Nairobi - Somálské islamistické milice Šabáb, k nimž se hlásí teroristické komando, jež od soboty vraždilo v nairobském obchodním centru, dnes obvinily keňské bezpečnostní síly ze smrti 137 rukojmích. Vládní mluvčí obvinění vzápětí popřel a potvrdil, že stále platí 61 mrtvých civilistů. K uctění památky obětí začal v Keni třídenní státní smutek. Speciální týmy v troskách komplexu hledají těla dalších možných obětí i útočníků a prověřují, zda někde nezůstaly nastražené nálože.
Šabáb na svém twitterovém účtu uvedl, že o život přišlo 137 rukojmích. Vinu na tom prý mají keňské síly, které nedokázaly porazit mudžáhidy uvnitř centra, a proto použily "chemický plyn". Aby pak "svůj zločin zakryly", způsobily zřícení budovy, pod jejímiž troskami pohřbily důkazy a všechny rukojmí.
Vládní mluvčí Manoah Esipisu vzápětí podle agentury AP tvrzení Šabábu popřel a dodal, že stále platí oficiální bilance 61 mrtvých civilistů. "Šabáb je znám svými divokými prohlášeními a na tom, co říkají, není ani zrnko pravdy," řekl. Podle něj horní patra centra Westgate se zřítila kvůli požáru založenému teroristy. Ví se prý, že pod troskami jsou těla ještě osmi civilistů, která ale už byla zahrnuta do oficiálních počtů.
Keňský prezident Uhuru Kenyatta v úterý večer oznámil konec zásahu proti teroristům a uvedl, že během čtyřdenních bojů s útočníky ze somálských milicí Šabáb přišlo o život 61 civilistů a šest vojáků. Po smrti je také pět teroristů a 11 se podařilo zadržet.
Uvedené počty ale nemusejí být konečné. Podle zpravodajské stanice BBC se totiž předpokládá, že pod sutinami části čtyřpatrového centra, která se zřítila po požáru, najdou speciální týmy další mrtvé, včetně některých útočníků. Keňský list Standard dnes tvrdí, že v úterý večer z centra vynesli těla desítek obětí. Úřady každopádně dosud evidují kolem 60 pohřešovaných osob.
Podle agentury AFP ruiny prohledávají týmy se psy vycvičenými pro hledání těl, ale i výbušnin, které mohli před koncem bojů ještě nastražit teroristé.
Vzrušení dnes ráno podle agentury AP vyvolalo několik výstřelů, které se z nákupního centra ozvaly. Vládní mluvčí Esipisu ale sdělil, že to preventivně stříleli keňští vojáci před vstupem do dosud nezajištěných prostor.
Kořeny hnutí Šabáb (arabsky "mládí") sahají až do konce 90. let, kdy se v anarchii zmítaném Somálsku zrodilo jako vojenská součást islamistického Svazu islámských soudů (ICU). Ten do konce roku 2006 ovládl značnou část této východoafrické země. ICU ale o moc přišel, když do této východoafrické země koncem roku 2006 vstoupily etiopské jednotky bojující na straně vládních sil a islamisty vytlačily.
Po rozpadu ICU hnutí Šabáb nepřestalo bojovat za vytvoření islámského státu a postupně se stalo nejsilnějším odpůrcem tehdejší dočasné somálské vlády. Do roku 2011 hnutí ovládalo na 80 procent somálského území včetně většiny metropole Mogadiša. Během posledních dvou let je však jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, loni v září ztratilo hnutí Šabáb poslední velké sídlo, přístav Kismayo na jihu země.
Současným vůdcem Šabábu je Mohamed Mukhtar Abdirahman. Organizace má pak několik dalších vůdců, kteří mají na starosti menší geografické regiony domovského Somálska.
Před tím, než na sklonku roku 2006 do Somálska vstoupily zahraniční vojenské jednotky, pravidelný příjem Šábábu pocházel hlavně z daní, poplatků a cla vybíraného v přístavech a na letištích, uvádí iDnes.cz. Ještě v roce 2011 Organizace spojených národů odhadovala, že roční příjem milicí se pohybuje v rozmezí 70 až 100 milionů dolarů (1,3 až 1,9 miliardy korun). Po vytlačení z hlavního města Somálska Mogadišu nyní Šabáb spoléhá pouze na pomoc z afrického státu Eritrea.
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Související
Islamisté z hnutí Šabáb terorizují Keňu. Při přestřelce zemřely čtyři děti
V Keni pozatýkali islamisty z hnutí Šabáb, plánovali útok na čínskou farmu
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě