Egyptský vůdce oznámil své plány. Muslimské bratrstvo je odmítá

Káhira - Přechodný egyptský prezident Adlí Mansúr nastínil časový harmonogram opatření, která by měla stabilizovat situaci v zemi. Počítá se změnou islamistické ústavy a jejím schválením ve všeobecném referendu. Příští rok by se pak měly v Egyptě konat nové volby. Informuje server BBC.

Nepokoje přitom v Egyptě neutichají. Jen z Káhiry je po včerejších střetech demonstrantů s armádou hlášeno 51 mrtvých.

Mansúr oznámil, že expertní skupina pro revizi ústavy bude zformována do 5 dnů. V horizontu 4 měsíců by pak Egypťané měli o změněné ústavě rozhodnout v referendu. Po případném schválení konstituce by se měly uskutečnit parlamentní volby, nejdříve však příští rok. Přímá volba nového prezidenta má proběhnout teprve až se sejde nový parlament.

Od moci odstavené Muslimské bratrstvo Mansúrův plán odmítlo. Essam al-Erian, místopředseda jeho politické odnože strany Svoboda a spravedlnost, označil opatření za výnos muže dosazeného pučisty, který přivede lid zpět na náměstí.

Masové protesty příznivců i odpůrců sesazeného prezidenta Muhammada Mursího nadále pokračují. Armáda se domnívá, že situaci by mohlo uklidnit ustavení přechodné vlády, o kterém jedná jmenovaný premiér, bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, Muhammad Baradej.

Pozorovatelé soudí, že Egypt by se mohl ponořit do všeobecného násilí, pokud by se stávající plány nastíněné armádou dosazeným přechodným prezidentem ukázaly jako neživotaschopné.

Související

Více souvisejících

Egypt Adlí Mansúr

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy