Masakr v Nairobi: 62 mrtvých. Stojí za vražděním "Bílá vdova" z Británie?

Nairobi - Teroristický útok v Keni iniciovala zřejmě britská běloška, která konvertovala k islámu, a to jako pomstu za uvěznění a souzení jejího partnera keňskými úřady. S odvoláním na keňské vyšetřovatele to uvedl na svém serveru britský deník Daily Mirror.

Mezi mrtvými extremisty somálských islamistických milicí Šabáb se našlo tělo bělošky, kterou se nyní experti snaží identifikovat. Spekuluje se, že jde o Samanthu Lewthwaiteovou (29), přezdívanou Bílá vdova, která byla provdaná za sebevražedného atentátníka, jenž se podílel na pumových útocích v londýnské hromadné dopravě v červenci 2005.

Masakr v nákupním středisku v keňské metropoli Nairobi měl být odpovědí na dopadení londýnského rodáka Jermainea Granta.

Lewthwaiteová s ním údajně plánovala provést pumové útoky v keňských přímořských letoviscích. Policie ale dopadla dvojici v jejich bytě v Mombase v prosinci 2011. Lewthwaiteové se však podařilo uprchnout a úřady po ní od té doby marně pátraly.Grant (31) měl být od pondělka souzen v Mombase, ale proces byl odložen kvůli víkendovému incidentu v Nairobi, který svým načasováním zjevně s chystaným procesem souvisí. Pokud se tedy definitivně potvrdí, že organizátorkou přepadení s desítkami mrtvých byla skutečně Lewthwaiteová.

Drama v keňské metropoli však pokračuje. V centru Nairobi se po tři dny ozývala střelba a z komplexů stoupal dým. Teroristé zabili nejméně 62 lidí a 200 dalších jich zranili. Vojáci objekt dál prohledávají a pátrají po útočnících. Není totiž jisté, kolik jich přesně bylo. Keňské úřady už dříve oznámily, že jejich jednotky zneškodnily nejméně tři teroristy a deset jich zatkly. Někteří z nich na sobě měli ženské oblečení.

Mezi oběťmi byly téměř dvě desítky cizinců z Francie, Kanady, Nizozemska, Indie nebo třeba Číny. Tisíce Keňanů v předešlých dnech darovaly svou krev k léčbě téměř 200 zraněných, píše rozhlas.cz. 

Ze světa přicházejí projevy solidarity. Americký prezident Barack Obama odsoudil teroristický útok a nabídl africké zemi svou pomoc.

Šabáb v Somálsku od roku 2007 bojuje o ovládnutí země, během posledních dvou let ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili ozbrojence z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole. Právě kvůli tomu, že v roce 2011 se do boje se somálskými milicemi zapojily keňské jednotky, začali příslušníci milicí útočit na keňském území. Za poslední dva roky se jim připisuje několik útoků. Nynější akce byla nejkrvavější od roku 1998, kdy al-Káida zaútočila na americké velvyslanectví v Nairobi se dvěma stovkami obětí na životech.

Související

Terorismus

Islamisté z hnutí Šabáb terorizují Keňu. Při přestřelce zemřely čtyři děti

Čtyři žáci základní školy byli zabiti poté, co se na východě Keni dostali do přestřelky mezi policií a údajnými ozbrojenci ze somálské islamistické milice Šabáb. Informoval o tom dnes sever BBC. Zřejmě tak podle něj pokračuje zvýšená aktivita islamistů v Keni, kteří v neděli při přepadení letecké základny na jihu země zabili tři Američany. Současný pokus o proniknutí na jinou základnu, kde byli přítomni britští vojáci, skončil neúspěšně.
Keňská policie

V Keni pozatýkali islamisty z hnutí Šabáb, plánovali útok na čínskou farmu

Keňská policie překazila na východě země zřejmě další útok somálských islamistů z teroristického hnutí Šabáb, tentokrát namířený proti čínské stavební firmě. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval oblastní policejní šéf David Kerina. Minulý týden radikálové Šabábu přepadli hotelový komplex v Nairobi a zabili při tom 21 lidí a tři desítky zranili.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Keni

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy