Nairobi - Somálské islamistické milice Šabáb, k nimž se hlásí teroristické komando, jež od soboty vraždilo v nairobském obchodním centru, dnes obvinily keňské bezpečnostní síly ze smrti 137 rukojmích. Vládní mluvčí obvinění vzápětí popřel a potvrdil, že stále platí 61 mrtvých civilistů. K uctění památky obětí začal v Keni třídenní státní smutek. Speciální týmy v troskách komplexu hledají těla dalších možných obětí i útočníků a prověřují, zda někde nezůstaly nastražené nálože.
Šabáb na svém twitterovém účtu uvedl, že o život přišlo 137 rukojmích. Vinu na tom prý mají keňské síly, které nedokázaly porazit mudžáhidy uvnitř centra, a proto použily "chemický plyn". Aby pak "svůj zločin zakryly", způsobily zřícení budovy, pod jejímiž troskami pohřbily důkazy a všechny rukojmí.
Vládní mluvčí Manoah Esipisu vzápětí podle agentury AP tvrzení Šabábu popřel a dodal, že stále platí oficiální bilance 61 mrtvých civilistů. "Šabáb je znám svými divokými prohlášeními a na tom, co říkají, není ani zrnko pravdy," řekl. Podle něj horní patra centra Westgate se zřítila kvůli požáru založenému teroristy. Ví se prý, že pod troskami jsou těla ještě osmi civilistů, která ale už byla zahrnuta do oficiálních počtů.
Keňský prezident Uhuru Kenyatta v úterý večer oznámil konec zásahu proti teroristům a uvedl, že během čtyřdenních bojů s útočníky ze somálských milicí Šabáb přišlo o život 61 civilistů a šest vojáků. Po smrti je také pět teroristů a 11 se podařilo zadržet.
Uvedené počty ale nemusejí být konečné. Podle zpravodajské stanice BBC se totiž předpokládá, že pod sutinami části čtyřpatrového centra, která se zřítila po požáru, najdou speciální týmy další mrtvé, včetně některých útočníků. Keňský list Standard dnes tvrdí, že v úterý večer z centra vynesli těla desítek obětí. Úřady každopádně dosud evidují kolem 60 pohřešovaných osob.
Podle agentury AFP ruiny prohledávají týmy se psy vycvičenými pro hledání těl, ale i výbušnin, které mohli před koncem bojů ještě nastražit teroristé.
Vzrušení dnes ráno podle agentury AP vyvolalo několik výstřelů, které se z nákupního centra ozvaly. Vládní mluvčí Esipisu ale sdělil, že to preventivně stříleli keňští vojáci před vstupem do dosud nezajištěných prostor.
Kořeny hnutí Šabáb (arabsky "mládí") sahají až do konce 90. let, kdy se v anarchii zmítaném Somálsku zrodilo jako vojenská součást islamistického Svazu islámských soudů (ICU). Ten do konce roku 2006 ovládl značnou část této východoafrické země. ICU ale o moc přišel, když do této východoafrické země koncem roku 2006 vstoupily etiopské jednotky bojující na straně vládních sil a islamisty vytlačily.
Po rozpadu ICU hnutí Šabáb nepřestalo bojovat za vytvoření islámského státu a postupně se stalo nejsilnějším odpůrcem tehdejší dočasné somálské vlády. Do roku 2011 hnutí ovládalo na 80 procent somálského území včetně většiny metropole Mogadiša. Během posledních dvou let je však jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, loni v září ztratilo hnutí Šabáb poslední velké sídlo, přístav Kismayo na jihu země.
Současným vůdcem Šabábu je Mohamed Mukhtar Abdirahman. Organizace má pak několik dalších vůdců, kteří mají na starosti menší geografické regiony domovského Somálska.
Před tím, než na sklonku roku 2006 do Somálska vstoupily zahraniční vojenské jednotky, pravidelný příjem Šábábu pocházel hlavně z daní, poplatků a cla vybíraného v přístavech a na letištích, uvádí iDnes.cz. Ještě v roce 2011 Organizace spojených národů odhadovala, že roční příjem milicí se pohybuje v rozmezí 70 až 100 milionů dolarů (1,3 až 1,9 miliardy korun). Po vytlačení z hlavního města Somálska Mogadišu nyní Šabáb spoléhá pouze na pomoc z afrického státu Eritrea.
Související
Islamisté z hnutí Šabáb terorizují Keňu. Při přestřelce zemřely čtyři děti
V Keni pozatýkali islamisty z hnutí Šabáb, plánovali útok na čínskou farmu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
před 1 hodinou
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 2 hodinami
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 2 hodinami
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 3 hodinami
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 3 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 4 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 4 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 4 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 5 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 6 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 6 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 6 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 7 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 7 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
před 8 hodinami
Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let
před 8 hodinami
Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém
před 8 hodinami
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
před 9 hodinami
Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?
před 9 hodinami
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?
Zdroj: Libor Novák