetřování zločinů. Obyvatelé jsou podle odborníků traumatizováni úrovní násilí v zemi.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

jihoafrická republika Taxi policie

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

před 2 hodinami

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

Zachrání někdo rozvojové země, než je zničí počasí? Plamenné projevy Guterrese a spol. jsou bez činů k ničemu

Globální klimatická konference COP29 je v plném proudu. V ázerbájdžánském Baku už vystoupili první lídři s doslova plamennými projevy. Zatímco se přední světové mocnosti dohadují o podpoře pro rozvojové a méně bohaté země, v ohrožení jsou životy milionů lidí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy